İran'a uygulanan yaptırımlar

 1. İbrahim Reisi

  18 Haziran'da İran Cumhurbaşkanı seçilen İbrahim Reisi, bugün yemin ederek görev başladı. Reisi, "İran halkına yönelik yaptırımlar kaldırılmalı. Bu hedefe yönelik her tür diplomatik planı destekleyeceğiz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Man walking past posters of Iranian president-elect Ibrahim Raisi

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) İran'ın zenginleştirilmiş uranyum üretimine başladığını duyurdu. İngiliz, Fransız ve Alman yetkililer ise İran'ın bu hamlesinin, 2015'te sona eren nükleer anlaşma görüşmelerine gölge düşürebileceğini kaydetti.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İsrail'in yeni başbakanı Naftali Bennet kabine toplantısında dünya güçlerini İran konusunda uyardı

  İran'a güvenilemeyeceğini söyleyerek, Tahran ile nükleer faaliyetleri konusunda yeni bir anlaşmaya şiddetle karşı çıkan yeni İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ABD ve müttefiklerini 'Tehlikenin farkına varmaları için son fırsat' diyerek uyardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Frank Gardner

  BBC Güvenlik Muhabiri

  Ruhani ve Netanyahu

  Orta Doğu'nun yatıştırılamayan iki düşmanı İsrail ile İran arasındaki adı konmamış savaş, daha da kızışacağa benziyor. İran, Pazar günü yer altındaki Natanz uranyum zenginleştirme tesisinde gerçekleşen esrarengiz patlamadan İsrail'i sorumlu tuttu. Ancak bu saldırı, bir dizi karşılıklı adımın bir sonucu niteliğindeydi. BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner, İran ile İsrail arasında tırmanan gerilimi yorumladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Natanz nükleer tesisinden geçen ekim ayına ait bir uydu görüntüsü

  İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Pazar günü yer altındaki Natanz nükleer tesisine yönelik saldırının intikamının alınacağını söyledi. İran yetkilileri önce "sabotaj" dedikleri olayla ilgili olarak İsrail'i suçlamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. İran'ın Buşehr kenti yakınlarındaki nükleer tesisi

  Yeni ABD yönetimi, Trump döneminde çöken İran nükleer anlaşmasının yeniden canlandırılması için Avusturya'nın başkenti Viyana'da yapılacak görüşmelere katılıyor. ABD'li ve İranlı yetkililer aynı masada yer almazken, Avrupalı diplomatlar iki heyet arasında aracılık yapacak.

  Daha fazla bilgi
  next