Dünya Ticaret Örgütü

 1. A couple receives a dose of the Pfizer-BioNTech vaccine in Berlin, Germany

  Almanya, ABD’nin desteklemeye başladığı koronavirüs aşılarında fikri mülkiyet haklarının askıya alınması fikrine karşı çıktı. Avrupa Birliği ise bu teklifi görüşmeye hazır olduklarını açıkladı. Konu, Donald Trump döneminde bu öneriye itiraz eden ABD yönetiminin tutum değiştirmesiyle tekrar dünyanın gündemine girdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. A healthcare worker prepares a dose of the Pfizer/BioNTech coronavirus disease

  ABD, koronavirüs pandemisinin bir an önce sonlanması için Covid-19 aşılarına fikri mülkiyet hakkı istisnası getirilmesini isteyen ülkeler arasına katıldı. Güney Afrika ve Hindistan'ın başını çektiği 60 ülke bu sayede yoksul ülkelerde aşılamanın hızlanacağını savunurken Avrupa Birliği, İngiltere ve büyük ilaç şirketleri bu öneriye karşı çıkıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ergin Yıldızoğlu

  İktisatçı

  küreselleşme illüstrasyonu

  Küreselleşme tartışmaları Covid-19 krizinden sonra "Küreselleşmenin sonu mu geliyor?", "Yeni bir küreselleşme dönemi mi başlıyor?" soruları etrafından yeniden yoğunlaştı. İktisatçı Ergin Yıldızoğlu bu alandaki güncel tartışmaları aktarıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. WTO: Yılın ikinci çeyreğinde dünya mal ticaretinde rekor düşüş yaşandı

  konteyner

  Dünya Ticaret Örgütü (WTO), küresel mal ticaretinin yılın ikinci çeyreğinde rekor düzeylerde düştüğünü açıkladı.

  WTO'nun küresel ticareti gerçek zamanlı ölçen Mal Ticareti Barometresi'nin 84,5 puanı gösterdiği açıklandı. Bu, baz değer olan 100'den 15,5 puan daha düşük.

  WTO, bu seviyelerin son olarak 2008 ve 2009'da yaşanan mali krizde görüldüğünü belirtti.

  WTO'nun Haziran'da yayımladığı verilerde de, mal ticaretinde yılın ikinci çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18,5'lik düşüş olacağı tahmin edilmişti.