Polis faaliyetleri

 1. EL REISI

  Uluslararası Polis Teşkilatı'nın (Interpol) İstanbul'da yapılan başkanlık seçimlerini, Türkiye ve Fransa'da işkence gerekçesiyle hakkında iki ayrı suç duyurusu bulunan Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) General Ahmed Nasır el Reisi kazandı. El Reisi, BAE'de siyasi mahkumlara ve muhaliflere yönelik işkence iddialarına sessiz kalmakla suçlanıyor. Aynı zamanda BAE İçişleri Bakanlığı Başmüfettişi olan el Reisi, suçlamaları reddediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, dün akşamki kur ve zam protestolarında beş ilçede 70 kişinin gözaltına alındığını açıkladı

  gözaltılar

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, kurdaki artış ve zamların protesto edildiği dün akşamki eylemlerde 70 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

  “Geçinemiyoruz” ve “Hükümet istifa” pankartlarının taşındığı eylemlere dair bir açıklama yapan Emniyet, Kadıköy, Şişli, Eyüpsultan, Bakırköy ve Beylikdüzü ilçelerindeki gösterilerde 46 erkek ve 24 kadının gözaltına alındığını açıkladı.

 3. EGM: Döviz kurlarında gerçekleşen dalgalanmaları manipüle ederek dezenformasyon niteliğinde paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 271 hesap ile ilgili yasal işlem başlatıldı

  Sosyal medya

  Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) döviz kurlarındaki dalgalanma ve Türk lirasının hızla değer kaybetmesi sonucu 2001 krizi sonrası en kötü gününü yaşadığı salı günü, sosyal medyada bu konuyla ilgili paylaşım yapan 271 kişi hakkında yasal işlem başlatıldığını duyurdu.

  EGM'den yapılan yazılı açıklamada, "Yürütülen sanal devriye faaliyetleri kapsamında, döviz kurlarında gerçekleşen dalgalanmaları manipüle ederek, halkı kin ve düşmanlığa sevk eden, cebir ve şiddet kullanmak için halkı sokağa çağıran içeriklerin yanı sıra, manipülatif ve dezenformasyon niteliğinde paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 271 hesap ile ilgili çalışma yapılarak tespit edilen şahıslar hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır." ifadeleri kullanıldı.

 4. Tutukluluğuna itiraz edilen Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel serbest bırakıldı, ‘PSK gibi Kürt sorununun çözümünde şiddete karşı çıkan partilerin gözü korkutulmak isteniyor’ dedi

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel
  Image caption: Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel

  Geçen hafta gözaltına alındıktan sonra tutuklanan 14 siyasetçi, sendikacı ve sivil toplum kuruluşu üyesi arasında yer alan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, yapılan itirazın ardından serbest bırakıldı.

  8 Kasım tarihinde dört ilde eş zamanlı yapılan operasyonda 19 siyasetçi, aktivist ve sendikacı gözaltına alınmış, dün mahkemeye çıkarıldıktan sonra 14'ü hakkında tutuklama kararı verilmişti.

  Kürdistan Sosyalist Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel, tutukluluğuna yapılan itirazın ardından dün gece serbest bırakıldı.

  Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde bir basın açıklaması yapan Bozyel, gözaltına alınmasına tepki gösteren, özgür kalması için destek mesajı veren herkese teşekkür etti ve kendisine isnat edilen suçlamalarla ilgili bilgi verdi.

  Kürtçe yaptığı açıklamada Halepçe Katliamı ve Şeyh Said anmasına katılmış olmasının bir suç olarak göründüğünü söyleyen Bozyel, ifade sırasında anadilde Kürtçe eğitim kampanyasına parti olarak neden destek olduklarının da sorulduğunu aktardı:

  “Görünen o ki, HDP'nin önünden geçmek, onlara selam vermek bile suç sayılmak isteniyor. Anadil kampanyasında bizim gibi HDP de destek verdi, bu bile soruldu.

