Mısır

 1. Libya askeri

  Libya’nın geleceği açısından büyük önem taşıyan seçimlere altı hafta kala, başta Türkiye olmak üzere bu ülkede asker ve yabancı savaşçı bulunduran ülkeler üzerindeki baskı artıyor. Fransa’nın girişimiyle bugün Paris’te yapılacak Libya Konferansı bir yandan seçimlerin planlandığı gibi 24 Aralık’ta özgür, adil ve güvenli bir şekilde yapılmasını diğer yandan da yabancı askerlerin çekilme sürecinin başlamasına odaklanacak. Türkiye, amaçları ve katılımcıları nedeniyle konferansa lider düzeyinde katılmıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Övgü Pınar

  Roma

  Giulio Regeni, arşiv

  İtalyan doktora öğrencisi Giulio Regeni'yi kaçırıp işkenceyle öldürdükleri iddiasıyla 4 Mısırlı istihbarat yetkilisi Roma'da gıyabında yargılanmaya başladı. Ancak dava, sanıklara ulaşılamaması nedeniyle ertelendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Türk ve Mısırlı diplomatlar Mayıs'ta Kahire'de görüşmüştü.

  Türk ve Mısırlı diplomatlar, ilişkilerin normalleşmesi için ikinci tur siyasi görüşmelerini Ankara'da gerçekleştirdi. İlk tur görüşmelerin yapıldığı Mayıs'tan bu yana yaşanan gelişmelerin masaya yatırılacağı görüşmelerde, normalleşme sürecinin bundan sonraki adımları ağırlıklı değerlendirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Wael Hussein

  BBC News, Kahire

  Ağzı kapatılan bir kadın

  Mısır'da evlilik içi tecavüz mağdurları seslerini sosyal medyada duyurmaya başladı. Ülkede daha önce konuşulması bir tabu olarak görülen konu artık çözüm arayışındaki kadınların mücadele ettiği alanlardan biri.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Bağdat'ta Mısırlı ve Ürdünlü liderleri Irak Başbakanı Kazımi ile birlikte Cumhurbaşkanı Berham Salih karşıladı

  Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah Sisi, Bağdat'a gerçekleştirdiği resmi ziyarette Irak Başbakanı Mustafa Kazımi ve Ürdün Kralı Abdullah ile bir araya geldi. Bu, eski Irak lideri Saddam Hüseyin'in 1990'da Kuveyt'i işgalinden sonra Mısır'dan Irak'a devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Muhammed Mursi

  Muhammed Mursi, 2019 yılında Mısır'ın eski cumhurbaşkanı casuslukla suçlanarak yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme salonunda hayatını kaybetmişti. Mursi 2012'de Mısır'da halkoyuyla seçilmiş, ertesi yıl darbeyle devrilmişti. Ona yönelik eleştirilerin başında ise "Tüm Mısırlıların cumhurbaşkanı olacağı sözünü tutmaması" geliyordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Arap Birliği: İsrail çocukların kanı pahasına sefil bir güç gösterisi yapıyor

  Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt
  Image caption: Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt

  Bugün dışişleri bakanları düzeyinde olağanüstü toplantı düzenleyen Arap Birliği’nin genel sekreteri Ahmed Ebu Gayt Gazze’deki saldırılar için “Çocukların kanı pahasına yapılan sefil bir güç gösterisi” dedi.

  Bölgede tansiyonu tehlikeli bir şekilde yükselten şeyin İsrail’in Kudüs’teki ihlalleri ve İsrail hükümetinin Arap düşmanı radikal Yahudilere tolerans göstermesi olduğunu belirten Ebu Gayt, İsrail’in eylemlerinin Ramazan Bayramı öncesinde Müslümanlara hakaret niteliği taşıdığını da ekledi.

 8. Mısır Dışişleri: Tansiyonun düşürülmesi için İsrail’i ikna etmeye çalıştık ama gerekli yanıtı alamadık

  Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü
  Image caption: Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü

  Arap Ligi toplantısında konuşan Mısır Dışişleri Bakanı Sami Şükrü, İsrail ve Filistin’de son günlerde artan gerilimin ardından, tansiyonun düşmesi için İsrail’i ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

  Şükrü “Fakat gerekli yanıtı alamadık” dedi.

  Başka ülkelerle de aynı hedefle görüşmeler yaptıklarını belirten Şükrü, bunların hangi ülkeler olduğunu ise söylemedi.

  Şükrü İsrail’in Doğu Kudüs’teki ihlallerini de kınadığını ekledi.

 9. Bakan Çavuşoğlu: Mısır ile Dışişleri Bakanları düzeyinde görüşme gerçekleştirebiliriz

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır ile Dışişleri Bakanları düzeyinde görüşme gerçekleştirebileceklerini söyledi.

  Bir araya geldiği Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Çavuşoğlu, Mısır ile kurulan diplomatik ilişkilere ilişkin değerlendirmede bulundu.

  Quote Message: Görüşmelerde Büyükelçi Sedat Önal başkanlığında heyetimiz temsil etti. Toplantılarımızın pozitif atmosferde geçtiğini anlıyoruz. İkili meseleler değerlendirildi, ayrıca bölgesel konularda da hem görüş alışverişi yapıldı hem de nasıl bir iş birliği yapılabilir bunları görüştüler. Karşılıklı herhangi belge ya da şart koşma gibi bir şey olmadı. Herkes kendi düşüncelerini samimi bir ortamda söyledi. Bundan sonra hangi adımları atacağımızı iki taraf da değerlendirecek, Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi süreci derinleştirerek, genişleterek devam ettirme arzusundayız. Önce istihbaratlarımız, sonra bakanlıklar devreye girdi, bakan yardımcısı düzeyinde temas oldu. Semih Şükrü ile de yani dışişleri bakanları düzeyinde de böyle bir görüşmeyi gerçekleştirebiliriz. İlişkilerimizin en az düzeyde olduğu dönemde bile Mısır'ın özellikle Arap ve İslam Dünyası, Ortadoğu ve Afrika için önemi ortada; ama Filistin için önemini her zaman vurguladık. Mısır ile ilişkilerimizin normalleşmesi demek Filistin'e vereceğimiz desteğin daha iyi koordine edilmesi demektir. Önümüzdeki süreçte bu çalışmaları sürdüreceğiz."
  Cavusoglu