Recep Tayyip Erdoğan

 1. Erdoğan'dan Babacan'a eleştiri: Kime yutturuyorsun?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
  Image caption: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesi video konferans yöntemiyle il başkanlarına hitap etti.

  Erdoğan özellikle, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ı hedef aldı.

  'Sosyal alanlarla ilgili karar bayram sonrası'

  Koronavirüs salgınını büyük ölçüde kontrol altına aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı, "Normalleşme çalışmamız da işlemeye başladı. Sosyal alanlarla ilgili kararımızı bayram sonrası vereceğiz. Genel sağlık sigortamızın kapsayıcılığından dolayı hiçbir vatandaşımızı mağdur etmedik" dedi.

  Erdoğan, "Türkiye ve dünyada bir müddet daha günlük hayatın yeni kurallara göre işlemek durumunda" olduğunu söyledi ve "En küçük bir ihmal salgının tekrar hortlamasına yol açabilir" uyarısında bulundu.

  'Camilerin hoparlörüne sızan alçaklar'

  İzmir'de camilerden müzik yayını yapılmasına değinen Erdoğan, "İzmir'de camilerin hoparlörüne sızan alçaklar, saygısızca yayınlar yaparken, o ildeki CHP yöneticileri zevkten dört köşe sosyal medyada bu rezilliği aktarıyor." şeklinde konuştu.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı "Ekonomik buhrandan çıkış" önerilerini eleştiren Cumhurbaşkanı "Geçmişi buhran örnekleriyle dolu partinin bugün yüzü hiç kızarmadan hükümetimizi eleştirmeye kalkmasını acı bir gülümsemeyle karşıladık" dedi.

  Babacan'a eleştiri: Kime yutturuyorsun?

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın açıklamalarını da eleştiren Erdoğan şu ifadeleri kullandı

  "Düşünün bakanım durumunda olanlar veyahut da farklı görevler verdiğim kişiler şimdi farklı şekilde saldırı içindeler. Yahu sen bakansın. Atılan bir adımda Başbakanın onayı olmadan sen o adımı atabilir misin? Şimdi nasıl oluyor da o işleri 'Ben ben ben...' Ne ben'i yahu? Bir başbakan onay vermeyecek, sen kalkacaksın adım atacaksın. Bunu kime yutturuyorsun? Böyle kalkıp YouTube'larda topladığınız adımlarla netice almanız mümkün değil"

 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM Genel Kurulu

  Koronavirüs salgını nedeniyle verdiği aranın ardından Haziran başında yeniden çalışmaya başlayacak olan TBMM'yi yoğun bir gündem bekliyor. Meclis'in, TBMM Başkanlığı seçiminin yapılacağı Temmuz ayı boyunca da çalışması bekleniyor. Ankara'dan Ayşe Şayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Türk Lirası ve Amerikan Doları banknotları

  Amerikan Wall Street Journal gazetesi “Ekonominin üzerine salgının ağırlığı çökerken, Türkiye döviz krizini önlemeye çalışıyor” başlıklı haberinde, “Ankara’nın koronavirüs krizi başlamadan aylar önce, Türk Lirası'nı güçlendirmek için döviz piyasasında milyarlarca dolar harcadığını” yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, hükümetin ekonomi yönetimini eleştirdi ve 'Otoriter yaklaşımlar ülkeyi fakirleştirir' dedi. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın sorularını yanıtlayan Babacan, erken seçim ihtimalinin ise 2021 veya 2022 yıllarında daha olası gözüktüğü yorumunu yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Erdoğan: Maalesef muhalefetin sinsi ayak oyunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyoruz. Meydanı bu faşist zihniyete bırakmayacağız

  erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP MYK toplantısı öncesinde İstanbul’da konuşuyor:

  "Yeni hasta sayısı bakımından olumlu bir çizgide ilerliyoruz. Pek çok ülkenin salgına teslim olduğu bir dönemde Türkiye sağlık altyapısının ve sosyal güvenlik kurumlarının gücü sayesinde pozitif bir ayrıştırma göstermiştir.

  "Bazı işletmelerin faaliyete geçmesine dün izin verildi. Genel olarak halkımız kurallara riayet ediyor. Dünya kabine toplantımızda yeni normalleşme kararları alındı. 7 ilde kaldırdığımız sokağa çıkma yasağını 9 ilde daha genişlettik.

  "Çay hasadı için bahçelerine gidecek müstahsillerimize izin vermekten noterleri normal çalışma düzenine döndürmeye kadar hayatları kolaylaştırmaya yönelik pek çok adım attık.

  "16-19 Mayıs günlerinde dört gün sokağa çıkma sınırlaması getirdik. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmama kurallarına uymak zorundayız.

  "Biz Türkiye olarak bu hastalığı yensek bile bu hastalık tüm dünyadan kazınmadıkça tetikte olmamız gerekecektir. AK Parti olarak teşkilatlarımızla bu gerçeği anlatmalı ve halkımızı önümüzdeki döneme hazırlamalıyız.

  "Ülke olarak salgından terörle mücadeleye, sınır ötesi operasyonlara kadar pek çok şeyle ilgilenirken maalesef muhalefetin sinsi ayak oyunlarıyla uğraşmak zorunda kalıyoruz.

  "Böyle bir dönemde dahi darbe çığırtkanlığından sağlık ve diplomasideki başarılarımızı gölgelemeye çalışmaya kadar her yola başvuran karanlık bir zihniyetle karşı karşıyayız.

  "CHP’nin başını çektiği gazetelerden sosyal medyaya kadar azımsanamayacak alıcısı olan bu kesimin hamlelerini boşa çıkarmak Cumhur İttifakı ve AK Parti olarak bizim görevimizdir.

  "Meydanı sırf bize zarar vermek için ülkesine zarar verebilecek bu faşist zihniyete bırakmayacağız."

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye salgın sonrası yeni küresel sistemde inşallah hak ettiği yeri alacak

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle Türkiye'yi dünyanın en gelişmiş 10 ülkesinden biri haline getirme hedefimize ulaşmakta kararlıyız" dedi.

  Bir konuşmasının videosunu paylaşan Erdoğan, "Koronavirüs salgını sonrası yeniden oluşacak küresel yönetim sisteminde Türkiye, inşallah hak ettiği yeri alacaktır" ifadelerini kullandı.

  Erdoğan videoda ise Türkiye'nin yedi yıldır "tarihinin en kritik istiklal ve istikbal mücadelesini" yürüttüğünü söyledi.

  View more on twitter
 7. DARBE TARTISMA

  Türkiye'de Nisan ayı sonundan bu yana "darbe tartışması" yaşanıyor. İktidar kanadı, CHP'yi "meşru siyaset dışına çıkma tehdidinde" bulunmakla suçluyor. CHP ise tartışmayı "yapay gündem" olarak nitelendiriyor. Tartışma nasıl başladı; bugüne kadar kim, ne tepki verdi?

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  AKP, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Baro ve tabip odaları başta olmak üzere" meslek odalarının yapılarının değiştirilmesine yönelik yaptığı çağrının ardından, barolar ile Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği'ne bağlı (TMMOB) odaların seçim sistemi ve statülerinde değişiklik içeren yasa teklifi için çalışmaya başladı. TMMOB Yasası'nda yapılması düşünülen değişikliklere ilişkin hangi seçenekler üzerinde duruluyor. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next