MHP - Milliyetçi Hareket Partisi

 1. CHP'den Bahçeli'nin Mansur Yavaş açıklamasına yanıt: Belediye başkanımızı tehdit diline yedirmeyiz

  Seyit Torun

  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı hedef alan açıklamalarına yanıt verdi.

  Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Torun yazılı açıklamasında “Sayın Mansur Yavaş Ankara’nın seçilmiş belediye başkanıdır. Mansur Yavaş’ın arkasında Ankara halkının ve Millet İttifakı’nın nefesi vardır. Anlaşılıyor ki ülkemizi her alanda uçuruma sürükleyenler, artık tehdit dilinden medet umacak hale gelmiştir. Bu durum açıkça acizliktir" dedi.

  "Seçilmiş belediye başkanımızı tehdit etmeye kalkanlar, önce haddini bilmelidir" ifadelerini kullanan Torun "Bahçeli'nin Cumhuriyet Halk Partisi olarak hiçbir belediye başkanımızı bu tehdit diline yedirmeyeceklerini ve eşkıyalığa yeltenenlere de asla pabuç bırakmayacaklarını net bir şekilde bilmesi gerektiğini” söyledi.

 2. Bahçeli: Erken seçim, derhal seçim, hemen seçim yok

  bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli erken tartışmaları konusunda ilişkin "Erken seçim yoktur, derhal seçim yoktur, hemen seçim yoktur, sevsen de sevmesen de alışman, riayet etmen tavsiyemdir. 2023 yılının haziran ayını bekleyin" dedi.

  Bahçeli partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada "Geliyor gelmekte olan' diyorlar ya biz de 'Gidiyor, gitmekte olanlar' diyeceğiz. Türk milletini zillete ikna edemeyecekler. Milletimiz varlığına sahip çıkacak, istikbaline sahip çıkacak, birliğine ve kardeşliğine sonuna kadar destek olacak" dedi.

  "Ekonomide yeni bir zihniyet devrimine ihtiyaç olduğunu görmeliyiz. Önümüzde dikilen bentleri birlikte aşmalıyız. Türkiye ekonomisinin yapısal zaafları vardır ve bellidir ancak hiçbiri çözümsüz olarak görülmemelidir" diyen Bahçeli, temel ihtiyaçların fiyatında yüzde 2 ile yüzde 5 arasında indirime gidilmesi gerektiğini belirtti.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunu hedef alan bahçeli "Utanmadan gayri milli diyen Kılıçdaroğlu, milliyetçiliğin derin manasını bilmeyen zilletin temsilcidir. Gayri milli arıyorsa çevresine baksın. Sayın Kılıçdaroğlu benim millet ve vatan sevgimin fitresini versem sana ve sülalene 100 yıl yeter. Erken seçim yoktur, hemen seçim yoktur, sevsen de sevmesen de alışman, riayet etmen tavsiyemdir. 2023 yılının haziran ayını bekleyin, biraz daha dişinizi sıkın" diye devam etti.

  Bahçeli ayrıca "güçlendirilmiş parlamenter sistem zaman kaybı olduğunu, parlamenter sistemde kurulan hükümetlerin, özellikle de koalisyon hükümetlerinin ülkeyi tek bir adım öteye götüremediğini" iddia etti.

  MHP Genel Başkanı ayrıca "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle çift başlılık sona ermiştir. Cumhurbaşkanı'nı millet aracısız ve doğrudan seçmektedir. Geleceğiz Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'dir. Türkiye artık denenmiş yollardan geçmeyecektir." dedi.

  Mansur Yavaş dikkat etsin, arkasında artık ülkücü nefes vardır

  Bahçeli gelecek haftaki bütçe oylamasında evet oyu kullanacaklarını da sözlerine ekledi.

  Bahçeli grup toplantısı sonrası gazetecilere yaptığ açıklamada da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı suçladı.

  Bahçeli, Alparslan Türkeş'i anma etkinliğine saldırı düzenlenmesi için “Etkinliğin Mansur Yavaşın elinin altında gerçekleştiği kanaati hakim. Mansur Yavaş dikkat etsin artık arkasında ülkücü nefes vardır. Her gün takip edeceğiz” dedi.

 3. Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sonrası açıklama yapılmadı

  DHA

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Meclis Grup toplantısı sonrası MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle görüştü.

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde basına kapalı yapılan görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü.

  Bahçeli, Erdoğan'a Türk dünyası haritası hediye etti.

  Görüşme sonrası herhangi bir açıklama yapılmadı.

 4. CHP lideri Kılıçdaroğlu: Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan Bahçeli

  Kemal Kılıçdaroğlu

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Cumhur İttifakı’nın sevabına da günahına da sonuna kadar ortağız” açıklamasını yapan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye yönelik " Ne kadar yolsuzluk varsa ilk alkışlayan da sayın Devlet Bahçelidir. Siz hiçbir zaman MHP'nin esnaf, çiftçi dediğini duydunuz mu? Bu ülkenin en köklü partilerinden biri nasıl bu hale geldi" ifadelerini kullandı.

