Kanser

 1. LÖSEV'den BM'ye çağrı: Koronavirüs 'hızlı ve öfkeli', kanser 'sessiz ve sinsice'

  Birleşmiş Milletler ECOSOC Danışmanı LÖSEV, 2020 Üst Düzey Siyasi Forumu’na kanserin önüne geçmek için beş maddeyle çağrıda bulundu.

  Bildiride coronavirüs’ün “hızlı ve öfkeli” tüm dünyayı etkisi altına alırken kanserin yıllardır “sessiz ve sinsice” insanları öldürdüğü belirtilerek, “Tarımdan eğitime, yoksulluktan çevre kirliliğine yaşamı ve doğayı ilk sıraya alan politikaların hızlıca devreye sokulması öncelikli çağrımızdır” denildi.

  Dünyada her yıl 18 milyondan fazla kişiye kanser tanısının konulduğu, 9,5 milyon kişinin de hayatını kanser sebebiyle kaybettiğinin belirtildiği bildiride yer alan bazı dikkat çeken rakamlar şu şekilde sıralandı, “Çoğu az gelirli ülkelerde olmak üzere dünyada her gün ortalama 30 bin kişi, her saat başı bin 200 kişi ve her dakikada bir 20 kişi kanserden ölmektedir. Kanser dünyada çocuk ölümlerinde ilk sırada yer almakta ve her yıl 300 bin çocuğa kanser tanısı konmaktadır. Türkiye’de de her gün 400’den fazla kişi kanserden yaşamını yitirmektedir.”

  LÖSEV, beş madde ile şu önerilerde bulunuldu:

  -Başta kanser olmak üzere sağlık alanındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarına toplum/halk sağlığı odaklı daha çok yatırım yapılmalı ve kar amaçlı ticarileşmenin önüne geçilmelidir.

  -Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm dünya sağlık bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları, hasta ve hasta yakınları örgütlenme ile işbirliğini güçlendirmelidir.

  -Herkes için erişilebilir ve ekonomik evrensel sağlık hizmeti haktır. Sağlık hizmetine ve kanser tedavisi ilaçlarına erişim çok pahalıdır. Buna ortak bir çözüm bulunmalıdır.

  -Gıda üretiminin her aşaması zamana yaymadan belirlenmeli, kansere sebep olan dışsal tüm faktörlere ilişkin işbirliği ve politika geliştirilmelidir. Küresel bir tehdit haline gelen kötü tarım uygulamaları, pestisit ve diğer kimyasalların kullanımı denetim altına alınmalıdır.

  -Sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, obezite ile mücadele çocuk ve gençlerin eğitim programlarına dâhil edilmelidir.

 2. Kelly Conner

  ABD'nin Teksas eyaletinde, meme kanseri tedavisi gören bir kadının kocası, koronavirüs önlemleri kapsamında hastaneye alınmadığı için günlerdir "Yanında olamıyorum. Ama buradayım. Seni seviyorum" yazılı bir dövizle park yerinde yaşıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Kanser hücresi

  Kanser hastalığı üzerine yaklaşık 10 yıla yayılan bir çalışmanın sonuçlarının, erken tanı ve tedavi konusunda dönüm noktası olabileceği ifade ediliyor. Hastalık semptomları ortaya çıkmadan tanımlanabilecek kanser türleri arasında yumurtalık ve beyin kanseri de sayılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Lara Owen

  BBC Dünya Servisi

  Dr Jingmei Li holds up a test tube in her laboratory.

  Singapur'daki Genom Enstitüsü'nden Doktor Jingmei Li, meme kanserini önlemek için çalışmalar yürütüyor. Hastalığın teşhisi için genetik testlerin önemine vurgu yapan Doktor Li, "Matematiksel olarak kadınlara puan verebildiğimiz ve yüksek risk taşıyorlarsa bunu belirleyebildiğimiz tek yöntem bu" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fergus Walsh

  BBC Tıp Muhabiri

  Yapay zeka, filmleri iki doktorun birden incelemesi kadar iyi sonuçlar verdi

  Google'ın sağlık araştırmaları birimi Google Health ve İngiltere'deki Imperial College'ın geliştirdiği bir yapay zeka programı, filmleri iki doktorun birden incelemesi kadar iyi sonuçlar verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. James Gallagher

  BBC Sağlık ve Bilim Muhabiri

  Sigara

  Sigara içenler ve sigarayı bırakmış kişiler, hayatlarında hiç sigara içmeyenlere kıyasla daha fazla ağrı hissediyor. 220 bin kişinin sigara kullanımı ve hissettikleri ağrı hakkındaki verileri inceleyen uzmanlar sigara içmenin vücutta kalıcı değişiklikler yaptığını ve bu değişikliklerin sigara bırakılsa bile etkisini sürdürdüğünü düşünüyor.

  Daha fazla bilgi
  next