Recep Tayyip Erdoğan

 1. Erdoğan: Bunların bırakın ülkeyi, ellerinin altındaki belediyeleri bile yönetme becerilerinin olmadığına bu süreçte şahit olduk. Artık illerde sular akmıyor, sular.

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Mersin İl Başkanlığı’nda genişletilmiş il danışma toplantısında konuştu.

  “Bizim hizmet anlayışımızda partizanlık yoktur, ötekileştirmek yoktur. Bizim nazarımızda insanı meşrebine, mezhebine, inancına, diline göre ayırmak yoktur. Muhalefet sadece belli illere, belli kesimlere hapsolmuşken biz 84 milyona ulaşıyoruz. Muhalefetin gündeminde yıkım var, engellemek var, ötekileştirmek var” yorumunda bulunan Erdoğan, muhalefetin yönettiği belediyelerde “suların akmadığını” savundu:

  Quote Message: Edepsiz söz ve eylemlerden, sahlenenen çirkinliklere kadar muhalefetin nasıl bir Türkiye hayali kurduğunu hepimiz gördük. Bunların bırakın ülkeyi, ellerinin altındaki belediyeleri bile yönetme becerilerinin olmadığına bu süreçte şahit olduk. Seçim meydanlarında millete verdikleri sözlerin hiçbirini hayata geçiremediler. Çöp toplamadan şehir içi ulaşımına hiçbir işi doğru düzgün yapamıyorlar. Artık illerde sular akmıyor, sular."

  Erdoğan, konuşmasının sonunda “Her eleştiriye anında cevap vereceğiz, her itirafa her karalamaya anında karşılık vereceğiz.” ifadelerini kullandı.

 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

  İki partinin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde. Daraltılmış bölge, ittifak içi baraj düzenlemesi konularında ilerleme sağlanamadığı ve pakette yer almayabileceği belirtiliyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Erdoğan’dan Akşener’e: Zulüm 1453’te başladı diyenler ve Bezmialem Valide Sultan Camisi’nde bira içenlerle berabersin

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş’ta AKP’nin Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda İyi Parti lideri Meral Akşener’i eleştirdi.

  Erdoğan, “Zulüm 1453’te başladı diyorlardı. Meral Hanım sen kimi kime benzetiyorsun? Bu yazıları yazanlarla aynı yolda yürüyorsun” dedi ve ekledi:

  Quote Message: “Gezi Parkı olaylarında, Bizans olaylarını yaşayanlarla beraber yürüyorsun.
  Quote Message: Bir taraftan duvarlarımızı ‘Zulüm 1453’te başladı’ diyerek kirletenler, bir diğer taraftan Bezmialem Valide Sultan Camisi’nin içine bira şişeleriyle girmek suretiyle oradan Taksim’e yürüyecekler, sen bunlarla berabersin Meral Hanım. Ve Bay Kemal, o da yine aynı yürüyüşü yapanlardan."
  Quote Message: CHP'nin fitilini ateşlediği, ittifak ortaklarının da 'Bizans' benzetmeleriyle benzin döktüğü nefret siyaseti, oynanan oyunun bir parçasıdır." from Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı
  Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk olarak 2013'teki Gezi protestoları sırasında ortaya attığı "Dolmabahçe Camisi'nde içki içtiler" iddiası daha sonra Yeni Şafak gazetesi yazarı Süleyman Gündüz ve cami imamı Halil Necipoğlu tarafından yalanlandı.

  Necipoğlu daha sonra başka yere atandı.

 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan BM Genel Kurulu için 19 Eylül’de ABD’ye gidecek

  2019'daki genel kurul
  Image caption: 2019'daki genel kurul

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 19-22 Eylül arasında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için ABD’ye gideceği açıklandı.

  Geçen yıl pandemi nedeniyle video konferans yoluyla gerçekleştirilen BM Genel Kurulu, bu yıl 21 Eylül’de New York’ta yapılacak.

  Erdoğan’ın ziyareti sırasında yabancı liderlerle temaslarda bulunması bekleniyor.

 5. Övgü Pınar

  Roma

  erdogan ve draghi

  İtalya Başbakanı Mario Draghi'nin geçen Nisan ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı "diktatör" diye nitelemesinin ardından iki lider bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İtalya Başbakanlığı kaynakları BBC Türkçe'ye yaptıkları açıklamada, görüşme talebinin Draghi'den geldiğini teyit etti. İtalya Başbakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre görüşme "verimli ve dostane" geçti. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Gümrük Birliği başta olmak üzere tercihli ve serbest ticaret anlaşmalarının güncellenmesini sağlayacağız

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Program’a değindi.

