Batı Afrika

 1. Screen grab from previous Iswap video (2015)

  Örgüt, Nijerya'da 11 Hristiyan rehin öldürülürken çekildiğini öne sürdüğü bir video yayımladı. IŞİD, infazların, lideri Ebu Bekir el Bağdadi ve sözcüsü Ebu Hasan el Muhajir'in Ekim ayında Suriye'de öldürülmesinin intikamı için düzenlenen saldırıların parçası olduğunu açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Girl praying in church

  Nüfusun çoğunluğunun Müslüman olduğu Burkina Faso'da, son yıllarda giderek artan şekilde cihatçı saldırılar yaşanıyor. Ancak nüfusun yüzde 23'ünü oluşturan Hristiyanlar ve Müslümanlar arasındaki karma evlilikler, hiç de az sayıda değil.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Miner

  Apple, Google, Tesla ve Microsoft'un da bulunduğu teknoloji devlerine, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki çocuk madencilerin ölümleri ve yaralanmaları nedeniyle tazminat davası açıldı. Demokratik Kong Cumhuriyeti, dünya kobalt ihtiyacının yüzde 60'ını karşılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Polisler adliye önünde güvenlik önlemi aldı

  Senegal'de bir mahkeme, öğrencilerin zincirlenmiş bir şekilde bulunduğu Kuran okulunun müdürüne iki yıl hapis cezası verdi ve cezayı erteledi. Zincirleri yapan bir metal işçisi ve dört veli de ertelenmiş cezalara çarptırıldı. BBC Batı Afrika Muhabiri Louise Dewast mahkemenin kararının, okul müdürü Serigne Khadim Gueye için bir zafer olarak görüldüğünü aktarıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. birkina Faso haritası Vagadugu ve Hantoukoura'yı gösteriyor

  Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da bir kiliseye düzenlenen silahlı saldırıda en az 14 kişi hayatını kaybetti. Kilisedeki ayin sırasında düzenlenen ve birden fazla kişinin ateş açtığı saldırı, ülkenin doğusundaki Hantoukoura'da gerçekleşti. AFP'ye konuşan bir güvenlik kaynağı, öldürülenler arasında kilisenin papazı ve çocuklar da bulunduğunu söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Tim Whewell

  BBC Dünya Servisi

  Jamilatu and Fatmata

  Batı Afrika'dan Avrupa hayali ile yola çıkan birçok göçmen, başarısız denemeler sonrası evlerine dönüyor. Ancak çok sayıda vakada, yolculukların masraflarını karşılamak amacıyla para çaldıkları için akrabaları ve arkadaşları tarafından reddediliyorlar. Tim Whewell, Sierra Leone'de bu vakaların izini sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Emre Bal

  BBC Türkçe

  Tenere Belgeseli

  Afrikalı göçmenler, Akdeniz'e uzanan umuda yolculuklarına kamyonlarla Afrika'nın içlerinden başlıyor ve BM'ye göre bu tehlikeli yolculukta, Akdeniz'de ölenlerin iki katı hayatını kaybediyor. Bu tehlikeli yolculuğu belgesel haline getiren Hasan Söylemez, Tenere'nin hikayesini BBC Türkçe'ye anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next