Sert hava koşulları

 1. Dondurucu soğuklar nedeniyle Teksas eyaletinde elektrik üretim kapasitesi yarıya düştü.

  Dondurucu soğuklarla birlikte elektrik kesintilerinin olumsuz etkilediği ABD'nin Teksas eyaletinde, taşınabilir evin içerisinde donarak yaşamını yitiren 11 yaşındaki çocuğun ailesi, şirketler aleyhine hukuk mücadelesi başlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Elektrik kesintisi yüzünden sıkıntı yaşayan Teksaslıların bir süpermarket önünde oluşturduğu kuyruk

  ABD'nin Teksas eyaletinde dondurucu soğukların yol açtığı elektrik kesintisi sonrası 21 milyon kişi elektriksiz kaldı. Bu yüzden çok sayıda kişi evlerinde ısınmakta büyük zorluk yaşıyor. Teksas'taki durumun küresel bir petrol krizine dönüşmesinden endişe ediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Tamara Gil

  BBC Mundo

  Chinese workers operate a cloud seeding cannon

  Çinli yetkililer yıllardır "iklim manipülasyonu" olarak adlandırılan programlar yürütüyor. Aralık ayında ise bunu bir üst seviyeye taşıdılar: Merkezi hükümet, iklim kontrolü uygulamalarını ülke geneline yaymayı planladığını duyurdu. Yetkililer 2025'e kadar yapay yağmur ve kar programının 5,5 milyon kilometreye yayılarak ülkenin yüzde 60'ını kapsamasını hedefliyor. Peki bu uygulama neden tartışma yarattı?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. A Texan wearing a poncho in the snow

  ABD'nin Teksas eyaletinde, tarihi bir kar fırtınası yaşanıyor. Reuters haber ajansına göre, soğuk ve kar ile ilişkili olaylar edeniyle en az 21 kişi hayatını kaybetti, milyonlarca kişi elektrik kesintileri ile mücadele ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İstanbul'da kar yağışı nedeniyle 'yüz yüze eğitime' Çarşamba günü ara verilecek

  İstanbul'da kar

  İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kar yağışı nedeniyle yüz yüze eğitime yarın ara verildiğini açıkladı.

  İstanbul’daki yoğun kar yağışı nedeniyle çarşamba günü yüz yüze eğitim veren kurumlar bir gün için ara verecek.

  Yerlikaya'nın yazılı açıklamasında "Kıymetli İstanbulluların ve öğrencilerimizin olumsuz hava koşulları sebebiyle mağduriyet yaşamaması için Valiliğimizce; resmî-özel tüm okullar, halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, muhtelif kurslar, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, resmî okullardaki destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki takviye kursları da dahil olmak üzere; bütün eğitim kurumlarında ‘yüz yüze eğitim’ faaliyetlerine Çarşamba günü bir gün süreyle ara verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

  Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malûl, engelli ve hamile personelin de “belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacakları” açıklamada yer aldı.

 6. İstanbul Valiliği'nden kar yağışı uyarısı - 'Dikkatli ve tedbirli olunmalı'

  kar yağışı

  İstanbul Valiliği, haftasonu beklenen kar yağışına karşı uyarı yaptı ve dikkatli ve tedbirli olunmasını istedi.

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının cuma gününden itibaren azalacağını, Marmara ve Batı Karadeniz başta olmak üzere kuzey ve iç bölgelerin tamamının kar yağışının etkisi altında kalacağını açıkladı.

  İstanbul'da hava sıcaklığı bugün 17 derece olarak tahmin edilirken pazartesi 0 dereceye kadar düşmesi bekleniyor.

  Meteoroloji’den yapılan açıklamada şöyle denildi:

  “Cuma günü Balkanlar üzerinden gelecek yağışlı sistemin etkisiyle birlikte sıcaklıkların hafta sonunda kuzey, iç ve batı kesimlerde hissedilir derecede (6 ila 15 derece) azalarak, mevsim normalleri civarına ve yer yer altına ineceği tahmin ediliyor.

  Pazar günü Karadeniz üzerinden gelecek sistemin ve kuvvetli poyrazın etkisiyle Marmara ve Batı Karadeniz başta olmak üzere kuzey ve iç bölgelerin tamamının kar yağışının etkisi altında kalması bekleniyor.

  Pazartesi gününden itibaren kuzey, iç ve doğu kesimlerde soğuk havanın etkisini arttırmasıyla birlikte kar yağışlarının aralıklarla devam etmesi bekleniyor.”

  View more on twitter
 7. Meteoroloji kar ve çığ uyarısında bulundu

  Bitlis

  Meteoroloji'nin son dakika hava durumu raporuna göre bugün Doğu Anadolu'nun kuzeyi ve doğusunda kar yağışı bekleniyor.

  Batı Karadeniz, Güneydoğu Anadolu ile Osmaniye, Hatay Kahramanmaraş, Samsun ve Ordu çevrelerinde ise yağmur ve sağanak yağış bekleniyor.

  Meteoroloji, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu’nun doğusu için dik yamaçlarda çığ oluşma tehlikesi bulunduğunu duyurdu.

 8. Zeytinburnu'nda fırtınadan etkilenen gemi karaya oturdu

  Karaya oturan gemi
  karaya oturan gemi

  İstanbul- Zeytinburnu'nda fırtına nedeniyle sürüklenen bir yük gemisi karaya oturdu.

  Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Zeytinburnu'nda önlerinde demirli bulunan 108 metre Comoros bayraklı Streamline isimli genel kargo gemisinin muhalefeti nedeniyle demir tarayarak kıyıya sürüklenmesi ve sancak tarafından karaya oturması üzerine ivedilikle Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Kurtarma 2, Mehmetçik ve Poyraz römorkörleri ile tahlisiye (can kurtarma) ve çevre ekibi sevk edilmiştir. Yapılan kontrol neticesinde gemide 2 personel bulunduğu ve çevre kirliliği yaşanmadığı rapor edilmiştir" denildi.