Kadın hakları

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Belçika'da kadınlar, şiddet olaylarını protesto ediyor

  Belçika, ev içi şiddet ve kadın cinayetlerini önlemek amacıyla, birlikte olduğu kadını öldürenleri ömür boyu hapis cezası getirmeye hazırlanıyor. Adalet Bakanı Vincent Van Quickenborne; kasıtsız dahi olsa, partnerini öldürenlere en ağır cezanın verilmesi önerisinin, hükümetin üzerinde çalıştığı ceza yasası reformuna dahil edilmesi istedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Kürtaj hakkının kısıtlanmasına karşı kadınlar eylem yapıyor.

  ABD Adalet Bakanlığı, Texas eyaletinde 6 haftayı geçmiş gebeliklerde kürtajı yasaklayan düzenlemeye karşı kamu davası açtı. ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Texas'taki düzenlemenin "açık şekilde anayasaya aykırı" olduğunu kaydetti, aynı yolu izleyecek eyaletlere yönelik benzer davalar açabilecekleri uyarısında bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Aslıhan Dal cinayeti davasında konuşan yengesi: Görüştüğümüzde korkuyor ve titriyor gibiydi

  basın açıklaması

  Çorum'da birlikte yaşadığı 23 yaşındaki Aslıhan Dal'ı boğarak öldüren 32 yaşındaki Polat Hatal’ın yargılanmasına devam edildi.

  Duruşmada tanık olarak dinlenen Aslıhan Dal'ın yengesi Damla Özyılmaz Dal, Aslıhan'ın cinayetten birkaç gün önce annesini aradığını ve artık dayanamadığını söylediğini anlattı.

  İddianameye göre 3 Ocak'ta Gülabibey Mahallesi’nde işlenen cinayette Hatal ile Dal arasındaki kavganın ardından Hatal Dal’ı boğarak öldürdü ve polisi arayarak suçunu itiraf etti.

  Fakat bugünkü duruşmada söz alan Hatal, Dal'ın erkek kardeşi G.D.'nin olayın azmettirici olduğunu öne sürdü. Mahkeme heyeti, Hatal'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve dosyadaki eksiklerin tamamlanması için duruşmayı erteledi.

  Aslıhan Dal'ın annesi Sevgi Dal ise, "Oğlumun azmettirici olduğunu söylüyor, yalan söylüyor. İnsan kardeşini öldürür mü? Tahrik indiriminden yararlanmak için hep yalan söylüyor. Suçu başkasına atmaya çalışıyor. Bunu herkes biliyor ve ama şu an herkes susuyor" dedi.

  DHA’nın haberine göre Hatal’ın yengesi Damla Özyılmaz Dal ise şöyle konuştu:

  “Aslıhan, hep eşinin baskısı altındaydı. Polat Hatal'ın kendisine uyuşturucu ve alkol içirdiğinden bahsederdi. Hatta bu kişi, çocuklarını gecenin bir yarısı içki aldırmaya gönderirdi. Aslıhan, öldürülmeden birkaç gün önce annesini aradı ve 'anne artık ben dayanamıyorum beni kurtar' demişti. Aslıhan'ı almaya gittiğimizde titriyor ve korkuyor gibiydi. Olayın olduğu gün de Aslıhan'ı eşi iki saatliğine götürmüş, konuşup geri getireceğini söylemişti. Aslıhan, öldüğü gün benimle helalleşerek ayrılmıştı. O gün Polat Hatal, Aslıhan’ı kimseyle de görüştürmedi ve cinayet oldu.”

  Davayı takip eden Kadın Meclisleri de adliye önünde bir basın açıklaması yaptı.

  View more on twitter
 4. Şanlıurfa’da babasının ‘evlenmek istemediği için’ dövdükten sonra tiner yakarak öldürdüğü 13 yaşındaki Amara defnedildi

  cenaze

  Şanlıurfa’da evlenmek istemeyince babasının tinerle yaktığı 13 yaşındaki Amara Dwla'nın cenazesi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın talimatıyla görevliler tarafından alınıp mezarlığın kimsesizler bölümünde toprağa verildi.

  Uyarı: Bu haberde aktarılan şiddet olayları bazı okurları rahatsız edebilir

  Olay, 2 Eylül'de Şıhmaksut Mahallesi'nde meydana geldi.

  DHA’nın haberine göre Filistin asıllı Suriye uyruklu Ahmet Mohammad Dwla, kızları Amara ve Lamur Dwla arasında tartışma çıktı.

  İnşaatlarda kalıp ustası olarak çalışan Ahmet Mohammad Dwla, evlenmek istemeyen kızı Amara'yı dövdükten sonra banyoda üzerine tiner dökerek ateşe verdi.

  Amara'nın çığlıklarının duyulmaması için yüksek sesle müzik açan Ahmet Mohammad Dwla, diğer kızını da alarak evden kaçtı.

  Komşuların ihbarıyla kapıyı kırarak eve giren sağlık ekipleri, Amara'yı hastaneye kaldırdı. Tüm müdahalelere rağmen Amara, kurtarılamadı. Amara'nın ambulansta kendisini babası ile kardeşinin yaktığını söylemesi üzerine Ahmet Mohammad Dwla ile Lamur Dwla'yı yolda yürüdükleri sırada gözaltına alındı.

  Emniyetteki sorgusunda suçlamaları kabul etmeyen Ahmet Mohammad Dwla tutuklanırken, kızı devlet korumasına alındı.

  Amara Dwla'nın cenazesine yakınları sahip çıkmayınca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, harekete geçti.

  Talimat üzerine Şanlıurfa Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürü Hasan Bilici ile personeli Amara Dwla'nın cenazesini Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan teslim aldı. Amara'nın cenazesi, Yeni Asri Mezarlığı'nda kılınan cenaze namazın ardından kimsesizler bölümüne defnedildi.

  cenaze
 5. Sodaba Haidare ve Megha Mohan

  BBC Dünya Servisi

  kadın afişleri

  Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'dan kaçarak yaşamını sürdüren bir makyaj sanatçısı kadın, ülkede güzellik sektörünün sona geldiğini ve örgütün onun gibi kadınları hedef aldığını söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrad, Afgan Hayalperestleri Meksiko kentindeki havalimanında karşıladı

  13-18 yaş arası 20 gençten oluşan "Afgan Hayalperestler" lakaplı kadın robot bilimciler, bilime pek önem vermeyen, kadınlara ise daha da az önem veren Afganistan'daki kadınlar için bir umut ışığıydı. Fakat 15 Ağustos'ta Taliban'ın hızla iktidarı ele geçirmesi bütün başarılarını tehlikeye attı. İşte ülke dışına kaçmak zorunda kalan genç kadınların hikayesi...

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Geeta Pandey

  BBC News, Delhi

  Evlilik içi tecavüz suç kabul edilmeyince kadın tarafından boşanma sebebi olarak da ileri sürülemiyor

  Kadına yönelik şiddet konusunda yasalarda önemli ilerlemeler kaydedilen Hindistan'da evlilik içi tecavüz bir türlü suç kapsamına alınmıyor. Ancak mahkemelerden çıkan çelişkili kararlarla konu bir kez daha gündemde.

  Daha fazla bilgi
  next