Hava taşımacılığı

 1. GETTY IMAGES

  İlk olarak geçtiğimiz hafta tespit edilen ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından "yüksek riskli" olarak sınıflandırılan koronavirüsün Omicron varyantı yayılıyor. Henüz varyantla ilgili bilimsel araştırmalar tamamlanmamış olsa da erkenden önlem almak isteyen birçok ülke harekete geçti.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Sağlık Bakanı Koca: Bu geceden itibaren Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den ülkemize seyahat edilmesine izin verilmeyecek

  koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Güney Afrika’da tespit edilen ve Omikron adı verilen varyant nedeniyle beş ülkeye seyahat kısıtlaması getirildiğini açıkladı.

  Koca’nın Twitter hesabından duyurduğu karara göre, bu geceden itibaren Türkiye’ye seyahate izin verilmeyecek beş ülke şöyle:

  • Güney Afrika
  • Botsvana
  • Mozambik
  • Namibya
  • Zimbabve

  Avrupa Birliği ise bu beş ülkeye ek olarak Eswatini ve Lesotho’ya da uçuş yasağı uygulama kararı almıştı.

 3. Sabiha Gökçen Havalimanı: 9 Kasım’da saat 11’e kadarki uçuşlarda sis nedeniyle yüzde 25 oranında azaltma yapılacak

  sabiha gökçen

  Sabiha Gökçen Havalimanı, Meteorolojik Acil Durum Komitesi toplantısının ardından bir açıklama yaparak sis nedeniyle yarınki uçuşlarda azaltım yapılacağını duyurdu.

  Havalimanı yönetimi “Marmara Bölgesinde ve Sabiha Gökçen Havalimanı'nda beklenen olumsuz meteorolojik koşullar nedeniyle, Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarında, 09.11.2021 tarihi saat 00.00 ile 10.59 arasında, yüzde 25 oranında azaltma yapılacaktır” ifadelerini kullandı ve yolculardan havayollarıyla iletişime geçerek bilgi almalarını talep etti.

 4. THY, Sudan seferlerini iptal etti

  THY

  Sudan'da ordunun yönetime el koyması ve hükümetin devrilmesi sonrası başlayan protestolar nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) bugün gerçekleştirmeyi planladığı seferleri iptal ettiğini duyurdu.

  Konuyla ilgili olarak THY Basın Müşavirliği'nden yapılan açıklamada, "Sudan'da yaşanan karışıklık nedeniyle 26 Ekim tarihli İstanbul-Hartum ve Hartum-İstanbul seferleri iptal edildi" denildi.

  Sudan'da darbecilerin lideri: Ordu iç savaşı önlemek için yönetime el koydu, Başbakan Hamduk'u evimde tutuyorum

 5. Lindsey Galloway

  BBC Travel

  Dijital güvenlik, sağlık güvenliği ve altyapı güvenliği açısından ikinci gelen Singapur, dijital gözetleme ve temas takip ile bu özelliklerini kullanarak daha pandeminin ilk günlerinde hızlı bir şekilde ilerledi.

  Covid-19 pandemisiyle beraber dünyanın dört bir yanındaki şehirler, güvenlik kavramının ne olduğunu tekrar gözden geçirdi. Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit (EIU) 2021 yılına dair güvenli şehirler endeksini yayınladı. Bu sıralamaya göre Kopenhag, Toronto, Singapur, Sidney ve Tokyo ilk beş sıraya yerleşti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Pegasus Genel Müdürü Mehmet Nane, IATA’nın yeni başkanı oldu

  Mehmet Nane
  Image caption: Mehmet Nane

  Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, IATA’nın yeni yönetim kurulu başkanı seçildi. Bloomberg Nane’nin, IATA’nın ilk Türk başkanı olacağını bildirdi.

  Mehmet T. Nane görevi, Haziran 2022’de Şanghay’da gerçekleştirilecek 78. Genel Kurul’da devralacak ve 2023’te gerçekleştirilecek 79. Genel Kurul'un sonuçlanmasına kadar sürdürecek.

  IATA’nın mevcut Yönetim Kurulu Başkanı, ABD merkezli havayolu şirketi JetBlue’nun başkanı Robin Hayes.

  1945 yılında kurulan IATA, bugün 120 ülkeden 290 üye havayolunu (toplam hava trafiğinin yüzde 82'sini) temsil ediyor.

 7. Onur Erem

  BBC Türkçe

  Londra'daki Heathrow Havalimanı'nda bulunan İngiltere gümrüğü

  Türkiye'den İngiltere'ye giden kişilere otel karantinası zorunluluğu kaldırılsa da Türkiye'de aşılanmış kişiler için ev karantinası zorunluluğu bulunuyor. Bu karar, neden alınmış olabilir ve değişebilir mi? BBC Türkçe'den Onur Erem, İngiltere Sağlık Bakanlığı'na ve Covid-19 Veri Analisti Tim White'a sordu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Interfax: Türkiye içi seyahatlerde yabancılardan PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başlandı

  Antalya'daki Rus turistler
  Image caption: Antalya'daki Rus turistler

  Rus Interfax ajansı, Türkiye’de yurt içi seyahatlerde yabancılardan da PCR testi istenmeye başlandığını yazdı.

  Ajans 6 Eylül’de uygulanmaya başlayan İçişleri Bakanlığı genelgesinde ilk başta yabancıların Türkiye içi seyahatlerde aşı veya PCR testi zorunluluğundan muaf tutulduğunu hatırlattı.

  Interfax’ın aktardığı Rusya Tur Operatörleri Birliği açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

  “Türk havayolu şirketleri ilk başta internet sitelerinde paylaştıkları bilgilerde, yabancıların bu zorunluluktan muaf tutulduğunu aktardı. Fakat Türklerin sosyal medyada gösterdiği tepkiden sonra turistlerden de PCR testi veya aşı belgesi istenmeye başladı.”

  Ajans, Sputnik Light aşısını olanların da Türkiye’de aşılı kabul edilmediğini ve bu yüzden PCR testi veya hastalığı son 6 ayda geçirdiklerine dair belge göstermek zorunda kaldıklarını yazdı.