  Partisinin TBMM Grubu toplantısında gündeme dair açıklamalar yapan CHP lideri "Pahalılığın can yaktığını, insanların geçinemediğin, herkesin büyük sıkıntı içinde olduğunu bildiğini, saat başı etiketlerin değiştiğini" söyledi.

  " Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası var. Düne kadar hiçbir sorunumuz yoktu" diyen Kılıçdaroğlu "Fiyat istikrarından Merkez Bankası sorumluydu. Merkez Bankası’nın eli kolu bağlanmış vaziyette. O da sarayın talimatını yerine getiriyor ve bu tablo ortaya çıktı.Türkiye Cumhuriyeti’nde fiyat istikrarı görevini Merkez Bankası yerine getirecek. Paranın değerini koruyacak, dövize karşı kar gibi erimesine engel olacak. Merkez Bankası, fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacak para politikasını doğrudan kendisi belirler diyor yasa. Bu bir kararname ile Merkez Bankası’nın elinden alındı" diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'a seslenerek "Bütün bunlar olurken çıkıp diyor ki, ‘Biz ekonominin kitabını yazdık’ diyor" ifadelerini kullanan CHP lideri şöyle devam etti.

  "Zafer Havalimanı, bu yılın ilk 8 ayında dolar bazında garanti vermişler 877 bin 488 kişi buradan uçacak demişler. 5 bin 725 kişi kullanmış. Devletin hazinesinden beşli çeteye giden para 4 milyon 650 bin avro. Erdoğan’ın kitabında bu yazıyor."

  "Sabah akşam dinden bahseden bu iktidar en büyük ahlaki çöküntüyü getirdi bu ülkeye. Uyuşturucu bataklığı içinde şu anda. Baronlar el üstünde tutuluyor. Baronlar serbest bırakılıyorlar. Baron siyaseti satın almışsa, o baron hapiste kalmaz. İçişleri Bakanı, ayda 10 bin dolar rüşvet aldığını söylediğin kişi kim? Kim bu, ses yok? Çöküş başladı. Kültürel çöküş de başladı. Bunların hepsini çözeceğiz. Ahlakımızla çözeceğiz."

  "Hellaleşme ile hukuku karıştıranlar oldu"

  Helalleşme tartışmalarına da değinen Kılıçdaroğlu "Helalleşme ile hukuku karıştıranlar oldu. Helalleşmek yüzleşmek barışabilmek devam edebilmek demektir. Bunun yarası olan topluluklara yapacağız. Hukuk başka kim ne suç işlediyse onun karşılığı hukuktur" dedi ve şu ifadeleri kullandı

  "28 Şubatçıların açtığı yaraları kapatıp helalleşeceğiz. İkna odalarına sokulan başı kapalı kızlarımızla helalleşeceğiz. Roboski ile helalleşeceğiz. Hukuk başka helalleşme başka. İnsanlara devlet tazminat ödeyecek ama bir taraftan da helalleşeceğiz.

  "Sivas, Kahramanmaraş mağdurlarıyla helalleşeceğiz. Diyarbakır hapishanesi mahkumlarıyla helalleşeceğiz. Mahalleleri gasp edilip sürülen romanlarla helalleşeceğiz. Varlık vergileri altında inim inim inleyen azınlıklar, 6-7 Eylül olaylarının mağdurlarıyla helalleşeceğiz.

  "Mahkemelerle süründürülen askerlerimiz ve aileleri ile helalleşeceğiz. Bugün Londra’ya göç etmiş en parlak beyinlerimiz ile helalleşeceğiz. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesi ile, Soma ile helalleşeceğiz. Darbeciler tarafından bir sağdan bir soldan gencecik çocuklarımız asıldı bu ülkede o insanlarımızla helalleşeceğiz. 9 yaşındaki Oğuz Arda Sel’i kaybeden ve mahkemelerde süründürülen Mısra Öz ile helalleşeceğiz, Ahmet Kaya ile helalleşeceğiz.

  "Helalleşeceğiz dostlarım. Yakın gelecekte bir gün çocuklarımız geçmişe baktıklarında ‘Neler olmuş ama önümüze bakmayı bilmişiz, helal olsun onlara’ diyecekler. Laik, demokrat, insan haklarına saygılı, Atatürkçü bir ülkede yaşayan çocuklarımız birileri buna cesaret ettikleri için teşekkür edecekler bize.

  "Açık yaralar var, biliyorum zor olacak ama kesinlikle yapacağız ve başaracağız.

