Kıtlık

 1. BM Dünya Gıda Programı: Afganistan'da insani kriz gittikçe büyüyor

  Afganistan

  Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı The UN World Food, Afganistan'da "korkunç bir insani krizin gelmekte olduğunu" duyurdu.

  Programın çalışanları, savaş, çatışmalar ve iklim kriziyle birlikte artan kuraklıkla boğuşan ülke için bu yılın "inanılmaz derecede zor olacağını" söyledi. Afgan nüfusunun üçte birinin şiddetli veya akut açlıkla karşı karşıya kalacağı tahmin ediliyor.

  Kabil'de açıklama yapan programın Ülke Direktörü Mary-Ellen McGroarty, ekibinin insani yrdımlar için Afganistan'da kalmaya devam edeceğini söyledi.

  Şu an için iki milyonu çocuk 14 milyon kişinin yetersiz beslenme tehlikesi altında olduğunu belirten McGroarty, "Çatışmalar ülke genelinde arttıkça çiftçiler tarım yapamaz hale geldi, birçoğu da evlerini terk etti" dedi.

 2. Harita

  2021'in Türkiye'de kuraklık açısından pek iyi geçmeyeceğine dair ilk işaret ocak ayında NASA'dan geldi. Kurumun haritalarında yer altı sularının seviyesi kuraklığa işaret ediyordu. 13 Temmuz'da Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yayımladığı haritalarda da manzara pek iç açıcı görünmüyordu. Peki bu haritalardan nasıl dersler çıkarmamız gerekiyor? Prof. Dr. Orhan Şen ile konuştuk.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Hatice Kamer

  Diyarbakır

  Mardin'de atanamadığı için arıcılık yapan Kürtçe öğretmeni Vahdet Uçar'ın fotoğrafı

  BBC Türkçe'ye bilgi veren Kürt dili bölümü hocaları ve öğrencileri, bugüne dek yaklaşık 1500 mezun veren Kürt Dili ve Edebiyatı mezunları arasından 112'sinin ataması gerçekleştiğini belirtiliyor. Mardin’de babası ile birlikte arıcılık yapan Vahdet Uçar da atanamayan öğretmenlerden biri. Hatice Kamer’in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. kuraklık

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağış ve sıcaklık analizi raporlarını açıkladı. Buna göre 2021 Mayıs ayı, son 50 yılın en sıcak Mayıs ayı oldu. Ülke genelinde yağışlar yüzde 66 azaldı, Türkiye'nin önemli bir bölümünde 'şiddetli ve çok şiddetli kuraklık' görüldü.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 80'i geçti

  Baraj

  Yağışlı sistemlerle birlikte İstanbul'un barajlarında son bir hafta içinde hızla yükseldi. Yaklaşık dört ay önce doluluk seviyesi yüzde 20'nin altına inen İstanbul'daki barajlarda doluluk oranı bugün yüzde 80,14 oldu.

  İstanbul'da kuraklık nedeniyle barajlardaki doluluk oranı 9 Ocak'ta yüzde 19.16'ya kadar düşmüştü.

  İSKİ verilerine göre geçen yıl en yüksek doluluk oranı 2020 yılının Nisan ayında yüzde 68.56 olarak ölçülmüştü.

 6. Tamara Gil

  BBC Mundo

  Chinese workers operate a cloud seeding cannon

  Çinli yetkililer yıllardır "iklim manipülasyonu" olarak adlandırılan programlar yürütüyor. Aralık ayında ise bunu bir üst seviyeye taşıdılar: Merkezi hükümet, iklim kontrolü uygulamalarını ülke geneline yaymayı planladığını duyurdu. Yetkililer 2025'e kadar yapay yağmur ve kar programının 5,5 milyon kilometreye yayılarak ülkenin yüzde 60'ını kapsamasını hedefliyor. Peki bu uygulama neden tartışma yarattı?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Fundanur Öztürk

  Ankara

  Artan gıda fiyatları pek çok ailenin bütçesini zorluyor

  Türkiye'de 2020 yılı enflasyon oranı 14,6 olarak açıklandı. Ancak bağımsız araştırmacılar ve tüketici derneklerinin alternatif enflasyon hesaplarına göre, halkın hissettiği "gerçek enflasyon" yüzde 36,7 ile yüzde 50 arasında değişiyor. Fundanur Öztürk'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İngiltere'de sokağa çıkma kısıtlamaları en az 3 hafta uzatıldı

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab
  Image caption: İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab

  İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, ülkede sokağa çıkma kısıtlamalarının en az 3 hafta daha uzatıldığını açıkladı.

  Dominic Raab'ın açıkladığı kararla, sokağa çıkma kısıtlamaları ilk etapta 7 Mayıs'a kadar sürecek.

  Daha sonraki süreçle ilgili karar ise önümüzdeki haftalarda yaşanacak gelişmeler doğrultusunda verilecek.

  Raab, koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatmayı hedeflediklerini belirterek, hastanelerde tedaviye ihtiyaç duyan kişilerin sayısını azaltmak istediklerini vurguladı.

  Her aşamada bilim insanlarının tavsiyelerine kulak verdiklerini kaydeden Raab, sosyal mesafe kurallarına uyulmasının sonuç vermeye başladığını gördüklerini kaydetti.

  Raab, koronavirüse yakalanan Başbakan Boris Johnson'ın tedavi sürecinde başbakanlık görevine vekalet ediyor.

  Ülkede son 24 saatte hastanelerde 861 kişi daha koronavirüs sonucu hayatını kaybetmiş, can kaybı sayısı 13 bin 729'a yükselmişti.

 9. Şili'de kuraklık

  Güney Amerika ülkesi Şili'de on yıldır süren susuzluk sorunu, daha tehlikeli bir hale geliyor. Ülkedeki İklim Değişikliği Ofisi'ne göre son 10 yıl, ülkenin en kurak 10 yılıydı ve sorun daha da büyüyerek, nüfusun yüzde 70'inden fazlasını etkilemeye başladı.

  Daha fazla bilgi
  next