Obezite

 1. Nick Triggle

  BBC Sağlık Muhabiri

  GETTY IMAGES

  İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri'nin (NHS) verilerine göre, pandemi döneminde ülkedeki çocuklarda obezite ciddi derecede arttı. Resmi veriler, 2019-2020'de ilkokula giden çocuklarda yüzde 10 olan obezite oranının, salgın önlemlerinin uygulandığı 2020-2021'de yüzde 14'e yükseldiğini gösteriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. obez çocuk

  İngiltere'de ergenlik çağındaki iki çocuk, sosyal hizmetlerin çocukların kiloları konusundaki kaygılarını aile mahkemesine taşıması ve ailelerinin çocuklara kilo verdirememesi üzerine, anne ve babalarından alınarak koruyucu ailelere verildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Dondurma

  Gıda ve kozmetik devi Unilever, obeziteyle mücadeleye katkı sağlamak amacıyla küçük çocuklara yönelik yiyecek, içecek ve dondurma reklamları ile pazarlamasını durdurma kararı aldı. Unilever bir süre önce de ürettiği dondurmalarda kalori ve şeker miktarını azaltma kararı almıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. dr pepper

  ABD'nin California eyaletinde federal temyiz mahkemesi, 13 yıldır gazlı 'diyet' içecekler içmesine rağmen zayıflayamadığını söyleyerek dava açan bir kişiyi haksız buldu. Mahkeme, "Hiçbir makul tüketici, üzerinde diyet yazan içeceklerin kilo verdireceğini düşünmez" diyerek alt mahkemenin kararını onadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Aralıklı Oruç Diyeti

  ABD'de Johns Hopkins Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, gün içinde 16-18 saat aç kalmanın (Aralıklı oruç diyeti) insan ömrünü uzatabileceğine işaret ediyor. Araştırmada, gün içinde sadece altı saatlik aralıkta yemek yemenin tansiyonu düşürebileceği, obezite, kanser, diyabet ve kalp hastalıklarını önleyebileceğine dair bulgular elde edildi.

  Daha fazla bilgi
  next