 5. MHP lideri Devlet Bahçeli’den EYT açıklaması: 6,3 milyon kardeşimizin mağduriyetlerinin telafisi bizim amacımız, EYT TBMM’de çözülerek gündemden çıkarılmalı

  bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, bugünkü grup toplantısında kadın cinayetlerine değindi.

  “Artık ruh sağlığı yasasına ihtiyaç var” diyen Bahçeli, şiddeti önlemek için “gerekirse idamı bile tartışmaya açmak gerektiğini” söyledi.

  Cumhur İttifakı’nda bir çatlak olmadığını vurgulayan Bahçeli, “Hükümete bakan vermemiş olsak da Cumhur İttifakı’nın günahına da sevabına da ortağız” ifadelerini kullandı.

  Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında da konuşan Bahçeli “EYT sorunu bizim sorunumuzdur. Sayıları 6,3 milyonu bulan bu kardeşlerimizin mağduriyetlerinin telafisi bizim amacımızdır. Bütçe imkanları doğrultusunda, kademeli geçiş uygulamasını dikkate alarak, geniş bir siyasi uzlaşma kapsamında EYT TBMM’de çözülerek gündemden tamamen çıkarılmalıdır” dedi.

  Yüzde 50+1 tartışması

  Devlet Bahçeli son dönemde AKP’den yükselen, Cumhurbaşkanı seçilmek için yüzde 50’nin üzerinde oy kazanma zorunluluğuna yönelik eleştirilerin “tuhaf” olduğunu söyledi.

  "Yüzde 50+1 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesi çoğulcu demokrasinin dünyaya örnek olacak şeklidir. Muhtar, belediye başkanı, milletvekili seçmiyoruz” diyen Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

  Yüzde 50+1'i eleştirenleri anlayışla karşılamamız abesle iştigaldir. Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Sayın Cemil Çiçek, önemli sıkıntılara sebebiyet vereceğini, Türkiye'yi kaosa sürükleyeceğini iddia ediyor. Bu tuhaf sözlerin benzerini Türkiye'nin istikrarsızlığa gömülmesini isteyen çevreler de ileri sürüyor.

  “Sayın Çiçek, sizin kafanızda, dilinizin altında sakladığınız bir oran var mıdır? Açıkla da bilelim, niyetini öğrenelim. Türkiye'nin kaostan kurtulduğunu ne çabuk hafızanızdan çıkardınız.

  “FETÖ'cü Fehmi Koru da aynı şeyleri söylüyor. Bu tartışma gereksiz ve yersizdir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin derinlik ve işlerlik kazanması için çabalamak varken, farklı bir tartışma sayfası açmak, sistemi zedeleyecektir.”

  Cumhurbaşkanı Erdoğan da Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu ile görüşmesinde “Yüzde 50+1'in mahsurlu olduğunu anladık. 50+1'i bu kadar sıkı bir şeye bağlamamamız gerekirmiş” demişti.

  Dün HaberTürk’e konuşan Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, yüzde 50+1 zorunluluğunun kutuplaşmalara yol açtığını ve sistemde problemler yaşanacağını söylemişti.

  AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi Şamil Tayyar da bugün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bu sistemin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kurulan bir tuzak olduğunu öne sürdü, fakat bunu şimdi tartışmaktansa seçimi kazanınca değiştirmek gerektiğini söyledi.

  View more on twitter
  View more on twitter
 6. Bahçeli'den Lütfü Türkkan tepkisi: Bir şehidimizin bacısına küfretmek soysuzluktur, şerefsizliktir, düşman dilidir

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu.

