MHP - Milliyetçi Hareket Partisi

 1. MHP Genel Başkanı Bahçeli: KKTC, Doğu Akdeniz'deki son siperimizdir

  MHP Genel Başkanı Bahçeli

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Meclis'teki grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

  Kuzey Kıbrıs'taki seçimlerde zafer elde eden Ersin Tatar'ı tebrik eden Bahçeli şunları söyledi:

  Quote Message: Kıbrıs Türk'tür, Türk kalacaktır. KKTC'nin tanınması uluslararası toplum nezdinde kabulü ve egemen devlet halinde varlığı sağlanacaktır. Siyasi tercihi ne olursa olsun, KKTC'de yaşayan her kardeşimi kucaklıyorum. Lefkoşa Ankara'nın ikiz kardeşidir. KKTC, Doğu Akdeniz'deki son siperimizdir. Kıbrıs demek vatan demektir, Kıbrıs demek Türk demektir. Ne var ki ışıklar yanıyor mesajıyla darbe heveslileri, ışığı yakanın da kapatacak olanların sadece aziz millet olduğunu bilmeleri tavsiyemiz ve ikazımızdır.

  "Soros uşakları, demokrasi onurunu yok saymanın bedelini çok ağır ödeyeceklerdir"

  Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki çatışmalarla ilgili konuşan Bahçeli, Türk cumhuriyetlerinin konuya ilişkin tepkisiz ve hareketsiz kaldığını söyledi.

  Bahçeli şunları söyledi:

  Quote Message: Bizi üzen, Türk cumhuriyetlerinin tepkisizliği ve hareketsizliğidir. Bu suskunluk, bu durgunluk Türk'e yakışıyor mu? Sokak hazır diyerek aba altından sopa gösteren Soros uşakları, demokrasi onurunu yok saymanın bedelini çok ağır ödeyeceklerdir. Diyoruz ki, Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur. Türk'ün feryat ettiği bir ortamda başka bir Türk'ün duyarsız olması abesle iştigaldir. Kıbrıs'ta sesiniz çıkmıyor, Kerkük'ten habersizsiniz bari Karabağ'da sesiniz çıksın. Haksızlık karşında susmak tarihi hatadır. Biz gölge değiliz, Türk evladı Türk'üz. Bugün Azerbaycan'ın başına gelenler yarın başka Türk devletinin başına gelebilecektir. Bir Türk dünyaya bedeldir diyoruz ama dost ve kardeş ülkeden dik duruş göremiyoruz. Ayıptır, günahtır. Türk'ün şakası olmaz. Türk milletinin şerefli mensupları olarak, haklı mücadelenin şartları neyse hesap yapmadan yerine getirmek zorundayız. Kocaman bir aile olan büyük Türk milletiyiz.

  MHP tarafından başlatılan "Askıda Ekmek Kampanyası"na yönelik eleştirilere cevap veren Bahçeli şöyle konuştu:

  Quote Message: Siyasal bir tepki veya eleştiri değil, manevi bir görevi ifa hassasiyeti, kardeşliği, hatırlamayı, paylaşmayı ve kader ortaklığını ifade hasbiliğidir. Biz askıya ekmek koyduk, şu işe bakınız ki, ekmeksizler birer birer saklandıkları delikten fırlayarak ortalığa çıktılar. Vay ekmeksizler vay, milletimizin ekmeğine bile göz koyacak kadar nankörsünüz, milli ve manevi hasletlere tahammülsüzlük gösterecek kadar da namertsiniz.
 2. Ayşe Sayın

  Ankara

  Ayhan Bilgen

  25 Eylül'de tutuklanan ve Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Ayhan Bilgen, HDP'nin seçime girme ve mali yardım almasını engelleyecek yeni yasal düzenlemenin zemininin oluşturulduğunu savundu. Sincan Cezaevi'nden, BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın sorularını yanıtlayan Bilgen, partisini de eleştirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması: Sandığın 2023 yılında kurulmasından yanayız

  Devlet Bahçeli

  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

  Erken seçim tartışmalarına değinen Bahçeli şöyle konuştu:

  Quote Message: CHP Genel Başkanı’nın seçim isteği sipariştir, aynı zamanda hezeyandır. Kaçış sendromu yaşayan Kılıçdaroğlu düne kadar erken seçime karşı olduğunu söylüyordu. CHP’ye oy veren kardeşlerin bile şaşkınlıkla soruyor.
  Quote Message: Terazi var tartı var, her şeyin bir vakti var, beklemesini bil. Sakın ha tedbiri elden bırakma. MHP, sandığın 2023 yılından kurulmasından yana. Erken seçim tartışması boşuna emek israfıdır. Anket aldatmalarını millet iradesi yıkıp geçecektir.

  Hatay'daki orman yangınlarına ilişkin konuşan Bahçeli, şu ifadelerde bulundu:

  Quote Message: Ağacımıza, doğamıza, insanımıza kimler sabotaj yapmışsa en ağır şekilde cezalandırılmaları ertelenemez bir hedeftir. Özellikle Ateşin Çocukları isimli PKK aparatı bir oluşum tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Hazin gelişmeler karşısında aydın müsveddelerinin tepkilerini duyanınız oldu mu? TTB’nin haktan ve hakikatten yana tavrını göreniniz oldu mu? Savaşa hayır bildirisini yazan işbirlikçi güruhun itirazını tesadüf edeniniz oldu mu?
 4. Adalet Bakanı Gül'den MHP lideri Bahçeli'nin AYM çağrısına destek

  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül

  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'nin "Anayasa Mahkemesi'nin yeni hükümet sisteminin doğasına uygun şekilde yeni baştan yapılandırılmalı" mesajına destek verdi.

