Orta Doğu

 1. Tunus

  Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almasının ve Meclis'in yetkilerini 30 gün boyunca dondurmasının ardından Meclis'te en büyük parti konumunda bulunan İslamcı Nahda Hareketi kararı "darbe" olarak nitelendirdi ve tepki gösterdi. Ennahda, gerginliği tırmandırmak istemediğini belirterek diyalog çağrısı yaptı ve taraftarlarından gösteri yapmamalarını istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Irak Başbakanı Kazımi (solda) ve ABD Başkanı Biden, Beyaz Saray'da bir görüşme gerçekleştirdi

  ABD, Afganistan'dan sonra Irak için de çekilme takvimi verdi. 31 Aralık itibarıyla Irak'ta ABD'nin hiçbir muharip gücü kalmayacak. Peki bu karar ne anlama geliyor? ABD'nin çekilmesi Irak siyaseti ve bölgedeki güç dengelerini nasıl etkiler? Gazeteci Fehim Taştekin'in analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Frank Gardner

  BBC Güvenlik Muhabiri

  US service member holds a machine gun on board a helicopter. File photo

  ABD ordusuna bağlı muharip güçlerin yılsonuna kadar Irak'tan ayrılacağı açıklandı. BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, bu kararın Irak ve bölge üzerinde yaratabileceği orta ve uzun vadeli etkileri inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  erdogan biden

  Suriye krizini çevreleyen taşlar yavaşça yerinden oynuyor. Son dönemde Rusya, ABD, Arap ülkeleri ve Çin'den gelen sinyaller, Suriye'de yeni bir döneme işaret ediyor olabilir. Gazeteci Fehim Taştekin'in analizi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Sameer Hashmi

  BBC Orta Doğu Ekonomi Muhabiri

  İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid

  İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) yaptığı iki günlük ziyaret hem ülkesi hem de Arap dünyası için bir dönüm noktası. BBC Orta Doğu Ekonomi Muhabiri Sameer Hashmi ziyaretin önemini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Bağdat'ta Mısırlı ve Ürdünlü liderleri Irak Başbakanı Kazımi ile birlikte Cumhurbaşkanı Berham Salih karşıladı

  Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, Bağdat'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ve Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya geldi. Bu, eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in 1990'da Kuveyt'i işgalinden sonra Mısır'dan Irak'a devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yair Lapid ve Naftali Bennett

  İsrail'de muhalefet partileri, Binyamin Netanyahu'nun 12 yıllık Başbakanlık görevine son verecek koalisyon hükümetini kurmak için anlaşmaya vardı. Varılan anlaşma sonucunda aşırı sağcı Yamina Partisi'nin lideri Naftali Bennett, koalisyonda başbakanlık görevini üstlenecek.

  Daha fazla bilgi
  next