İnsani yardım

 1. Posters of Hezbollah leader Hassan Nasrallah, Syrian President Bashar al-Assad and Iranian Supreme Leader Ali Khamenei on a building in al-Ain, as lorries bring Iranian fuel from Syria into Lebanon (16 September 2021)

  Yakın tarihteki en ağır ekonomik krizlerden birinin yaşandığı Lübnan'da, Hizbullah aracılığı ile dört konvoyluk İran petrolü ülkeye ulaştı. Henüz bir hafta önce kurulan Lübnan hükümeti, izinlerinin alınmadığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Suriye

  10 Temmuz'da süresi dolacak olan Türkiye'nin Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki bölgeye insani yardım geçişleri için BMGK üyeleri uzlaşı sağladı ve geçişlerin bir yıl daha devam etmesine karar verildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  Ocean Viking

  Akdeniz üzerinden Avrupa'ya ulaşmaya çalışan 572 göçmeni denizden kurtaran yardım gemisi Ocean Viking, yaklaşık bir haftadır Avrupa ülkelerinin güvenli liman açmasını bekliyor. Geminin gıda stoğunun bitmek üzere olduğu, kurtarılan göçmenler arasında umutsuzluk ve gerilimin arttığı, bir göçmenin bu nedenle denize atladığı bildirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Suriye’de yüzlerce insani yardım çalışanı ülkenin kuzeybatısına yardım taşınan tek sınır kapısının açık tutulması için insan zinciri oluşturdu

  Suriye’de yüzlerce insani yardım çalışanı Cuma günü bir insan zinciri oluşturarak, uluslararası toplumu ülkenin kuzeybatısına yardım taşınan tek sınır kapısını açık tutmaya çağırdı.

  İnsani yardım çalışanları, "İnsani yardım bir ayrıcalık değil, bir haktır" yazılı dövizler taşıdı, bedenleriyle “Yaşam hattını kurtar" sözlerini oluşturdu

  BM'nin, Türkiye'den Suriye'ye Bab el Hava sınır kapısından geçiş yardımı için verdiği izin 10 Temmuz'da sona eriyor.

  Bab el Hava sınır kapısının Türkiye tarafında Cilvegözü sınır kapısı bulunuyor.

  Yardım kuruluşları, Şam yönetiminin müttefiki olan Rusya'nın, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin bir yıllığına yenileme oylamasını engellemesinden korkuyor.

  Rusya’nın insani yardımların Şam yönetiminin kontrolünde ülkeye dağıtılmasını istediği belirtiliyor.

  Yardım çalışanları, uluslararası kuruluşların Suriye’nin İdlib bölgesine insani yardımlar taşıdığı Bab el-Hava sınır kapısına giden önemli bir otoyol boyunca sıraya girdi.

  Suriyeli yardım kuruluşu Banafsaj'dan Wassim Bakir, sınır ötesi yardım engellenirse bunun "insani bir felaket" olacağını söyledi.

  Büyük bir bölümü Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde bulunan İdlib’de, yaklaşık üç milyon insan yaşıyor ve yarıdan fazlası Suriye’de on yıldır süren savaş nedeniyle yerinden edilmiş durumda.

  Uluslararası kuruluşlar geçen yıl boyunca Şam'dan geçmek zorunda kalmadan Cilvegözü/Bab el Hava sınır kapısı üzerinden ilaç, yiyecek, battaniye ve Covid-19 aşılarını getirebildi.

  BM Güvenlik Konseyi'nin daimi olmayan üyeleri İrlanda ve Norveç, bu geçişi bir yıl daha açık tutmak için bir karar taslağı sundu.

  Kararda ayrıca, Irak sınırındaki El Yarubiye sınır kapısının, Suriye'nin kuzeydoğusuna ulaşılması için yeniden açılması öneriliyor.

  İnsani yardım çalışanları bedenleriyle “Yaşam hattını kurtar" sözlerini oluşturdu
  Image caption: İnsani yardım çalışanları bedenleriyle “Yaşam hattını kurtar" sözlerini oluşturdu
  Eylemde "İnsani yardım bir ayrıcalık değil, bir haktır" yazılı dövizler taşındı
  Image caption: Eylemde "İnsani yardım bir ayrıcalık değil, bir haktır" yazılı dövizler taşındı
 5. Suriye

  ABD Başkanı Joe Biden'ın Rus lider Vladimir Putin'le ilk yüz yüze görüşmesinde, Suriye'ye giren insani yardımlar da masadaydı. Bir Beyaz Saray yetkilisi, gelecek ay Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuyla ilgili yapılacak oylamanın, iki ülkenin Suriye'de birlikte çalışıp çalışamayacağının en önemli göstergesi olacağını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye en az gelişmiş ülkelerin hamisi

  çavuşoğlu

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Türkiye, girişimci ve insani diplomasimizin önceliklerinden biri olarak en az gelişmiş ülkelerin hamisi konumunu sürdürüyor” dedi.

  Turkuvaz Grubu’nun düzenlediği ve Emine Erdoğan’ın açılışını yaptığı festivalde konuşan Çavuşoğlu “BM'de bu ülkelere destek olmak için tesis edilen 'Dostlar Grubu'nun eş başkanlığını yapıyor, en az gelişmiş ülkelere teknoloji transferi amacıyla kurulan BM Teknoloji Bankası'na Gebze'de ev sahipliği yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Çavuşoğlu Türkiye’nin pandemi başladığından beri ihtiyacı olan her ülkeye yardımda bulunduğunu söyledi.

 7. Yemen

  Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısında yüzde 40 artış olduğunu açıkladı ve bu ihtiyacı karşılamak için 35 milyar dolar yardım çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Çağıl Kasapoğlu

  BBC Türkçe

  Türkiye'nin Mogadişu'nun Gego bölgesinde gıda, yakıt yardımı yaptı.

  Türkiye'nin, Somali'nin IMF'ye olan vadesi geçmiş borcunun ödenmesine katkıda bulunması, ülke içindeki ekonomik sıkıntılar gerekçe gösterilerek kimi muhalifler tarafından eleştirildi, Somali hükümetinde ise karar memnuniyetle karşılandı. Bu karar Türkiye'nin Afrika politikası açısından ne anlama geliyor? Çağıl Kasapoğlu'nun haberi.

  Daha fazla bilgi
  next