Sert hava koşulları

 1. İklim değişikliği çizimi

  Kasım ayında İskoçya'da yapılacak 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26), dünyada iklim konusunda atılacak adımlarla ilgili beklentileri yükseltti. Peki COP26'dan neler beklenebilir ve zirveden hangi kararlar çıkması bekleniyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. David Shukman

  BBC Bilim Editörü

  İngiltere'deki sel suları

  İngiltere Çevre Ajansı, ülke genelinde seller nedeniyle yüzlerce kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulundu. Ajansın hazırladığı rapora göre İngiltere iklim değişikliğinin etkilerine hazır değil.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Meteoroloji'den Trakya ve Kıyı Ege için kuvvetli yağış uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son hava durumu tahminlerine göre, Trakya ve Kıyı Ege'de yarın kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

  Meteoroloji, ani sel ve su baskınlarına karşı uyardı.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Ege'de yağışların Çanakkale’nin güney ve Balıkesir’in batı ilçeleri ile İzmir, Aydın ve Muğla çevrelerinde kuvvetli olmasının beklendiği kaydedildi.

  Trakya'da ise yağışların Edirne ve Kırklareli ile Tekirdağ’ın iç kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  yağış
 4. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden Karadeniz için ‘çok kuvvetli yağış’ uyarısı

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Karadeniz'de halen devam eden sağanak yağışların Salı gününün ilk saatlerinden itibaren Rize, Artvin, Trabzon, Kastamonu, Sinop ve Samsun'da etkisini artıracağı uyarısında bulundu.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden Doğu Karadeniz ile ilgili yapılan açıklamada, “(Yağışların) Rize çevreleri ile Artvin kıyı kesimleri ve Trabzon'un doğusunda kuvvetli yer yer çok kuvvetli (51-100 Kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, heyelan, ulaşımda aksamalar ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

  Batı ve Orta Karadeniz'de beklenen sağanak yağışlar ile ilgili yapılan açıklamada ise, “(Yağışların) Salı sabah saatlerinden itibaren Kastamonu ve Sinop kıyıları ile Samsun'un batı kesimlerinde kuvvetli, yer yer çok kuvvetli (30-60 Kg/m2) olacağı tahmin ediliyor. Kuvvetli yağışların aralıklarla Çarşamba sabah saatlerine kadar etkili olması beklenmektedir” ifadeleri yer aldı.

  Yağmur
 5. Haber: Engin Karaman, Grafikler: Selim Büyükgüner

  BBC Türkçe

  Kuraklık başak

  İklimle bağlantılı felaketler tüm dünyada gündemin ilk sıralarında yer alıyor. Gezegenimizin karşılaştığı en büyük tehditler arasında başı çeken iklim değişikliği, uzmanlara göre acil adım atılması gereken bir "kriz" halini aldı. BBC Türkçe, iklim krizini ve ilgili politikaları anlamak için bilmeniz gereken 15 temel kavramı derledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Becky Dale & Nassos Stylianou

  BBC veri gazetecileri

  Image of a man trying to cool off in front of a fan

  BBC araştırmasına göre, sıcaklığın 50 santigrat derecenin üzerine çıktığı gün sayısı, son 40 yılda iki katına çıktı. Bu durum, insan sağlığına daha önce görülmemiş etkilerde bulunuyor ve yaşamı ciddi şekilde etkileyebiliyor. Önde gelen iklim bilimcilerden Dr. Friederike Otto, "Bu artış tamamen fosil yakıt kullanımıyla ilişkilendirilebilir" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. AFAD'dan 7 il için 'çok kuvvetli' yağış uyarısı

  Şiddetli yağış

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İstanbul, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya'da "çok kuvvetli" yağış beklendiğini duyurdu, sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunmasını istedi.

  View more on twitter

  AFAD'ın 7 il için yayımladığı "çok kuvvetli" yağış uyarısında sel tehlikesi öncesi neler yapılması gerektiğine ilişkin animasyon ve görüntüler de yer aldı.

 8. Bu gece ve yarın sabah Marmara Bölgesi için çok kuvvetli yağış uyarısı

  yağmur

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu gece ve yarın sabah için Marmara bölgesinde çok kuvvetli yağış uyarısında bulundu.

  İstanbul’un Avrupa yakasında 12 saatte metrekareye 21-75 kilogram arası yağış bırakabileceği belirtiliyor.

  Bu gece Çanakkale ve Balıkesir’de yarın sabah da Bursa, Yalova, Kocaeli ve Sakarya’da da benzer yağışların olabileceği uyarısında bulunan Meteoroloji, bölgede yaşayanlara hazırlık yapmalarını tavsiye etti.

  İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı da benzer bir uyarıda bulundu.

  View more on twitter
 9. Rescue

  Dünya Meteoroloji Örgütü'nün yaptığı, son 50 yılı kapsayan araştırmaya göre, 1970'ten bu yana hava koşulları kaynaklı afetlerin sayısı 5 kat arttı. Çalışma, bu çaptaki ilk iklim araştırması olma özelliği taşıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Karadeniz bölgesi için sel ve su baskını uyarısı yapıldı

  bozkurt'taki sel felaketi

  Türkiye'nin kuzey ve iç kesimlerinde hava sıcaklığının düşmesi beklenirken, Karadeniz için sel ve su baskını uyarısı yapıldı.

  Meteoroloji, şiddetli yağışların perşembe ve cuma günü bölgede etkili olacağı uyarısında bulundu ve sel ve su baskınlarına karşı tedbirli olunmasını istedi.

  Meteorolojiden yapılan açıklamada, "Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yerel kuvvetli rüzgar ve fırtına, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.