Abdullah Öcalan

 1. Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Cezaevi'ndeki Öcalan'dan 27 Nisan'dan bu yana haber alamadıklarını duyurdu

  İmralı Cezaevi'nde tutulan PKK liderinin avukatlığını yürüten Asrın Hukuk Bürosu, Abdullah Öcalan'dan 27 Nisan tarihinden bu yana haber alamadıklarını açıkladı:

  "İmralı’da tutulan müvekkillerimizden iki aydır hiçbir şekilde haber alamamaktayız. Kendileri ile iletişim kurulan 27 Nisan 2020 tarihli telefon görüşmesinden sonra maalesef tutulma koşulları, sağlık ve güvenlikleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip değiliz.

  "Avukat ve aile ziyaretine müsaade edilmemektedir. Gerçekleşen yüz yüze son temas 3 Mart 2020 tarihinde İmralı Adası’nda çıkan yangından kaynaklı gelişen kamuoyu hassasiyeti nedeniyle mümkün olabilmiştir. 27 Nisan 2020 tarihinde istisna olarak gerçekleşen telefon görüşmesi ise müvekkillerin İmralı Cezaevinde bunca yıldır gerçekleştirdikleri ilk ve tek telefon görüşmesi olmuştur."

  Asrın Hukuk Bürosu'nun açıklamasında, 19 Haziran'da Anayasa Mahkemesi'ne başvurdukları da belirtiliyor:

  "Dış dünya ile temasları bir bütün olarak kesilen müvekkillerimize uygulanan kesintisiz iletişimsizlik hali işkence ve kötü muamele yasağının ihlalini oluşturmaktadır. Bu uygulamaya karşı 19.06.2020 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne tarafımızca tedbir talepli başvuruda bulunulmuştur."

  View more on twitter