Toplum

 1. Taylan Antalyalı'nın giydiği tişört Puma'nın LGBTİ+'lara destek veren Out Foundation adlı vakıf ile birlikte ürettiği koleksiyonda yer alıyor

  Galatasaraylı futbolcu Taylan Antalyalı gökkuşağı renklerinde "Powered by pride" (Gücünü onurdan alır) yazılı bir tişört giymesinin ardından homofobik yorumlara maruz kaldı. Galatasaray yönetimi ise yaptığı açıklamada oyuncuları ile gurur duyduğunu ve kendisine her türlü desteği vermeye hazır olduğunu açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Noel Titheradge ve Rianna Croxford

  BBC News

  Montage image

  BBC’nin yürüttüğü bir araştırma İngiltere merkezli yetişkin içerik sitesi OnlyFans’in, çocukların cinsel içerikli videolar çekip satmasının önüne geçmekte yetersiz kaldığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe, Ankara

  Cevher Erdem

  Buhra Yurdakul, Türkiye'nin ilk başörtülü kadın hakemi oldu. Cevher Erdem de ticaret hayatından kulüp başkanlığı koltuğuna geçti. Yurdakul ve Erdem, Fundanur Öztürk'e, futbol dünyasında yaşadıklarını anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. TÜİK: Türkiye’de 2020’de 1,1 milyon bebek doğdu, 2014’ten beri süren doğum sayısındaki azalış hızlandı

  bebek

  Türkiye İstatistik Kurumu, 2020 Doğum İstatistikleri’ni açıkladı.

  Geçen yıl Türkiye’de canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 112 bin 859 olarak açıklandı.

  Türkiye’de bir yıl içinde doğan bebek sayısı 2014’te 1 milyon 351’e ulaştıktan beri her yıl azalıyor.

  Toplam doğurganlık hızı ise bir yıl içinde 1,88’den 1,76’ya düştü.

  doğurganlık hızı, bir kadının doğurgan olduğu dönem olan 15-49 yaş grubunda doğurabileceği ortalama çocuk sayısını ifade ediyor.

  Toplam doğurganlık hızının en yüksek olduğu il 2020 yılında 3,71 çocuk ile Şanlıurfa oldu. Bu ili 3,22 çocuk ile Şırnak, 2,88 çocuk ile Ağrı ve Siirt izledi. Toplam doğurganlık hızının en düşük olduğu il ise 1,29 çocuk ile Karabük oldu. Bu ili 1,31 çocuk ile Zonguldak ve Kütahya izledi.

  2001’de en çok çocuk doğuran kadın yaş grubu 20-24 arası olurken 2020’de bu 25-29 yaş grubu oldu.

  30-34 yaş grubunda doğuran kadınların sayısı da 20-24 yaş arasındaki kadınlardan daha fazla çocuk doğurdu.

  15-19 yaş grubunda doğurganlık hızı, 2001 yılında binde 49 iken 2020 yılında binde 15'e düştü.

 5. Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinin kabul edilmesi için belirlediği son tarih 15 Mayıs sonunda geldi. Peki bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor?

  Mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın veri paylaşımıyla ilgili gizlilik sözleşmesinin kabul edilmesi için belirlediği son tarih 15 Mayıs sonunda geldi. Peki bu sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıları neler bekliyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  temsili şiddet gören kadın fotoğrafı

  TBMM'de kurulan Kadına Yönelik Şiddetin Nedenlerini Araştırma Komisyonu çalışmalarına uzman görüşlerini dinleyerek başladı. Komisyona sunum yapan Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü yöneticilerinin verileri, Türkiye'de her 10 kadından 4'ünün yaşamının bir döneminde şiddete maruz kaldığını ortaya koydu.

  Daha fazla bilgi
  next