Gençler

 1. Geddert 2012 Olimpiyatları'nda ABD Kadın Jimnastik Takımı'nın antrenörüydü

  ABD Kadın Jimastik Takımı'nın eski olimpik antrenörü John Geddert'in, hakkında cinsel taciz ve insan ticareti suçlamaları içeren bir iddianamenin hazırlanmasından saatler sonra intihar ettiği açıklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Jeremy Bowen

  BBC Orta Doğu Editörü

  Women shout slogans against the Egyptian security forces in Cairo in December 2013

  BBC Orta Doğu Editörü Jeremy Bowen, 10 yıl önce Orta Doğu'yu sarsan protesto dalgasındaki gözlemlerini ve aradan geçen sürede bölgenin yaşadığı değişimi analiz etti. Bowen, "2011'de yolsuzluk, baskı ve işsizlikten bunalan gençler isyan etti. Bütün bu şikayetler bugün de geçerli" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Boğaziçi Üniversitesi'nin girişi

  Boğaziçi Üniversitesi bünyesindeki Boğaziçi İslam Araştırmaları Kulübü (BİSAK) ve Atatürkçü Düşünce Kulübü (ADK), Prof. Dr. Melih Bulu'nun rektör atanmasına karşı düzenlenen eylemleri çeşitli gerekçelerle eleştiriyor. Peki bu kulüplerin temel eleştirileri neler?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, son birkaç gündür yaşananları BBC Türkçe'ye anlattı. Eylemlerinin barışçıl olduğunu vurgulayan öğrenciler, gördükleri polis şiddetinin sona ermesini, gözaltında olan ve tutuklanan arkadaşlarının serbest bırakılmasını talep ediyor. Terörist suçlamalarını ise reddediyorlar.

  Boğaziçi Üniversitesi'nde bu hafta düzenlenen eylemlerde gözaltına alınan 51 öğrenciden 30'u, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmesinin ardından serbest bırakıldı. Bu hafta yaşanılanları BBC Türkçe'ye anlatan öğrenciler, "Kimseyle çatışmaya girmek istemiyoruz, hiçbir arkadaşımızın tutuklanmasını, gözaltına alınmasını istemiyoruz" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe

  Boğaziçi Üniversitesi protestoların başlamasının ardından polis ablukasına alındı

  Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanan AKP Sarıyer İlçe Başkanlığı kurucularından Prof. Dr. Melih Bulu'yu protesto eylemleri sürüyor. Bulu'nun atanmasından sonra gelen istifalarla boşalan rektörlük kurulunda, Bulu ile beraber çalışmayı kabul eden bir rektör yardımcısı henüz bulunamadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Türkiye'de Z kuşağı: Gençlerin en büyük sorunu ne?

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirirken söylediği, "SSK'nın başında bulunduğu zaman hastanelerde hastalarımızın ne hale düştüğünü Z kuşağı bilmiyor..." şeklindeki sözleri sosyal medyada tartışma yarattı. Birçok kişi, #ZkuşağıBilmez etiketiyle AKP'nin tepki gösterdikleri politikalarını hatırlattı. Etiket bugün Türkiye'de Twitter'da birinci sıraya yükseldi. Z kuşağı, 1996 yılından sonra doğan gençleri tanımlamak için kullanılıyor. Kavram bugünlerde siyasi partiler, reklam verenler ve şirketlerin odağında yer alıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Protesto gösterisinde göz altına alınan bir genç

  İngiltere'de Cambridge Üniversitesi'nin yaptığı kapsamlı bir araştırmada, dünya genelindeki demokrasilerde yaşayan milenyum kuşağının, yönetim sistemlerinden geçmişteki tüm kuşaklardan daha çok memnuniyetsiz olduğu sonucuna varıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. OECD: 15-29 yaş arası okula ve işe gitmeyen nüfus oranı en yüksek ülke Türkiye

  oecd grafi

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü'nün (OECD) hazırladığı Eğitime Bakış 2020 raporuna göre, 2019 yılında 15-29 yaş arası ne okula ne de işe giden genç nüfusun en yüksek olduğu ülke Türkiye oldu.

  Raporu göre Türkiye'de 15-29 yaş arası gençlerin yüzde 28.8'i okula gitmiyor ve çalışmıyor.

  Bu oran erkeklerde yüzde 17.9, kadınlarda ise yüzde 40.

  Raporda 2009 yılında ise Türkiye'de eğitimde veya istihdamda olmayan (NEET) 15-29 yaş arası gençlerin oranının yüzde 39.6 olduğu görülüyor.

  Türkiye, bu verilerle son 10 yılda NEET sıralamasında İsrail'den sonra en çok iyileşme kaydeden ülke oldu.

  2019 sıralamasında Türkiye'yi yüzde 23,7 ile İtalya ve Kolombiya takip etti. OECD üyeleri arasında NEET oranı en düşük ülke yüzde 5,5 ile Lüksemburg oldu.