Hava taşımacılığı

 1. Eva Air'in uçağı

  Tayvan'ın en büyük havayolu şirketlerinden Eva Air, koronavirüs salgınında uçmayı özleyenlere Hello Kitty uçağıyla üç saatlik ülke turu yaptıracak. Tur, Tayvan'da 8 Ağustos Cumartesi günü kutlanacak Babalar Günü dolayısıyla yapılacak. Taipei Taoyuan Havalimanı'ndan kalkacak uçak; Guishan Adası, Huadong kıyıları ve yakınındaki adalar üzerinde uçtuktan sonra aynı havalimanına geri dönecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Havayollarından AB-ABD uçuşlarının başlaması için çağrı: Ortak test mekanizması geliştirilsin

  ateş ölçümü

  Havayolu şirketleri ABD ve Avrupa hükümetlerine gönderdikleri bir mektupla, AB-ABD uçuşlarının başlayabilmesi için ortak bir koronavirüs test programı uygulanması çağrısında bulundu.

  United Airlines, American Airlines, British Airways ve Lufthansa gibi şirketlerin patronlarının yaptığı çağrıda “Test yapmak bir dizi zorluğu beraberinde getiriyor fakat transatlantik pazar için bir pilot test programının, hükümet ile sektörün birlikte çalışması için müthiş bir fırsat olacağını düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

  Avrupa Birliği ABD’den uçuşlara, vaka sayısının yüksek olması nedeniyle henüz izin vermiyor. İngiltere ise ABD’den gelenlerin iki hafta boyunca karantina altında kalmasını talep ediyor.

  FlightGolbal sitesinin Amerika Kıtaları Hava Taşımacılığı Editörü Pilar Wolfsteller’a göre AB-ABD uçuşları başlamadan havacılık sektörünün toparlanması mümkün değil.

 3. Tayland, ülkeye giren Mısır askerlerinin karantinaya uymaması ve içlerinde bir pozitif vaka tespit edilmesi nedeniyle tüm uluslararası uçuşları durdurdu

  tayland'da havalimanı

  Tayland, Mısır ordusunun delegasyonuyla ülkeye giren ve kuralları çiğneyerek karantinayı delen bir Mısır askerleri nedeniyle tüm uluslararası uçuşları durdurduğunu açıkladı.

  Mısır delegasyonunda bir askerin koronavirüs testi pozitif çıkmıştı.

  Delegasyondan 31 kişi, ülkede geçirdikleri iki gün boyunca karantinada kalmaları gerekirken bir alışveriş merkezine gitmişti.

  Askerlerle aynı zamanda alışveriş merkezine giden 1.900 kişiye de karantinaya girmeleri tavsiye edildi.

  Tayland’da bugüne kadar 3 bin 200 vaka tespit edilirken ölü sayısı 60’ın altında kaldı.

  Ülke içinde 50 gündür herhangi bir virüs bulaşımı tespit edilmemişti.

  Tayland düşük virüs oranları sayesinde turist çekerek ekonomisine yardımcı olmak amacıyla son dönemde uluslararası uçuşları tekrar başlatmıştı.

 4. THY Ağustos ayında 34 noktaya daha uçuşların başlayacağını açıkladı

  THY

  Koronavirüs nedeniyle yurt dışı seferlerini askıya alan ve 11 Haziran'dan itibaren uçuşlara yeniden başlayan Türk Hava Yolları'nın (THY) Ağustos ayı uçuş takvimi de belli oldu.

  THY, 1 Ağustos itibariyle Rusya, Irak, Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika ve Dubai'ye uçuşlara başlayacak.

  Ağustos ayı uçuş planı ile ilgili olarak (THY) resmi internet sitesinden bir açıklama yapıldı.

  11 Haziran'da yurt dışı uçuşlarını kademeli olarak başlatan THY, 1 Ağustos itibariyle Rusya'da Moskova, Kazan, Soçi, Rostov, St. Petersburg; İran'da Şiraz, Tebriz; Irak'ta Bağdat, Erbil ve Süleymaniye;Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri'nde Abu Dabi, Dubai; Suudi Arabistan'da Riyad, Damman ve Cidde; Hindistan'da Mumbai ve Delhi; Kırgızistan-Bişkek; Özbekistan-Taşkent, Cezayir'de Konstantin ve Vahran, Mısır'da İskenderiye, Hurgada ve Sarm-El-Seyh, Tunus, Kemarun'da Douala ve Yaounde, Kenya'da Nairobi, Gana'da Akra, Güney Afrika'da Cape Town ve Johannesburg, Tanzanya'da Darrüsselam ve Zanzibar'a uçuşların başlaması planlanıyor.

 5. Emirates Hava Yolları 9 bin kişiyi işten çıkaracak

  Jonathan Josephs

  BBC İş Dünyası Prodüktörü

  Emirates

  Emirates Başkanı Tim Clark, koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen şirketin 9 bin çalışanını işten çıkaracağını açıkladı.

