Orta Doğu

 1. Beyrut limanı

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Salı günü en az 135 kişinin ölümüne ve 5 binden fazla kişinin de yaralanmasına yol açan patlamada infilak eden 2 bin 750 ton amonyum nitratın Mozambik'te bir madende kullanılmak üzere sipariş edildiği, mürettebatın maaşını ödeyemeyen geminin fazladan yük alarak güzergahında olmamasına rağmen Lübnan'a uğradığı ortaya çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun

  Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Salı günü başkent Beyrut'u sarsan büyük patlamanın sebebinin henüz belirlenemediğini açıkladı ancak ilk kez "dış müdahale" ihtimalinden söz etti. Aoun düzenlediği basın toplantısında, patlamanın "ihmalden ya da bir füze, bomba ya da diğer tür saldırıdan" kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. patlama bölgesi

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta, limanda tutulan 2 bin 750 ton nitratın patlaması, ülkede uzun süren savaşlarınkiyle kıyaslanabilecek bir yıkım bıraktı. Peki bu kadar amonyum nitrat neden limandaydı? Patlamada sabotaj ihtimali var mı? Güvenilir bir soruşturma yürütülebilir mi? Gazeteci Fehim Taştekin, Beyrut'taki patlamanın yaşandığı siyasi ortamı ve olasılıkları anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Lübnan

  Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta dün meydana gelen ve 100'den fazla kişinin ölümüne, 4000'den fazla kişinin de yaralanmasına yol açan patlamadan sonra ülkede 3 gün süreyle ulusal yas ilan edildi. Bazı görgü tanıkları, kentte büyük yıkıma yol açan ve 240 km uzaklıktaki Kıbrıs'ta bile hissedilen patlama için "Atom bombası gibiydi" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İran

  BBC Farsça Servisi'nin araştırması, İran'da koronavirüs salgını sonucu ölenlerin sayısının hükümetin açıkladığının üç katı olduğunu ortaya çıkardı. Hükümetin kayıtları, 20 Temmuz itibarıyla Covid-19'dan ölenlerin sayısının yaklaşık 42 bin olduğuna işaret ediyor. İran Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı ölü sayısı ise 14 bin 405.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ece Göksedef & Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İdlib'in Türkiye sınırında yer alan Sarmada ilçesindeki bir bankadaki TL banknotları

  Suriye'de ekonomik sorunlar son dönemde derinleşirken, ülkenin kuzeyindeki bazı bölgelerde Türk lirasının kullanımı artıyor. Peki ülkenin bazı yerlerinde TL neden ve nasıl yaygınlaşıyor? Farklı taraflar bu durumu nasıl değerlendiriyor?

  Daha fazla bilgi
  next