Toplum

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Kral Willem-Alexander

  Hollanda'da hükümetin "zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması" uyarısına rağmen Cuma günü eşi ve çocuklarıyla birlikte Yunanistan'a tatile giden Kral Willem-Alexander, halkın yoğun tepkisi üzerine tatilini yarıda keserek ülkesine dönme kararı aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  sigaralar

  Hollanda'da tren istasyonlarında sigara satışı ve içilmesi tamamen yasaklandı. İstasyonlarda küllük olarak kullanılan direklerin sonuncusu, Demiryolları Müzesi'ne bağışlandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Keçiören

  Hayatın her alanına etki eden Covid-19'un, Kurban Bayramı sürecinde hayvan pazarlarında nasıl değişiklikler yaratacağı merak konusuydu. Ümit Oktay Aymelek, Ankara'da Keçiören'deki Bağlum Kurban Pazarı'nda bir gün geçirdi, hayvan satışlarındaki hareketlilik ve pazarlardaki koronavirüs önlemlerini yerinde gözlemleyip, hayvan yetiştiricilerinin sorunlarını dinledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. 12 milyonu aşkın insan evlerinden koparılıp köleleştirildi

  16 ile 19. yüzyıllar arasında köle ticaretiyle köklerinden koparılan milyonlarca Afrikalının Kuzey ve Güney Amerika'nın genetik yapısını nasıl etkiledikleri konusundaki kapsamlı bir araştırma, bazı sarsıcı bulguları da ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fergus Walsh

  Tıp Muhabiri

  tükürük testi

  Koronavirüs öncesi hayata geri dönmenin bir yolu yolabilir mi? Sosyal mesafe, maske ve Covid-19 korkusunun bulunmadığı bir dünya… BBC Tıp Muhabiri Fergus Walsh, umut vadeden tükürük testini inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Roma

  İtalya'da bir fabrika

  Koronavirüs salgınında en fazla ölümün kayıtlara geçtiği ülkelerden biri olan İtalya'da yapılan bir araştırmaya göre sosyo-ekonomik açıdan alt sınıftakilerde ölüm oranı daha yüksek. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollanda protesto

  Hollanda Sosyal ve Kültürel Planlama Bürosu'nun (SCP) araştırmasına göre, ülkedeki her 4 kişiden biri, ayrımcılık sorunu yaşıyor. Ayrımcılığın en fazla hedef aldığı kesimlerin başında Türkiye ve Fas kökenli göçmenler geliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. trump

  ABD'nin Minneapolis kentinde polis tarafından gözaltılan alınırken hayatını kaybeden George Floyd'un ölümüyle ilgili birçok şehirde protesto gösterileri düzenleniyor. Başkan Trump, şiddet olaylarının arkasında "Antifa ve diğer radikal sol grupların" olduğunu öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next