Bankacılık

 1. Uluslararası Ödemeler Bankası: Hükümetler, merkez bankalarını düşük faiz ve yüksek enflasyona zorlayabilir

  Agustín Carstens
  Image caption: BIS Genel Müdürü Agustín Carstens, pandemiyi "bir kuşak için dönüm noktası" diye tanımladı.

  Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) , Covid-19 krizinin, hükümetlerin merkez bankalarına, faiz oranlarını düşük tutup, daha yüksek enflasyon oranlarını tolere etme baskısı yapmasına yol açabileceğini söyledi.

  Mali ve parasal istikrarı teşvik eden Merkez bankalarını temsil eden uluslararası kuruluş, enflasyona karşı tavırda "kökten bir değişiklik" ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yaklaşıma bir geri dönüş riski bulunduğunu söyledi.

  BIS, yıllık ekonomi raporunda, merkez bankalarının siyasi yönlendirmeden uzak faaliyet göstermesinin önemli olduğunu vurguladı.

  Kuruluş, uzun süren bir pandeminin "ekonomik ve siyasi dünyada çok daha büyük bir iz bırakması halinde" enflasyona karşı farklı yaklaşımların ortaya çıkabileceğini belirtti.

  Raporda "Bu dünyada kamu borcu çok daha büyük olur, kamunun ekonomi üzerindeki kontorolü büyür ve küreselleşme büyük bir gerileme içine irer" denildi.

  Raporda ayrıca, bunun bir sonucu olarak çalışanların daha yüksek maaş alabilecekleri, şirketlerin fiyatlarını artırabilecekleri ve hükümetlerin borçlarının gerçek değerini azaltmak için, enflasyonun yükselmesine izin vermenin cazibesine kapılabilecekleri de vurgulandı.

 2. S&P: Türk bankalarındaki sorunlu kredi oranı 2021’de yüzde 20’yi aşacak

  S&P

  Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye ekonomisinin geçen yıl girdiği resesyon ve Türk lirasının değer kaybı nedeniyle, Türk bankalarındaki sorunlu kredi oranının 2021’de yüzde 20’yi aşacağı tahmininde bulundu.

  Reuters’ta yer alan habere göre, Mayıs sonu itibariyle bildirilen batık kredi oranının yüzde 4,6 gibi düşük bir düzeyde olmasına rağmen, Türkiye’deki bankaların, diğer gelişmekte olan piyasalara kıyasla yüksek şirket borçları gibi sorunlarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

  S&P, “Kredi Garanti Fonu ile artan borçlanma ve dövizle borçlanma oranının yüksek olması gibi özgün nedenlerle risklerin arttığını” kaydetti. Dövizle borçlanmanın toplam borçlara oranının yüzde 37’ye yaklaştığı belirtildi.

  S&P, “2021’de batık kredi oranının yüzde 11-12’ye ulaşmasını, Eylül 2019’da yüzde 10 düzeyinde olan sorunlu kredilerin (batık krediler ve yeniden yapılandırılmış krediler) ise yüzde 20’yi aşmasını bekliyoruz” dedi.

  Reuters, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Salı günü yaptığı bir konuşmada, bankalara kredi borçlarının yeniden yapılandırılmasını hızlandırma çağrısına da yer verdi.

  Albayrak, "Sizlerden ricamız, yeniden yapılandırmaları hızlandırmanız lazım. Sorunları ötelemek yerine müşterinizin ödeme gücüne uygun yapılandırma planları oluşturmanız gerekiyor. Sorunlu şirketlere ait kredilerin aktarıldığı ve tek elden rehabilite veya tasfiye edildiği, tüm bankaların ortak olacağı bir Varlık Yönetim Şirketi çalışması yürüttüğünüzü biliyorum" demişti.

  S&P, Türk kurumsal sisteminde denge ve denetlemenin zayıf olduğunu, bunun ise düzenlemelerin niteliği ve denetleyici kuruluşların ve merkez bankasının bağımsızlığı algısı konusunda sorunlar yarattığını ifade etti.

