Demiryolu taşımacılığı

 1. Interfax: Türkiye içi seyahatlerde yabancılardan PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başlandı

  Antalya'daki Rus turistler
  Image caption: Antalya'daki Rus turistler

  Rus Interfax ajansı, Türkiye’de yurt içi seyahatlerde yabancılardan da PCR testi istenmeye başlandığını yazdı.

  Ajans 6 Eylül’de uygulanmaya başlayan İçişleri Bakanlığı genelgesinde ilk başta yabancıların Türkiye içi seyahatlerde aşı veya PCR testi zorunluluğundan muaf tutulduğunu hatırlattı.

  Interfax’ın aktardığı Rusya Tur Operatörleri Birliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Türk havayolu şirketleri ilk başta internet sitelerinde paylaştıkları bilgilerde, yabancıların bu zorunluluktan muaf tutulduğunu aktardı. Fakat Türklerin sosyal medyada gösterdiği tepkiden sonra turistlerden de PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başladı.”

  Ajans, Sputnik Light aşısını olanların da Türkiye’de aşılı kabul edilmediğini ve bu yüzden PCR testi veya hastalığı son 6 ayda geçirdiklerine dair belge göstermek zorunda kaldıklarını yazdı.

 2. İBB ve Ulaştırma Bakanlığı arasında simge tartışması: İstanbul'da metronun simgesi M'den U'ya mı dönüştürülüyor?

  metro
  Image caption: Karaismailoğlu'nun paylaştığı görsel

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu İstanbul’da metronun yeni simgesinin U olacağını açıkladı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun ise simgenin M olarak kalacağını söyledi:

  Sayın Bakan, İstanbul'daki metronun simgesi 1992'den beri M'dir. Siz İBB'de görevdeyken de öyleydi, İstanbul'da en çok metro yapılan bu dönemde de M olarak kalacak. Hizmet İstanbul'a hizmettir, ayrıştırmak hiç hoş değil.”

  View more on twitter

  Bunun ardından Karaismailoğlu bir paylaşımda daha bulunarak “İstanbul metrolarında U devri” dedi:

  View more on twitter

  İki yöneticinin paylaşımlarının ardından #Metro etiketi Twitter Türkiye gündemine girdi.

  Bazı kullanıcılar Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan metrolara, İBB’nin yaptıklarından farklı olduğunu vurgulamak için U logosunun kullanıldığını öne sürdü.

 3. İBB Başkanı İmamoğlu inşaat töreninde konuştu: Mahmutbey - Esenyurt metrosunun ilk dört durağı 2024’te bitecek

  harita

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kabataş - Mecidiyeköy - Mahmutbey metrosunun devamı olan Mahmutbey - Esenyurt metro hattının inşaat başlama töreninde konuştu.

  İmamoğlu "Biz ilk etapta Mahmutbey, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi hattını 2024 yılında açacağız. Ancak ilave olarak finansman ihtiyacımız var. Bu ihtiyacımızı elde etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi ve ekledi:

  “Ek finansman talebi de 305 milyon Euro'dur. Biz kaynak buluruz. En ucuz şekliyle buluruz. En uzun vadeli bir biçimde de buluruz ve İstanbul'a kazandırırız.

  “Esenyurt'tan bir vatandaşımız Mahmutbey'e 28 dakikada gelecek. Mecidiyeköy'e 60 dakikada, Kabataş'a 67 dakikada gidecek. Yani bu hat günlük 1 buçuk milyona yakın yolcuya hizmet etmiş olacak.”

  imamoğlu

  Söz konusu metronun Mecidiyeköy - Kabataş hattında da çalışmalar devam ediyor.

  Öte yandan hattın Mecidiyeköy durağı Nisan’dan bu yana bakım amacıyla kapatıldı. İmamoğlu sorunun ardından “Ne yazık ki kötü bir iş yapılmıştır. Su ve drenaj, izolasyonla ilgili bir sorun taşıdığını düşünüyoruz” demişti.

 4. Demiryolları 1990'larda özelleştirildiğinden beri bütün hükümetlerin başını ağrıtan bir konu oldu

  İngiltere hükümeti, Birleşik Krallık Demiryolları'nın idaresini yeniden kamunun devralacağını açıkladı. Hükümetten yapılan açıklamada altyapı, tarifeler ve bilet satışının kontrol edileceği, demiryolları hizmetlerinin geliştirilerek biletlerin daha ucuza satılacağı belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İstanbul

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de artan koronavirüs vakalarının ele alındığı kabine toplantısı sonrası, "Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz" dedi. Yasaklara ilişkin detaylar, İçişleri Bakanlığı'nın 81 şehrin valiliklerine gönderdiği "Kısmi Kapanma" konulu genelgede yer aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Japonya pasaportları

  Dünyanın en güçlü pasaportları sıralamasında Türkiye bir önceki yıla göre iki sıra birden gerileyerek 53'üncü oldu. Henley Pasaport Endeksi'ne göre Türkiye pasaportuyla 110 ülkeye vizesiz girilebiliyor. 2020'de Türkiye pasaportuyla 111 ülkeye vizesiz girilebiliyordu.

  Daha fazla bilgi
  next