  Quote Message: CHP yönetimi terörle mücadeleye ‘hayır’ diyerek tarihin en büyük kırılmalarından birini yaşamıştır. HDP'nin kafesine giren CHP, resmen patlamış, etrafı pis kokular sarmıştır. CHP yönetimi PKK'ya, YPG'ye ‘evet’, Türkiye'ye ‘hayır’ demiştir. Çanakkale ruhunu sarsan, milli mücadeleyi satan, gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün anısına darbe vuran CHP Genel Başkanı ve yönetiminin ne yatacak ne sığınacak yeri kalmıştır. Türkiye'nin istikrarsızlık dönemleri, kriz yılları, siyasi bunalımları, ekonomik kıtlıkları, kardeş kavgaları, fren tutmayan kutuplaşma fırtınaları CHP'nin tarihi ile özdeştir. Bir nevi CHP'nin tarihidir. CHP ile yüzleşmek demek, Türkiye'nin huzursuzluk devirlerine ayna tutmak demektir."
  Quote Message: (CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Kanal İstanbul mektubu hakkında) CHP Genel Başkanı, Türkiye'de görev yapan yabancı devlet büyükelçilerine bir mektup yollamıştır. Bu mektup ‘5 Kasım skandalı’ olarak tarihe geçecektir. Bahse konu mektupta diyor ki "Ülkenizdeki yatırımcılar, Kanal İstanbul gibi her yönüyle dünya iklimine karşı olan bu projeyi desteklememelidir. Kanal İstanbul'un uygulanmasının önlenmesi için mücadele etmeye devam edeceğim. Sizlere de dünyayı korumak için çağrıda bulunuyorum" Sayın Kılıçdaroğlu ne hallere düştün? Seni ele geçiren irade kimdir? İtiraf et de yardım edip elinden tutalım. Türkiye'yi nasıl bir mantıkla, hangi hakla şikayet ediyorsun?"
  Quote Message: (İYİ Partili Lütfü Türkkan'a tepki) Bir şehidimizin bacısına küfretmek soysuzluktur, şerefsizliktir, düşman dilidir. Bu kansızlık, içinde insan sevgisi olan hepimizin yüreğini dağlamıştır.  İP Başkanı yaptığını bulacak, ettiğini çekecektir. Allah'tan niyazım ne yaptılarsa aynısını yaşamalarıdır. Bakınız şehidimizin bacısına küfür eden alçağa CHP'den en küçük itiraz gelmedi, gelemedi. CHP Sözcüleri size ne oldu, nereye kaçtınız? Şehit hepimizin şehidi, şehit ailesi hepimizin ailesidir. Bunların gereği mutlaka yapılmalıdır.”
  View more on twitter
 7. Ayşe Sayın

  Ankara

  DHA

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) normal şartlarda Haziran 2023'te yapılacak kritik önemdeki seçimleri kazanmak için başta ekonomi olmak üzere, seçmen tabanını genişletme ve oy kaybını önlemeye dönük bir dizi düzenlemeyi 2022’de yaşama geçirmeyi hedefliyor. AKP’nin önceliğini, en fazla oy kaybına neden olabilecek etken olarak değerlendirilen hayat pahalılığından en fazla etkilenen dar gelirli kesimlerin rahatlatılmasına dönük adımlar oluşturacak. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Bahçeli: Kavala için hüküm verilirse vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçinin ülkesinden birine gönderilmesi zarurettir

  Devlet Bahçeli

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu.

  ABD, Almanya ve Fransa'nın da aralarında olduğu 10 ülkenin Ankara Büyükelçiliği'nin 18 Ekim'de Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısı yapmasına da değinen Bahçeli, "Görevlerinin sınırlarını tamamen aşmışlardır" dedi:

  Quote Message: Zalim bir üst akıl hem büyükelçileri hem de zillet ittifakını harekete geçirmiş; ağız birliği halinde konuşmalarını dayatmıştır. Kavala, Soros'un kuryesidir.
  Quote Message: Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlı tutumu tarihi bir yanlışın düzeltilmesinde önemli bir dayanaktır. Kavala ile ilgili önerimiz ise şudur; Sorosçu'nun mahkemesi karara bağlanır, hüküm verilirse önce cezasını Türkiye'de çekmesi sonra da vatandaşlıktan çıkarılarak 10 büyükelçinin ülkesinden birine gönderilmesi artık milli bir zarurettir. Herkes haddini bilsin, saygısızlığa lüzum yoktur, tahammülümüz hiç yoktur. Batılı ülkelerin Türkiye yaklaşımları dostane değildir.

  Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin kapanmasıyla ilgili talebini de, Kavala kararını hatırlatarak bir kez daha dile getirdi:

  Quote Message: Anayasa Mahkemesi öyle bir hale gelmiştir ki nerede bir hain varsa, onlarla yan yanadır. Anayasa Mahkemesi kapanmasın da terörle mücadeleye sünger mi çekilsin? Demirtaş, Kavala davalarında hak ihlali var diyen sözde hainler gelsinler külahıma anlatsınlar.

  ABD'den F-35 satı nalmak üzere ödenen ücretin karşılığında F-16 satın alma başvurusu yapıldığını da hatırlatan Bahçeli, "ABD haydut devlet durumuna düşmek istemiyorsa ya paramızı ya uçakları vermekle yükümlüdür." dedi.

 9. Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısı öncesi MHP lideri Bahçeli ile görüşecek

  bahçeli ve erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü kabine toplantısı öncesinde, Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşeceği açıklandı.

  İki lider saat 14.00’te Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda bir araya gelecek.

  Kabine toplantısı ise 15.00’te başlayacak.

 10. Ayşe Sayın

  Ankara

  Akşener-Kılıçdaroğlu

  2023 seçimlerine "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" vaadiyle gitmeye hazırlanan muhalefet partilerinin liderleri arasındaki görüşme trafiği, CHP ve İYİ Parti liderlerinin görüşmesiyle devam etti. Görüşmede, ilk seçimde mevcut iktidarın "kaybedeceği" tespiti yapılırken muhalefetin de bu süreçte "hata yapmaması" gerektiği görüşü paylaşıldı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next