  Bakan Gül, Anadolu Yayıncılar Derneğinin programında yaptığı konuşmada, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne kavuşmak içi her türlü değişiklik yapılabilir. Bunu yapacak olan da milletin seçtiği parlamentodur" ifadelerini kullandı.

  Bakan Gül ayrıca, "Türk milleti adına karar veren yargı Türk milletine sırtını dönemez. Yargının 'pardon' deme lüksü yoktur" dedi.

  Bahçeli ne demişti?

  Devlet Bahçeli, AYM'nin yapısının değiştirilmesine yönelik şunları söylemişti:

  Quote Message: Geçmişin hüzünlü ve kaotik dönemlerinden hukuken, fiilen, fikren ve ruhen kurtuluş bu şekilde sağlanacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin son zamanlarda verdiği kararlar sancılı ve sakattır. Hak ihlalleri adı altında, milli haklara ve adalet duygusuna telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Türkiye darbelerle yüzleştikçe, darbelerin demokrasi karşıtı kurumlarıyla hesaplaştıkça istikbal ve istiklalini sarsılmaz biçimde güvenceye alacaktır. Yeni Yasama Yılının başlangıcında bu konunun samimi, sağduyulu, önyargısız, demokrasi ahlakına ve milli gerçeklere münasip ölçülerde değerlendirilip tartışmaya açılması halisane beklentimizdir.
 5. TBMM

  TBMM'nin 27. Dönem 4. yasama yılı bugün Genel Kurul'daki özel oturumla başladı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un yönettiği oturumda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurul'a hitap ediyor. Meclis'in yeni dönemindeki en tartışmalı konu başlıklarından birisinin ise iktidar partisi AKP'nin yanısıra, ittifak ortağı MHP'nin de çalışma yürüttüğü Siyasi Partiler Yasası ve Seçim Yasası değişikliği olması bekleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. MHP'den HDP'ye yönelik gözaltılara ilişkin açıklama

  MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter

  MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca "Kobani olayları"na ilişkin HDP'ye yönelik yapılan gözaltılarla ilgili konuştu.

  Yönter, ''Katile katil diyeceğiz, haine hain diyeceğiz, caniye cani diyeceğiz. 793 şehidimizin hesabını bunların hepsinden soracağız. Burunlarından fitil fitil getireceğiz, yok öyle yağma'' dedi.

  MHP’li Yönter, devletin hesap sorduğunu ifade ederek, "Maalesef dönemin mülki erkanı, komutanları ki çoğunluğu FETÖ’cü çıktı, şimdi içeride, hepsi göz yummuşlar. Sokaklarda tünel kazmışlar, evleri yer altından birbirine bağlamışlar. Barikat dikmişler, büyük bir hazırlığın işaretiydi bu ve bugün bu hainlere, bu zalimlere, bu ahlaksızlara karşı Türk Devleti görevini yapıyor ve yapacak" diye konuştu.

 7. bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koronavirüsle mücadelenin yönetilişine eleştiri olarak "Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz" eylemi başlatan Türk Tabipleri Birliği'ni (TTB) hedef alarak, birliğin derhal kapatılması gerektiğini söyledi. Bahçeli'nin sözlerine sağlıkçılar, meslek örgütleri ve muhalefetten tepki geldi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TURKIYE SECIM

  Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine yaklaşık üç yıl olmasına karşın, siyasi partilerde ittifak ve cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin senaryolar gündemden düşmüyor. Muhalefet kulislerinde 2023'de olması planlanan seçimlerle ilgili hangi senaryolar konuşuluyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Meclis

  MHP kaynakları, idam cezası konusunda AKP ile anayasa değişikliği için gereken oya ulaşamadıklarını ve geniş çaplı bir konsensüs olması gerektiğini söylüyor. Muhalefet'e göre, Bahçeli'nin önerisi 'gündem değiştirme çabası.' Prof. Dr. Ersan Şen ise 360 oya ulaşılamadıkça tartışmanın anlamsız olduğu görüşünde.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. MHP lideri Bahçeli: İdam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada dile getirilen ana başlıklar şöyle:

  "Türkiye mücavir bölgelerde yaygın ve yoğun sorun alanlarıyla boğuşurken, aynı anda kahramanlık ve kararlılıkla da duruş ve mücadele sergilemektedir. Akdeniz ve Ege’de Yunanistan, Fransa ve bazı bölge ülkelerinin sahne alan mütecaviz emellerine muazzam bir direniş gösterilmektedir."

  "Dış politika alanında yaşanan tehlikeli gerilim ve tehdit dozajı yüksek kutuplaşma her türlü ihtimali de açık hale getirmektedir."

  "Bir tarafta bu kadar sıcak gündem ve gelişmeler yaşanıyorken diğer tarafta şiddet, cinayet, taciz, tecavüz vakalarında kahredici artışlar gözlemlenmektedir.Karşımızdaki tablo alarm verici niteliktedir."

  "Kadına şiddetin yanı sıra çocukların güpegündüz kaçırılmaları, vahşete kurban edilmeleri, hatta cinsel istismara uğramaları maşeri vicdanı yaralarken, aynı zamanda büyük bir hüzne ve hüsrana da neden olmaktadır."

  "... Bu konuda "İdam Cezası”nın hukuk mevzuatımıza tekrar alınması iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir."

  "TBMM’nin 1 Ekim 2020 tarihinde açılmasıyla birlikte milletimizin haklı beklentisi muhterem vekillerinin mutabakatıyla çözüme kavuşturulmalı, bebek katilleri, sapıklar, alçaklar, tecavüzcüler layık oldukları cezalara çarptırılmalıdır."

  Devlet Bahçeli