Nobel ödülü

 1. Abdulrazak Gurnah

  İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi, 2021 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Tanzanya doğumlu yazar Abdulrazak Gurnah'a verildiğini açıkladı. Akademi kararını açıklarken Gurnah'ı, "Kültürler ve kıtalar arasında sömürgeciliğin etkilerine ve mültecilerin kaderine yönelik tavizsiz ve merhametli tavrı" nedeniyle övdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Benjamin List ve David W.C. MacMillan

  Nobel Komitesi, Almanya'dan Benjamin List ve İskoçya'dan David W.C. MacMillan'ın, "asimetrik organokataliz" olarak bilinen molekülleri oluşturmak için geliştirdikleri yeni yönteme dair çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldüklerini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Nobel Fizik Ödülü

  2021 Nobel Fizik Ödülü, bilim insanları Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann ve Giorgio Parisi'ye verildi. Manabe ve Hasselmann, Dünya'nın iklimini modellemeleri ve küresel ısınmayı tahmin etmeleri nedeniyle ödülün yarısını paylaşırken, Parisi diğer yarısına gazlarda ve sıvılarda rastgele görünen hareketlerin arkasındaki "gizli kuralları" keşfetmesi nedeniyle layık görüldü.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. A simulation showing plasma swirling around a supermassive black hole

  İngiliz bilim insanı Penrose, bu yılki Nobel Fizik Ödülü'nü kendisi gibi kara delikler üzerinde çalışan Reinhard Genzel ve Andrea Ghez ikilisi ile paylaştı. Penrose'un ödülü almasını sağlayan teorinin bulunması ise 1964 yılına uzanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'nın Mozambik'te dağıttığı insani yardım

  2020 Nobel Barış Ödülü, Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı'na verildi. Nobel Komitesi, açlıkla mücadeleye ve çatışma alanlarındaki insanların yaşam koşullarının düzeltilmesine katkılarından dolayı programı ödüle layık gördü.

  Daha fazla bilgi
  next