Koronavirüs

 1. Bilim Kurulu: Okullar en son kapanan değil, asla kapanmayan kurumlar olmalı

  bakan koca

  Bugün toplanan Bilim Kurulu sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir yazılı açıklama yaptı.

  Koca, virüsü kapan bir kişinin yaklaşık 3 kişiye bulaştırdığını ve bunun da salgının kontrol altına alınmasını güçleştirdiğini söyledi.

  Bakan Koca, halkı aşılanmaya davet ederken “Aşılanmayanlar arasında virüs dolaşımda kaldıkça kısır bir döngü ile karşılaşmamız kaçınılmaz” dedi.

  Koca yüz yüze eğitim hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

  “Bugüne kadar alarm veren bir durum olmadığını ve yüz yüze eğitimin olumlu şekilde devam ettiğini görüyoruz.

  “Bilim Kurulumuz yaygın aşılamadan önce en son kapananın tüm derecelerde okullar olmasını, en erken açılanın ise yine okullar olmasını ısrarla belirtmişti.

  “Aşının yaygınlaşması ile birlikte artık okulların en son kapanan değil asla kapanmayan kurumlar olması konusunda ısrarlıdır.

  “Eğitim süreleri, günlere dağılımı, sınıfların ikili ya da üçlü öğretime geçmesi, ders sürelerinin azaltılması, gerekirse hafta sonları da eğitim yapılması dahil tüm alternatiflerin uygulanması konusunda kararlıdır.”

 2. covid başvuru

  Türkiye koronavirüs salgınında dördüncü dalgayı yaşıyor. Salgındaki ilk dalga 2020'nin ilkbahar, ikinci dalga aynı yılın kış aylarında; üçüncü dalga ise 2021'in ilkbahar aylarında görülmüştü. Nisan 2021'deki seviyelere günlük vaka sayıları ulaşmamış olsa da günlük ölüm sayıları yaklaştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Türkiye’de son 24 saatte 28 bin 168 Covid-19 vakası tespit edildi, 242 kişi hayatını kaybetti

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de son 24 saatte 28 bin 168 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

  242 kişi ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

  Bakan Koca, 18 yaş üzeri nüfusta iki doz aşı olma oranının yüzde 68,91 olduğunu duyurdu ve herkesi aşılarını yaptırmaya davet etti.

  View more on twitter
 4. Stephanie Hegarty

  BBC Nüfus Muhabiri

  Hindistan'da Covid aşısı olmak için sırada bekleyenler

  Şu ana kadar dünyada üretilen Covid aşılarının yüzde 75'i, 10 ülkede kullanıldı. Zengin ülkelerin elinde ise bir kısmının son kullanma tarihi yaklaşan 1 milyar dozdan fazla aşı bulunuyor. Küresel aşı arzı konusunda araştırmalar yapan Airfinity adlı kuruluşa göre bunların 241 milyon dozu aşı çok yakın bir tarihte yoksul ülkelere bağışlanmadığı takdirde son kullanma tarihi geçeceği için çöpe gidebilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Kate Morgan

  BBC İş Hayatı Muhabiri

  Otonomiyi kaybetmemek için önerilen bir yol hibrid çalışma modeli

  Covid-19 salgını nedeniyle bir yılı aşkın bir süredir çoğunlukla uzaktan çalışan beyaz yakalı işçiler, en azından bazı günler yeniden ofise döndüklerinde yaşayacakları uyum sorununu nasıl aşabilir?

  Daha fazla bilgi
  next
 6. En az iki doz Covid-19 aşısı yaptıranlar temaslı olduğunda karantinaya girmeyecek

  test

  Sağlık Bakanlığı, "Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberini güncelledi.

  Rehbere göre, en az iki doz Covid-19 aşısı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

  Herhangi bir semptom gelişmesi durumunda ise aynı gün sağlık kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

  Semptom gelişmezse temasının 5'inci gününde PCR testi yaptırma zorunluluğu olacak. PCR testi yaptırmazsa 6'ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

  Dünya Sağlık Örgütü tarafından "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak.

  Bu kişilerin izolasyonu 14'üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak. ​​​​​​​