  Böylece salgın döneminde ilk kez bir uzun mesafe hava yolu taşımacılık şirketi, kaç kişinin işten çıkarılacağını açıklamış oldu.

  Kriz öncesi Emirates'in 60 bin çalışanı vardı. Clark, çalışanların 10'da birinin işine halihazırda son verildiğini açıklayarak "Bir mikyar daha kesintiye gitmemiz gerekebilir, muhtemelen yüzde 15 kadar" dedi.

  Hava yolu taşımacılığı, koronavirüs salgını ve binlerce uçağın havaalanlarında beklemesi sebebiyle, küresel düzeyde büyük zarar gördü. Birçok havayolu şirketi eleman çıkartılacağını açıkladı.

  BBC'ye konuşan Tim Clark ise, Emirates'in diğerleri kadar kötü etkilenmediğini söylüyor.

  Ancak bu hafta 4 bin 500 pilottan 700'üne işten çıkarılacakları bildirildi. Bu da salgının başından bu yana 1200 pilotun işten çıkarılmış olacağı anlamına geliyor.

 6. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan AB'ye eleştiri, İngiltere'ye teşekkür

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gelir İdaresi Ataşehir hizmet binasının açılışında Türkiye ekonomisi ve salgınla mücadele hakkında açıklamalarda bulundu.

  Erdoğan, seyahat etmek için güvenli ülkeler arasında Türkiye'yi göstermeyen Avrupa Birliği'ni eleştirirken, Türkiye'den gelenler için 14 günlük karantina uygulamasını kaldıran İngiltere'yi övüp Başbakan Boris Johnson'a teşekkür etti.

  Erdoğan, "Türkiye'nin salgından güçlü çıkması birilerini rahatsız etti (...) Bu defa Türkiye’nin şahlanışını durduramayacaklar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başaramayacaklar" dedi.

  Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından bazı satırbaşları şöyle:

  Quote Message: “Ekonomimize kurulan tuzakları bozarak yolumuza devam ediyoruz. Salgın dönemi çalışmalarımızın ve emeklerimizin karşılığının görülmesini birkaç ay öteledi. Sosyal koruma kalkanı olarak adlandırdığımız destek programıyla milletimizin cebine aktardığımız kaynak tutarı 24 milyar lirayı geçti. Özellikle Türkiye’nin salgın sürecinden, sağlıktan üretime kadar her alanda böylesine güçlü çıkması birilerini rahatsız etti. AB’nin ekonomiden demokrasiye, şeffaflıktan altyapıya esamesi okunmayacak ülkelere kapılarını açarken Türkiye’yi dışarıda bırakması bunun örneğidir."
  Quote Message: “Biz bir kaybedersek onların kaybı beş olacaktır, on olacaktır. Böylesine çarpık bir hesabın uzun süre sürdürülmesi mümkün değildir. Özellikle turizmde Türkiye ile yarışabilecek bir başka millet tanımıyorum. Elbette bu konuda daha ilkeli davranan ülkeler de var, mesela İngiltere. İngiltere’nin Türkiye ile ilgili attığı adımdan dolayı Boris Johnson’a teşekkür ediyorum. Almanya da olumlu adım atacağını açıkladı."
  Quote Message: Faizlerdeki düşüş tüm piyasalarda canlandırmayı beraberinde getirdi. Özellikle konut otomotiv sektöründe ciddi bir patlama var. Ulaşımdan sağlığa ardı ardına yaptığımız açılış törenlerinde azmin ifadesidir. Tüm yaz ve sonbahar boyunca sürecek bir açılış takvimi var, durmak yok yola devam."
  Quote Message: Enflasyonu 2018 Ekim’de %25’ten %11’lere kadar gerilettik. Şu an %12’’lerde olan enflasyonu tek haneye düşürmekte kararlıyız. “83 milyon işimize sıkı sıkıya sarılacağız, hedeflerimize ulaşacağız. Milletimizde taşı sıksa suyunu çıkaracak kararlılık ve azim olduğunu biliyorum. Bu gücümüzü tam kapasite olarak kullanmamız gereken bir döneme giriyoruz. Bu milleti geçmişte teröre boğarak farklı saldırılarla fırsatları kullandırmışlardı. Bu defa Türkiye’nin şahlanışını durduramayacaklar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar başaramayacaklar."
  Quote Message: Ülkemiz yakın tarihinde görülmemiş şekilde küresel aktör haline geldi. Konumumuz her geçen gün yükseliyor. Güçlü Türkiye hedefine her zamankinden daha yakınız. 2023’te ülkemizi sağ salim getirdiğimizde, Türkiye’yi artık durdurulmaz bir ülke haline getirmiş olacağız."