Avrupa Uzay Ajansı

 1. Övgü Pınar

  Roma

  Samantha Cristoforetti

  İtalya'nın uzaya giden ilk kadın astronotu olan Samantha Cristoforetti, gelecek sene ikinci uzay yolculuğunda Uluslararası Uzay İstasyonu'nun komutanlığını yapacak. Cristoforetti, bu görevi üstelenen ilk Avrupalı kadın olacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Övgü Pınar

  Roma

  Samantha Cristoforetti

  İtalya'nın uzaya giden ilk kadın astronotu olan Samantha Cristoforetti'nin gelecek sene bir kez daha Uluslararası Uzay İstasyonu'na gideceği açıklandı. Cristoforetti bu misyonla tek bir seferde uzayda en fazla zaman geçiren Avrupalı astronot olmuştu. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Jonathan Amos

  BBC Bilim Muhabiri

  Perseverance

  Perseverance, yedi aylık yolculuğunu tamamlayıp Kızıl Gezegen'e başarılı bir şekilde indi ve ilk görüntüleri gönderdi. Bir ton ağırlığındaki araç planlandığı gibi Jezero adı verilen kratere indi. Araç, 2030'lu yıllarda yeniden Dünya'ya dönüşünde kaya parçaları da getirecek. Kızıl Gezegen'de kalışı süresince de geçmiş yaşam izlerini araştıracak.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. A picture of Mars, captured by Hope's EXI instrument

  Birleşik Arap Emirlikleri'nin uzay aracı Hope'un (Umut) Mars'a ait ilk fotoğrafı dünyaya ulaştı. Uzay aracının, Salı günü Kızıl Gezegen'in yörüngesine girmesiyle, BAE, Dünya'nın komşusunda bilimsel araştırmalara başlayan ilk Arap ülkesi olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. A picture of the planet Mars

  Önümüzdeki birkaç gün içinde Mars'ın keşfi konusunda peş peşe önemli olaylar yaşanacak. Kızıl Gezegen'e varması beklenen üç uzay aracı, yeryüzünün ve atmosferin yapısını inceleyecek, gezegende eski dönemlerden kalma yaşam izlerini arayacak. Mars'a bugün önce Birleşik Arap Emirlikleri'nin uzay aracı Hope'un (Umut) varması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next