DP - Demokrat Parti

 1. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM

  "Güçlendirilmiş parlamenter sistem" vaadiyle seçmene gitmeye hazırlanan muhalefet partilerinin temsilcileri, bu konuda ortak metin oluşturmak için toplantı yaptı. Toplantıya, geçen seçimde "millet ittifakı" içinde yer alan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin yanı sıra, ittifak dışından DEVA Partisi ve Gelecek Partisi temsilcileri de katıldı. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Muhalefetten İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepkiler: “İktidardaki zorbaya kadınlar dersini verecek”

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına muhalefet tepki gösterdi.

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Twitter hesabından yayınladığı video ile “İktidardaki zorbaya kadınlar dersini verecek” dedi.

  Kılıçdaroğlu “Bir devlet gece yarısı kararnameleriyle yönetilemez” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  HDP Kadın Meclisi, “AKP-MHP erkek ittifakı kadınlar nezdinde feshedilmiştir” başlıklı bir yazılı açıklama yayınladı.

  Sözleşmenin Meclis’teki tüm partilerin ortak kararıyla 2011’de imzalandığını hatırlatan HDP, sözleşmeden çekilmenin “eril tahakkümcülüğün darbesi” olduğunu söyledi.

  İYİ Parti lideri Meral Akşener ise “Bu ucube sistem değişecek, İstanbul Sözleşmesi yeniden yaşatacak” paylaşımında bulundu.

  View more on twitter

  TBMM’de iki sandalyeyle en büyük altıncı parti konumunda bulunan Türkiye İşçi Partisi “İstanbul Sözleşmesi kadınları koruyordu, iptali katilleri koruyacak” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter

  TİP ile aynı sayıda sandalyeye sahip Demokrat Parti’nin Genel Başkanı Gültekin Uysal ise “Patron çıldırdı” dedi ve ekledi:

  “‘Sınırsız Yetki-Sıfır Denetim’ mantığıyla kurulan ‘Mutlak İktidar/Keyfi Rejim’ in tabii sonucu ‘İÇE KAPANAN BİR TÜRKİYE!’”

  View more on twitter

  AKP: Kadına karşı şiddet ile mücadele kararlılıkla sürdürülecek

  AKP Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ise Twitter hesabından yaptığı açıklama ile kadına karşı şiddet ile mücadelenin sürdürüleceğini söyledi.

  View more on twitter

  AKP’nin bir önceki Kadın Kolları Başkanı ve Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam ise “Sn. Cumhurbaşkanımız son noktayı koydu & tüm oyunları bozdu” ifadelerini kullandı.

  View more on twitter
 3. Demokrasi ve Özgürlük Adası

  Eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Türkiye siyasi tarihinin son 70 yılının hem tanığı hem de aktörü. Cindoruk, Yassıada yargılamaları ve bu yargılamaları geçersiz kılan, hafta başında TBMM'de kabul edilen kanunu BBC Türkçe'ye yorumladı. Berza Şimşek ve Ege Tatlıcı'nın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yaklaşık 300 Rus askeri polisi devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırında.

  Rusya Savunma Bakanlığı, Soçi Mutabakatı sonrası yaklaşık 300 Rus askeri polisinin devriye görevi için Suriye-Türkiye sınırına konuşlandırıldığını söyledi. Bakanlık ayrıca 20 zırhlı aracında bölgede bulunduğunu duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next