IŞİD

 1. EPA

  Almanya'da görülen davada ilk kez bir IŞİD üyesi Ezidilere soykırım yapmaktan suçlu bulundu. Iraklı Taha el Cumali, beş yaşındaki bir Ezidi kız çocuğunu esir alıp ölüme terk etmek de dahil, insanlığa karşı ve savaş suçları işlemekten ömür boyu hapis cezasına mahkum edildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Rize’de IŞİD operasyonu: Altı gözaltı

  gözaltı

  Rize’de IŞİD’e karşı gerçekleştirilen bir operasyonda altı kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

  Rize Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonda söz konusu şahısların, sosyal medyada örgüt propagandası yaptıkları, örgüte tarafta toplama faaliyetleri yürüttükleri ve kara para hareketleri olduğu şüphesiyle gözaltına alındıkları duyuruldu.

  DHA, ev ve işyerlerinde yapılan aralamalarda 122 adet yasaklı materyalin ele geçirildiğini ve altı kişinin sorgusunun sürdüğünü aktarıyor.

 3. 6 kişi ve 7 şirketin Türkiye'deki mal varlıkları donduruldu

  Bugün Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde Ahmet Bayaltun, İsmail Bayaltun, Faruq Hamud, Adnan Muhammad Amin Al-Rawi, Taleb Ahmad, Ammar Yasar Lutfi Sahloul isimli kişelerin ve Alsultan Kuyumculuk, Tawasul Tekstil, Aslan SK Medikal Sanayii, Alharm Gıda Tekstil, El Haldi Kuyumculuk, Alhobo Kuyumculuk ve Firstone İnternational isimli şirketlerin malvarlıklarına dondurulmasına karar verildi.

  Karar, 6415 sayılı Terörizm Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun 6'ncı maddesi olan "yabancı devletlerce yapılan talepler" kapsamında alındı. Ancak kararda talebin hangi ülke tarafından yapıldığı belirtilmedi.

  ABD daha önce, İsmail Bayaltun ve Ahmet Bayaltun'a IŞİD'e kritik önemde mali ve lojistik destek sağladıkları gerekçesiyle yaptırım uygulamıştı.

  Faruq Hamud ve Adnan Muhammad Amin Al-Rawi'nin de ABD Hazine Bakanlığı tarafından IŞİD'e finansman sağladığı belirlenmişti.

 4. Jennifer Wenisch

  Müslüman olduktan sonra Irak'ta IŞİD'e katılan Almanya vatandaşı Jennifer Wenisch, eşiyle birlikte köle olarak aldığı Ezidi bir kız çocuğunun ölümünden dolayı ülkesinde 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Münih'te yargılanan 30 yaşındaki Wenisch kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmişti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Poonam Taneja

  BBC Asian Network

  Child drinking from a water tap

  BBC Asian Network'ten Poonam Taneja, Suriye'nin kuzeydoğusunda yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı El-Hol Kampı'na girdi. Kampta, yabancı IŞİD militanlarının 2 bin 500 ailesi de var. Kürt yetkililer, Suriye'deki bu gibi kamplarda şiddet ve radikalleşmenin büyüyen bir sorun olduğunu söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Sami Casim

  Reuters haber ajansı, Irak'ın IŞİD liderlerinden Sami Casim'i, Türk istihbaratının yardımıyla yakaladığını bildirdi. Ajans haberini, adlarını açıklamadığı ikisi Iraklı üç güvenlik kaynağına dayandırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Handout photo from Iraq's Security Media Cell showing Sami Jasim al-Jaburi after his capture (11 October 2021)

  Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi, IŞİD'in eski lideri Ebubekir el-Bağdadi'nin yardımcısı ve örgütün "mali işler sorumlusu" olarak bilinen Sami Casim'in yakalandığını duyurdu. Mustafa el-Kazımi, Twitter hesabında, istihbarat birimlerinin Casim'i ülke dışında gerçekleştirilen bir operasyonda ele geçirdiğini açıkladı. El-Kazımi, Casim'in hangi ülkede yakalandığını söylemedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ankara merkezli IŞİD operasyonunda 11 kişi gözaltına alındı

  IŞİD

  Ankara Emniyeti tarafından düzenlenen IŞİD operasyonunda haklarında gözaltı kararı verilen 14 şüpheliden 11’i yakalandı.

  Şüphelilerin evlerinde yapılan aramada 4 dürbün, tabanca, tabancaya ait 2 şarjör ve 30 mermi ele geçirildi.

  Adana'da yapılan bir diğer IŞİD operasyonunda ise 8 kişi gözaltına alınmıştı.

 9. Adana'da IŞİD operasyonu: 8 kişi gözaltına alındı

  Adana'da yapılan bir polis operasyonunda, IŞİD üyesi oldukları öne sürülen 8 kişi gözaltına alındı.

  Evlerde yapılan aramalarda ise ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

  Gözaltı
 10. Kunduz'daki cami Cuma namazı sırasında hedef alındı

  Afganistan'ın Kunduz kentinde Cuma namazı kılındığı sırada bir camiye yönelik intihar saldırısı düzenlendi. Birleşmiş Milletler’in Afganistan misyonunun tweetine göre saldırıda en az 100 kişi hayatını kaybetti.

  Daha fazla bilgi
  next