  S&P, Türkiye’nin bankacılık sektörünü Azerbaycan, Mısır, Kazakistan, Yunanistan, Bangladeş ve Arjantin ile aynı grupta değerlendirdiğini belirtti.

 3. JOHN BOLTON

  ABD eski Ulusal Güvenlik John Bolton, Başkan Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Halkbank konusunda sarf ettiği sözlerin yargıya müdahale niteliği taşıdığını düşündüğünü söyledi. ABCNews'a konuşan Bolton, daha önce hiçbir başkanın böyle konuştuğunu duymadığını da sözlerine ekledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. HALKBANK

  Koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında kamu bankaları Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası 4 yeni kredi paketi açıkladı. İhtiyaç, konut, taşıt ve turizmi kapsayan kredi paketleri ile düşük faizli, uzun vadeli krediler sağlanacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. BDDK Euroclear ve Clearstream'i TL sınırlamalarından muaf tuttu

  TL

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), bankaların yurt dışında yerleşik finansal kuruluşlara yapacakları TL plasman, depo, repo ve krediler özkaynaklarının yüzde 0,5'i ile sınırlandırıldığını açıkladı.

  Euroclear Bank ile Clearstream Banking ise TL işlem sınırlamasından muaf tutuldu.

  BDDK'dan yapılan açıklamada bu uygulamanın “Covid-19 salgınıyla ilgili olarak ortaya çıkan olağanüstü koşullar ortadan kalkıncaya kadar” devam edeceği belirtildi.

  Muafiyet kararı ile ilgili ise “TL cinsinden tahvil ve kira sertifikası işlemlerinin takas operasyonlarının olumsuz etkilenmemesini ve TL cinsinden menkul kıymetlerin etkin ve verimli bir şekilde işlem görmesinin temini” gerekçe gösterildi.

 6. Londra’nın finans merkezinde yeni çalışma düzeni hazırlıkları

  Canary Wharf on binlerce işçiyi binalara geri getirebilmek için yollar arıyor
  Image caption: Canary Wharf on binlerce işçiyi binalara geri getirebilmek için yollar arıyor

  Londra’nın Canary Wharf finans merkezi, on binlerce bankacı, hukukçu ve muhasebeciyi ofislere geri getirmek için yollar arıyor.

  Hazırlanan taslağa göre gökdelenlerde asansör kapasitesi sınırlanacak ve koridorlar tek yön olacak.

  HSBC, Barclays ve Citigroup gibi büyük bankaların da bulunduğu bölgede 120 bin kişi çalışıyor.

  Sokağa çıkma kısıtlamalarının gevşetilmesiyle birlikte çalışanların onda birinin ofise dönmesi, geri kalanların evden çalışmaya devam etmesi bekleniyor.

  Canary Wharf’ta 1,5 milyon kilometrekarelik ofis ve ticaret alanı bulunuyor.

 7. Bloomberg HT: BDDK üç bankanın swap yasağını kaldırdı

  citibank
  Image caption: Citibank swap yasağı uygulanan bankalar arasındaydı

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, BNP Paribas, Citibank ve UBS bankalarına uygulanan swap yasağının kaldırıldığını açıkladı.

  Üç bankaya, geçen hafta Türk lirası yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için swap yasağı uygulanmaya başlamıştı.

  Bankalara ayrıca soruşturma da açılmıştı.

  Pazar günü AA’ya konuşan BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bankalara uygulanan işlem yasağının kalkabileceğini fakat soruşturmanın devam edeceğini söylemişti.

 8. British multinational banking and financial services holding company HSBC logo is seen in Hong Kong.

  2019'da kârının yüzde 33 oranında düştüğünü açıklayan HSBC, yaklaşık 35 bin çalışanının işine son verileceğini duyurdu. Banka yönetimi, yeniden yapılanma programı çerçevesinde 2022'ye kadar 4,5 milyar dolarlık bir tasarruf hedefliyor.

  Daha fazla bilgi
  next