  “Ama görünen o ki PSK gibi Kürt sorunun çözümünde şiddete karşı çıkan, ulusal birliği savunan bizim gibi partilerin de gözü korkutulmak isteniyor.”

  Bayram Bozyel, yerel seçimler döneminde serbest aday ile seçime girdikleri dönemde bu kararın ANF sitesinde haber yapılmış olmasının da suç olarak ele alındığını söyledi:

  “Bu sitede İktidar partisinin de, muhalefetin de haberleri çıkıyor, sorun olmuyor ama bizim haberimiz çıktığında suç olarak görülüyor.”

  Öte yandan KESK, DİSK, TMMOB gibi sendikalar ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Amed Emek ve Demokrasi Platformu tutuklama kararını protesto etmek için dün akşam Ofis semtinde bir basın açıklaması yaptı.

  Açıklamada, gözaltına alınanlara Halepçe Katliamı'na “Sözde Halepçe Katliamı” dendiği ve bu anmaya katılımın suç sayıldığı öne sürüldü.

  Açıklamaya göre faili meçhul bir şekilde öldürülen gazeteci yazar Musa Anter ve HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın'ın anma programlarına katılmak da suç olarak ele alınmıştı.

 5. Hastane önünde yanan araçtaki yolcu hayatını kaybetti sürücü yaralandı

  İngiltere'de Pazar günü Liverpool'da meydana gelen ve "terör olayı" olduğu açıklanan patlama sonrası, "ulusal terör tehdidi seviyesi" yükseltildi. İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, seviyenin, "önemli"den "ciddi"ye yükseltildiğini açıkladı. Ülkede "kritik", "ciddi", "önemli", "orta" ve "düşük" olmak üzere 5 tehdit seviyesi bulunuyor. "Kritik" seviyesi, her an bir "terör saldırısı" olabileceğine dair somut bir istihbaratın olduğu anlamına gelirken, "ciddi" seviyesi, böyle bir istihbarat olmamakla birlikte saldırının kuvvetle muhtemel görüldüğünü gösteriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Türkiye tarihinin en büyük kokain operasyonunun ardından beş kişiye 67’şer yıla kadar hapis istemi

  Kolluk kuvvetlerinin ele geçirdiği kokainler böyle sergilenmişti
  Image caption: Kolluk kuvvetlerinin ele geçirdiği kokainler böyle sergilenmişti

  Ekvador’dan Mersin Limanı’na getirilen muz yüklü konteynırlarda yapılan aramada Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri tarafından ele geçirilen 1 ton 300 kilogram kokain ile ilgili tutuklanan 5 şüpheli hakkında 67'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

  Ticaret Bakanı Mehmet Muş, operasyonun ardından yaptığı Twitter paylaşımında bunun Türkiye tarihinde bir kerede yakalanan en büyük miktardaki kokain olduğunu söylemişti.

  16 Haziran’daki olayın ardından muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş., oğlu H.İ.Ş., firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. tutuklanmıştı.

  Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede şüphelilerin uyuşturucu ithal etme suçundan 45'er yıldan 67'şer yıl 6'şar aya kadar hapis cezası istendi.

  Mersin 8’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede operasyona dair ayrıntılar da yer aldı.

  İddianameye göre ithal edilen muzun değerinin 918 bin 270 dolar ve ele geçirilen kokainin ise 63 milyon 878 bin dolardı.

  Savcılık “Söz konusu kokain cinsi uyuşturucunun yakalandığı konteynerlerin de firma deposuna gideceği ve uyuşturucunun bizzat muz kolilerinin içerisine saklanması nedeniyle şüphelilerin uyuşturucudan haberdar olmamalarının mümkün olmayacağı, ayrıca bu kadar yüksek miktarda uyuşturucunun, alıcı kişilerin bilgisi olmadan gönderilemeyeceği değerlendirilmekle birlikte; aksi durumun hayatın olağan akışına ters olduğu da aşikardır” ifadelerine yer verdi.