  Erdoğan, “Cari işlemler açığının milli gelire oranının Orta Vadeli Program sonunda yüzde 1 seviyesine gerilemesini öngörüyoruz” dedi ve ekledi:

  “Bunun için Gümrük Birliği başta olmak üzere mevcut tercihli ticaret ve serbest ticaret anlaşmalarının güncellenmesini sağlayacağız.

  “Coğrafi olarak uzak ancak ihracat potansiyeli yüksek ülkelerle ticaretimizi geliştirmek amacıyla uzak ülkeler stratejisini hayata geçireceğiz.

  “Ülkemizdeki endüstriyel ve metalik maden cevherlerinin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülerek ekonomiye kazandırılmasını sağlayacağız.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan okullar açılırken herkesi koronavirüs aşılarını tamamlamaya davet etti.

 7. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız

  erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Milli Eğitim Bakanlığında kurduğumuz dijital altyapı ile okullarımızdaki süreçleri, hastalığın seyrini yakından izliyoruz, izleyeceğiz. Yüz yüze eğitimi devam ettirmekte kararlıyız” dedi.

  Eğitim öğretim yılının açılışı nedeniyle İstanbul’daki Sultanahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde bir konuşma yapan Erdoğan, sırası gelen herkesi aşı olmaya davet etti ve ekledi:

  "Devlet olarak bu hususta zorlayıcı hususlara başvurmak istemiyoruz. Aşı imkanını da değerlendirmemiz şarttır.

  "Aşıyla ilgili sosyal medyada yayılan bilgi kirliliğine vatandaşlarımız itibar etmemelidir. Çocuklarımızı çok özledikleri okullardan mahrum bırakma lüksümüz olmadığı bilinciyle hareket etmemiz şarttır."

 8. erdogan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, memleketi Rize'de yaptığı konuşmada Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) yüklendi. Erdoğan, "CHP bir Truva atı misali siyaset kurumunu içeriden çökertmeye çalışıyor. 20 yıldır girdiği tüm seçimleri kaybeden CHP, milletten yediği tokadın acısıyla ateşi kendisini de yakacak tehlikeli bir oyun oynuyor" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Tom Bateman

  BBC Orta Doğu Muhabiri

  Katar Doha barış görüşmelerine ev sahipliği yapıp Taliban liderlerini misafir etme avantajına sahip

  Ekonomik ve politik olarak yalnız ve zayıf durumdaki Afganistan'ın yeni Taliban yönetimi ile diyaloğu sürdürenler arasında Çin ve Rusya gibi büyük ekonomik güçlerin yanı sıra Türkiye ve Katar da var. BBC Orta Doğu Muhabiri Tom Bateman, iki ülkenin Taliban ile temaslarını analiz etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Erdoğan: Yeni yılın ilk aylarında yeni anayasayı millete sunmakta kararlıyız

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Cumhur İttifakındaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi yeni anayasa hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız" dedi.

  Yeni Yargıtay binası ve adli yıl açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı "Eğer bir devlette adalet yoksa, onun hangi sistemle yönetildiğinin, kim tarafından idare edildiğinin, vatandaşlarının hangi inanca veya milliyete sahip olduğunun bir önemi kalmaz, orada sadece zulüm hüküm sürer." dedi.

  Yeni yargı paketi

  "Önce darbecilerin, sonra vesayetçilerin ve nihayet FETÖ'nün milletimizin adalet duygusuna vurduğu darbelerin izlerini tamamen silene kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz" şeklinde konuşan Erdoğan, "Yeni bir yargı paketi için hemen kolları sıvadıklarını ve bu yeni paketin en kısa sürede TBMM gündemine getirileceğini" belirtti.

  Erdoğan ayrıca "Yeni Anayasa konusundaki süreci de yakından takip ediyoruz. Cumhur İttifakındaki ortağımızla birlikte kendi hazırlığımızı yavaş yavaş şekillendiriyoruz. Her ne şekilde olursa olsun, önümüzdeki yılın ilk aylarında kendi hazırlığımızı milletimizin takdirine sunmakta kararlıyız." diye konuştu.