Ordu

 1. Hartum'da gösteriler devam ediyor.

  Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı General Abdulfettah el-Burhan, ordunun iç savaşı önlemek için yönetime el koyduğunu söyledi. Darbecilerin lideri, siyasi grupların sivilleri, güvenlik güçlerine karşı kışkırttığını savundu. Görevden alınan Başbakan Abdullah Hamduk'u evinde tuttuğunu açıklayan el-Burhan, Hamduk için "Sağlığı iyi. Bugün evine dönecek. Evinde kalsaydı, zarar görebilirdi" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. KCNA füze denemsinin fotoğrafını paylaştı

  Kuzey Kore'nin denizaltıdan fırlatılan yeni bir balistik füzeyi "başarıyla" test ettiğini açıklamasının ardından Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore gündemiyle acil toplandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yunanistan ve ABD mevcut ortak savunma anlaşmasını genişleten ve uzatan yeni bir anlaşma imzaladı

  anlaşmanın imzalanma anı

  Yunanistan ve ABD mevcut ortak savunma anlaşmasını genişleten ve uzatan yeni bir anlaşma imzaladı.

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ABD ziyareti sırasında imzalanan anlaşmanın ardından konuşan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, anlaşmanın beş yıl uzatıldığını ve süresiz hale gelmesinin mümkün olduğunu söyledi.

  Reuters’ın aktardığına göre Blinken “Bu anlaşma Yunanistan’daki askerlerimizin daha fazla noktada faaliyet göstermesi ve eğitim vermesini sağlayacak” dedi.

  Yunanistan birkaç hafta önce de Fransa ile bir savunma anlaşması imzalamıştı.

  Bu sabah bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Bazı ülkeler de gücünü ve boyunu aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyorlar. Hem AB hem NATO içinde ayrıca ittifaklar yapılması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek, bunu görüyorlar” demişti.

 4. Reuters: Fas ve Etiyopya SİHA almak için Türkiye ile müzakerelere başladı, Mısır satışa engel olmaları için ABD ve bazı Avrupa ülkelerine başvurdu

  Dağlık Karabağ, Libya, Irak ve Suriye'deki çatışmalarda kullanılan Türk SİHA'ları dünyanın ilgisini çekiyor
  Image caption: Dağlık Karabağ, Libya, Irak ve Suriye'deki çatışmalarda kullanılan Türk SİHA'ları dünyanın ilgisini çekiyor

  Reuters ajansı Fas ve Etiyopya’nın SİHA almak için Türkiye’yle görüştüğünü yazdı.

  Ajans haberini, müzakerelere yakın dört kaynağa dayandırdı.

  Reuters’a konuşan bir Türk diplomat da bu iki ülkenin Bayraktar TB2 model SİHA almak için Türkiye ile müzakerelere başladığını, bunların yedek parçalarına dair garanti ve kullanımına dair eğitimin de anlaşma kapsamına girebileceğini söyledi.

  Adını açıklamak istemeyen Türk kaynak, Fas’ın ilk parti SİHA’ları Mayıs ayında teslim aldığını da ekledi.

  Ajans Mısır’ın, Etiyopya’nın Mavi Nil Nehri üzerinde yaptığı bir baraj nedeniyle bu ülkeyle gerilim yaşadığını ve böylesi bir satışın Ankara-Kahire ilişkilerini kötüleştirme riski taşıdığını aktardı.

  Reuters’a konuşan iki Mısırlı güvenlik kaynağı, Kahire’nin böylesi bir anlaşmaya engel olmak için ABD ve bazı Avrupa ülkeleriyle görüştüğünü belirtti.

  Bir diğer Mısırlı kaynak ise bu anlaşmanın Türkiye ile Mısır arasında yürütülen müzakerelerde gündeme getirilmesi ve netleştirilmesi gerektiğini söyledi.

  Reuters’a konuşan kaynaklar, söz konusu müzakerelerde kaç adet SİHA satışının gündeme geldiğine dair bir bilgi vermedi.

  Daha önce Ukrayna ve NATO üyesi Polonya da Türkiye’den SİHA siparişi vermişti.

  Askeri uzmanlara göre Türkiye’de üretilen SİHA’lar ABD, Çin ve İsrail’in sattığı alternatiflere göre daha ucuz.

  Reuters’ın incelediği Türkiye’nin resmi ihracat verilerinde son aylarda Fas ve Etiyopya’ya savunma ve havacılık ihracatında ciddi bir artış yaşandığı görülüyor.

  Reuters Etiyopya’ya bu yılın ilk üç ayında bu alandaki ihracatın geçen yılın aynı dönemine kıyasla 203 bin dolardan 51 milyon dolara yükseldiğini, Fas’a ihracatın da Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla 402 bin dolardan 62 milyon dolara çıktığını aktarıyor.

  Ajans bu anlaşmalar hakkında Fas, Etiyopya ve Türkiye’deki resmi makamlara sorular yönelttiklerini fakat bir yanıt alamadıklarını belirtiyor.

  View more on youtube
  View more on youtube
 5. Milli Savunma Bakanı Akar’dan Suriye açıklaması: Orada teröristler var ise, eğer siz onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız, biz yapmak zorundayız

  akar

  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, son dönemde tartışılan Suriye’ye yeni bir askeri operasyon ihtimali hakkında “Gereken ne varsa yeri ve zamanı geldiğinde, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bugüne kadar yapıldığı gibi, aynı şekilde yapılacak. Kimsenin şüphesi olmasın” dedi ve ekledi:

  “Orada teröristler var ise, eğer siz onlara herhangi bir işlem yapamıyorsanız, biz yapmak zorundayız.

  “Siz binlerce kilometreden bizim güneyimize gelip oradaki bazı oluşumların güvenliğinizi tehdit ettiğini söyleyeceksiniz, biz burnumuzun dibindeki oluşumlara bigane kalacağız… Böyle bir şey düşünülemez.”

  Herhangi bir geri çekilme veya tavizin olmayacağını söyleyen Akar “Rusya ve ABD ile mutabakatlarımız var, bunları ciddiyetle uyguluyoruz” ifadelerini kullandı.

  Akar “24 Temmuz 2015’ten beri 18 bin 609 terörist etkisiz hale getirildi” diye konuştu.

  Fransa ve Yunanistan’ın yaptığı ikili savunma anlaşmasına da isim vermeden değinen Akar, “Bazı ülkeler de gücünü ve boyunu aşan bir şekilde Doğu Akdeniz’de rol kapmaya çalışıyorlar. Hem AB hem NATO içinde ayrıca ittifaklar yapılması hem AB’nin savunma gücünü hem de NATO’yu bölecek, bunu görüyorlar” ifadelerini kullandı.