Kanser

 1. Diyarbakır Tabip Odası: Kanser tarama oranlarında yüzde 90 düşüş var, erken evrede kür sağlanacak hastalar ileri evrelerde başvuruyor

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  hemşire

  Diyarbakır Tabip Odası iki aylık Covid-19 değerlendirme raporunu açıkladı.1 Mart 2021 tarihine kadar günlük 40 bandında seyreden vaka sayısının kısıtlamaların büyük ölçüde kaldırılmasıyla birkaç hafta içinde 10 kat artarak günde 400’lere yükseldiği belirtildi.

  Diyarbakır Tabip Odası Elif Turan’ın yaptığı açıklamada ildeki kamu ve özel hastanelerde tedavi gören Covid-19 hasta sayısının da aynı periyotta 20 kat arttığı ifade edildi.

  İkinci normalleşme kararı sonrası kamu ve özel kurumlarda giderilmeyen eksiklikler ve yüz yüze eğitime geçilmesinin bulaş ve yayılımın arttığına dikkati çeken Tabip Odası, son iki ayda Nisan sonu itibariye 48 eğitim emekçisinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

  Covid dışı hastaların takibi ve sağlığa erişimdeki sorunların bu dönemde de devam ettiği, sürekli takip gerektiren kronik hastalığı bulunan hastaların tedavi süreçlerinde ciddi aksamalar yaşandığı, yaşlılara yönelik ayrımcı tutumlar nedeniyle yaşlı hastaların sağlık sorunlarında artışların gözlendiği belirtildi:

  ''Randevu sisteminde yaşanan sıkıntılar bu sorunun en büyük nedenini teşkil etmektedir. Kardiyak takibi yapılmayan hastalarda ani ölümler artmıştır. Kanser tarama oranlarındaki yüzde 90’lık düşüş ile erken evrede tanı alıp tamamen kür sağlanacak hastaların çoğu ne yazık ki ileri evrede birçok belirtilerle tedavileri gecikmiş bir şekilde hastanelere başvurmaktadırlar.”

  açıklama

  Aşı temininde geç kalındığını belirten Tabip Odası, kamunun sorumluluğunda olan toplumsal bilgilendirmenin yapılamadığını ve aşıya güven duygusu tesis edilemediği öne sürdü:

  “Hem sayısal hem de oransal olarak aşılamada ciddi bir başarısızlık ortaya çıkmıştır. İlimizde adına aşı tanımlanmış tüm bireylerin yarısı dahi aşılanamamıştır.

  “Öneri ve uyarılarımıza rağmen gerekli toplumsal doğru bilgilendirme ve özellikle aşılanan yaş grubunda çok önemli olduğunu düşündüğümüz anadilde aşı tanıtım çalışmaları yürütülmemiştir.

  “İlimizde ve tüm ülkede özellikle son 4-5 haftadır Sinovac aşıları için adına aşı tanımlanmış vatandaşlar ASM’lerde, telefonla ve MHRS sistemi üzerinden ilk doz aşı randevusu alamamaktadır.

  “Azalan aşı stokları, randevu verilmeyerek korunmaya çalışılmaktadır. Halkın bağışık kazanması geciktirilerek, pandemi yönetmekten çok stok yönetimi yapılmaktadır.”

 2. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Bölünmekte olan kanser hücreleri

  Bugün 4 Şubat Dünya Kanser Günü. 172 ülkenin üye olduğu Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü tarafından ilan edilen gün, ilk defa küresel pandemi koşullarında gerçekleşiyor. Bu koşulların kanserle mücadeleyi nasıl etkilediğini uzmanlara sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Kanser tedavisi

  Hollanda'da kanser hastaları, yüksek maliyetleri nedeniyle yıllardır beklemede olan, çok sayıdaki yeni nesil ilaca artık daha hızlı ulaşabilecek. Yıllık maliyeti 100-150 bin euro olan kanser ilaçları, ücretsiz temel sağlık paketine, uzun süren araştırmalar yerine daha kısa sürede alınacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Kanser hücreleri

  Times gazetesindeki habere göre stres hormonlarının hastalığın yenilmesinden yıllar sonra, kanser hücrelerini yeniden aktif hale getirdiğini keşfeden biliminsanları, mevcut ilaçların bunu önlemekte kullanıp kullanılamayacağını araştırıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Cristina Criddle

  BBC Teknoloji Muhabiri

  Graphic of TikTok logo with teeth, bottles and scissors

  Gençler başta olmak üzere birçok TikTok kullanıcısı, evde diş beyazlatma, dudak büyütme ve benleri yok etme gibi yöntemlerle ilgili videolar paylaşıyor. Uzmanlar ise bunların ne kadar tehlikeli olduğu konusund uyarılarda bulunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. LÖSEV'den BM'ye çağrı: Koronavirüs 'hızlı ve öfkeli', kanser 'sessiz ve sinsice'

  Birleşmiş Milletler ECOSOC Danışmanı LÖSEV, 2020 Üst Düzey Siyasi Forumu’na kanserin önüne geçmek için beş maddeyle çağrıda bulundu.

  Bildiride coronavirüs’ün “hızlı ve öfkeli” tüm dünyayı etkisi altına alırken kanserin yıllardır “sessiz ve sinsice” insanları öldürdüğü belirtilerek, “Tarımdan eğitime, yoksulluktan çevre kirliliğine yaşamı ve doğayı ilk sıraya alan politikaların hızlıca devreye sokulması öncelikli çağrımızdır” denildi.

  Dünyada her yıl 18 milyondan fazla kişiye kanser tanısının konulduğu, 9,5 milyon kişinin de hayatını kanser sebebiyle kaybettiğinin belirtildiği bildiride yer alan bazı dikkat çeken rakamlar şu şekilde sıralandı, “Çoğu az gelirli ülkelerde olmak üzere dünyada her gün ortalama 30 bin kişi, her saat başı bin 200 kişi ve her dakikada bir 20 kişi kanserden ölmektedir. Kanser dünyada çocuk ölümlerinde ilk sırada yer almakta ve her yıl 300 bin çocuğa kanser tanısı konmaktadır. Türkiye’de de her gün 400’den fazla kişi kanserden yaşamını yitirmektedir.”

  LÖSEV, beş madde ile şu önerilerde bulunuldu:

  -Başta kanser olmak üzere sağlık alanındaki araştırma ve geliştirme çalışmalarına toplum/halk sağlığı odaklı daha çok yatırım yapılmalı ve kar amaçlı ticarileşmenin önüne geçilmelidir.

  -Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm dünya sağlık bakanlıkları, sivil toplum kuruluşları, hasta ve hasta yakınları örgütlenme ile işbirliğini güçlendirmelidir.

  -Herkes için erişilebilir ve ekonomik evrensel sağlık hizmeti haktır. Sağlık hizmetine ve kanser tedavisi ilaçlarına erişim çok pahalıdır. Buna ortak bir çözüm bulunmalıdır.

  -Gıda üretiminin her aşaması zamana yaymadan belirlenmeli, kansere sebep olan dışsal tüm faktörlere ilişkin işbirliği ve politika geliştirilmelidir. Küresel bir tehdit haline gelen kötü tarım uygulamaları, pestisit ve diğer kimyasalların kullanımı denetim altına alınmalıdır.

  -Sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, obezite ile mücadele çocuk ve gençlerin eğitim programlarına dâhil edilmelidir.