Gençler

 1. ODTÜ’de öğrenciler ucuz ve nitelikli yemekhane için yürüdü, rektörlüğe 5 bin imza teslim etti

  Ankara’da ODTÜ öğrencileri bugün ucuz ve nitelikli yemekhane talebiyle bir yürüyüş gerçekleştirdi.

  Yüzlerce öğrencinin katıldığı yürüyüşte yemekhane işçilerinin çalışma koşulları ve üniversitenin rektörü Verşan Kök de protesto edildi.

  Öğrenciler hafta sonu da yemek verilmesi, vegan menünün niteliğinin artırılması, her sabah kahvaltı verilmesi ve hijyen koşullarının iyileştirilmesine de içeren talepleri için topladıkları beş bin imzayı rektörlüğe teslim etti.

  View more on twitter
 2. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Hınıs'taki yurtlarda kalan öğrenciler şikayetlerini Kaymakamlık ve Belediye'ye iletti

  KYK yurtlarına dair son günlerde dile getirilen şikayetler, Erzurum'un Hınıs ilçesindeki kız ve erkek yurtlarında sağlık sorununa dönüştü. BBC Türkçe'ye konuşan öğrenciler, kız yurdunda hijyen ve temizlik sorunları yüzünden enfeksiyon vakalarının görüldüğünü, erkek yurdundaki öğrenciler ise ısıtma ile sıcak su olmadığı için öğrencilerin üşüterek hasta olduğunu ve duş alamadığını anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. SHWAN KURD

  Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizi, Libya konusunda Türkiye ile Batı arasında artan görüş ayrılıkları, Türkiye'deki asgari ücretin Avrupa ülkelerine kıyasla gerileyişi, F-16 savaş uçaklarının modernizasyonu, KYK yurtlarında kalan öğrencilerin şikayetleri, Travis Scott konserindeki izdiham ve Netflix'te yayınlanan Kulüp dizisi… Bu haftanın öne çıkan haberlerini derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Övgü Pınar

  Roma

  eylemciler

  İtalya'nın Venedik kentinde bir lise öğretmeni, kız öğrencilerin beden eğitimi dersine spor sütyeniyle katılmasını "erkeklerin dikkatini dağıttığı" gerekçesiyle yasakladı. Öğretmene tepki gösteren öğrenciler dün protesto amacıyla toplu olarak okula spor sütyeniyle gitti.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Swaminathan Natarajan

  BBC Dünya Servisi

  BBC'ye konuşan kadınların fotoğrafları

  İklim zirvesi COP26 öncesi dünyanın dört bir yanından gençler iklim değişikliğinin hayatları üzerindeki etkileri BBC'ye anlattı. Gençler, "İklim değişikliği, hayatlarımızı ve kimliğimizi tehlikeye atıyor" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Araştırma: Salgında depresyon yaşayan üniversite öğrencilerinin oranı beşe katlandı

  Altınbaş Üniversitesi Klinik Eczacılık Anabilim Dalı’nda psikolojik rahatsızlıklar üzerine yapılan iki araştırma, Covid-19 salgınının üniversite öğrencileri arasında şiddetli depresyon yaşayanların oranını beşe katladığını ortaya koydu.

  DHA'nın haberine göre Dr. Nilay Aksoy, kaygıyı azaltmaya ve depresyonu tedavi etmeye yönelik programlar oluşturulmasını önerdi.

  Üniversite, karşılaştırmayı salgın öncesi ve salgın sırasında yapılan iki araştırmaya dayanarak yaptı.

  Salgın öncesi depresyon oranı yüzde 5

  Aralık 2019-Mart 2020 tarihlerinde yürütülen Üniversite Öğrencileri Arasında Antidepresan İlaçlarının Kullanımının Artması konulu araştırmaya, İstanbul’da eğitim gören 286 öğrenci katıldı. Depresyon seviyesinin tespiti için gerçekleştirilen online anket çalışmasının sonuçları, katılımcıların yüzde 5’inin şiddetli düzeyde depresyona sahip olduğunu ortaya koydu.

  Anket sonuçlarının şiddetli depresyon seviyesinin kadınlarda ve özel okul öğrencilerinde daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu aktaran Aksoy, “Araştırma sonuçlarına göre Sosyal Bilimler Fakültesi’nde okuyan öğrencilerde şiddetli depresyon görülmezken, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri öğrencilerinde bu rahatsızlıklar görülüyor. Antidepresan kullanım verilerine bakıldığında ilaç kullanan öğrencilerin yaklaşık yarısının bir yıldan fazla süredir tedavi gördüğü de anlaşılıyor” dedi.

  Salgın sırasında depresyon oranı yüzde 25'e çıktı

  14-19 Nisan 2021 tarihlerinde yapılan ikinci araştırmaya 170 kişinin katıldığını söyleyen Aksoy, “Bu çalışmaya göre de genç nüfusta olağan seviyelerin üzerinde depresyon, anksiyete ve uyku bozukluğu vakaları gözlendi. Şiddetli seviyede depresyon ve kaygı bozukluğuna sahip katılımcıların oranı yüzde 25 çıktı” bilgisini verdi.

  İkinci çalışmanın sonuçlarının, cinsiyetler arasında karşılaştırma yapıldığında kadınların depresyon ve anksiyete seviyelerinin erkeklere kıyasla daha yüksek olduğunu gösterdiğine dikkat çeken Aksoy, “Çalışma sonuçlarına göre uyku bozukluğu görülme oranı ise erkek katılımcılarda daha yüksek” dedi.

 7. K-Pop

  K-Pop Türkiye'deki çeşitli medya organlarınca, cinsiyetsizleştirme amacı güden ve gençleri etki altına alan bir proje olarak anılıyor. Dinleyicileri için ise K-Pop; görselin, müziğin ve birlikteliğin bir arada sunulduğu bir paket.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Anna Collinson ve Smitha Mundasad

  Sağlık Muhabirleri

  Picture of a person who had complications after a lip filler procedure

  İngiltere’de 18 yaş altındaki kişiler botoks ve dudak dolgusu yaptıramayacak. Yeni yasa gençleri riskli operasyonlardan korumayı hedefliyor. Bu alanda kısıtlamalar getirilmesi için kampanya yürütenler ise yasanın yeterince koruyucu olmadığını söylüyor.

  Daha fazla bilgi
  next