 7. Gaziantep’te silah kaçakçılığı operasyonunda gözaltına alınan 217 şüpheliden 22’si tutuklandı

  silah

  Gaziantep’te silah kaçakçılarına yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 217 şüpheliden 22’si tutuklandı.

  Geçen hafta özel harekat polislerinin desteğiyle yapılan operasyonlarda 30 ruhsatsız tabanca, 14 ruhsatsız av tüfeği ve 19 kurusıkı tabanca ele geçirilmişti.

  DHA’nın aktardığına göre emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan şüphelilerden 22'si tutuklandı, 195 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

 8. Diyarbakır’da aralarında siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin de bulunduğu 18 kişi gözaltında

  Hatice Kamer

  BBC Türkçe, Diyarbakır

  gözaltı

  Diyarbakır, Mardin, Antalya ve İzmir’de bu sabah eş zamanlı gerçekleşen operasyonda çoğu sivil toplum örgütü ve sendika üyesi olan 18 kişi gözaltına alındı.

  BBC Türkçe’ye konuşan bir avukat, dosyada kısıtlılık kararı olduğu için müvekkiliyle görüşemediğini söyledi.

  Anadolu Ajansı, operasyonun ‘PKK'nın şehir yapılanmasına yönelik” yapıldığını duyurdu.

  AA söz konusu adreslerde yapılan aramada, çok sayıda toplatma kararı bulunan örgütsel kitap ve dergi ile örgütsel doküman ve dijital materyalin ele geçirildiğini öne sürdü.

  Gözaltına alınanlar Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü, dosyalarına kısıtlama kararı kondu.

  Gözaltına alınan bazı isimler şöyle:

  • Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Örgütü yöneticileri Hüseyin Baran, Mehmet Asena, Şeyhmus Yavuz, HDP Bağlar İlçe Eşbaşkanı Nasır Yelter, HDP Bismil ilçe Eşbaşkanı Şakir Demir, HDP eski yönetcilerinden Abdullah Cengiz,
  • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü yöneticileri Yasemin Akengin, Ali Alkan ve Mehmet Süslü,
  • Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Erkan Keskin,
  • Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel,
  • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şube Yöneticisi Gülhan Tekin,
  • Eğitim Sen 2 Nolu Şube Eşbaşkanı Arzu Koç,
  • TMMOB Makine Mühendisleri Odası Şube Yönetim Kurulu üyesi Arin Zümrüt,
  • TÜM BEL-SEN Diyarbakır Şube Eş başkanı Baki Öndeş,
  • Barış Anneleri Meclis Üyesi Nazife Yiğit.

  BBC Türkçe’ye konuşan Bayram Bozyel’in avukatı Hasan Dağtekin, dosyada kısıtlılık kararı olduğu için müvekkiliyle görüştürülmediğini söyledi.

  Bozyel'in evindeki birçok kitaba da el konulduğunu belirten Dağtekin şu bilgileri aktardı.

  “Yarın sabah görüşebileceğiz. Daha önce de soruşturma açıldığı oldu, ama her seferinde savcılığa çağrılır ve ifadesi alınırdı.

  “Bayram bey, yeri yurdu belli bir siyasi partinin yöneticisi ve terörle ilişkilendirilerek sabah evine yapılan baskınla apar topar gözaltına alınması hukuka aykırı.”

 9. Değer Akal

  Berlin

  2013 yılında NSU'ya karşı açılan davalardan birinin görüldüğü mahkemenin dışında hayatını yitirenler için anma töreni düzenleyen kalabalık

  Almanya'da NSU skandalının patlak vermesinin üzerinden 10 yıl geçti, ancak cinayetler tüm boyutlarıyla aydınlatılamadı. BBC Türkçe'ye konuşan avukat Seda Başay-Yıldız, karanlıkta kalan noktaları anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next