BM Güvenlik Konseyi

 1. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres: Afganistan halkını terk edemeyiz, etmemeliyiz

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada Taliban’a hayatları korumaya yönelik itidal çağrısı yaptı.

  Tüm ülkeleri Afgan mültecileri kabul etmeye istekli olmaya ve de mevcut mültecileri sınır dışı etmemeye çağıran Guterres, Afganistan'da ciddi insan hakları ihlallerinin olduğu yönünde haberler aldıklarını ve özellikle de kadın ve kız çocuklarına yönelik artan ihlallerden endişe duyduğunu da sözlerine ekledi.

  "Afganistan halkını terk edemeyiz ve etmemeliyiz" diyen Guterres şunları söyledi:

  Quote Message: Taliban kontrolüne giren bölgelerde personelimiz ve ofislerimiz olmaya devam ediyor. Personelimize ve binalarımıza saygı duyuluyor. Taliban'ı bunda devam etmeye; diplomatik elçilerin ve binaların bütünlüğüne, dokunulmazlığına saygı göstermeye çağırıyoruz.
 2. Dera

  Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği, Suriye'nin güneyindeki Dera el-Beled'de artan çatışmalarda sivillerin korunması çağrısı yaptı ve çatışmalar nedeniyle sivillerin gıda sıkıntısı ile karşı karşıya olduğu konusunda uyardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Laura Trevelyan

  BBC News, New York

  Trump and Xi

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 75'incisi, koronavirüs yüzünden liderlerin video aracılığıyla konuşmalarını yaptığı açılış etkinliğinin ardından başladı. Bu genel kurulun en çok göze çarpan özelliği ise ABD ve Çin arasındaki gerilimi gözler önüne sermesi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kıbrıs'ta çözümün önündeki yegane engel Rum tarafının uzlaşmaz, şımarık yaklaşımıdır

  Recep Tayyip Erdoğan

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan, ilk kez online olarak gerçekleşecek olan Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurulu'nda konuştu.

  "'Dünya beşten büyüktür' tezinin haklılığını gördük"

  Erdoğan “Salgının başlarında, ülkelerin kendi hallerine terk edildiği bir manzara ortaya çıktı. Böylece, yıllardan beri bu kürsüden ısrarla dile getirdiğim 'Dünya beşten büyüktür' tezinin haklılığını bir kez daha görmüş olduk” dedi.

  BM Güvenlik Konseyi’nin yeniden yapılandırılması mesajını tekrarlayan Erdoğan, "Etkin çok taraflılık, etkin çok taraflı kurumların varlığını gerektirir. Güvenlik Konseyi'nin yeniden yapılandırılmasıyla başlayarak anlamlı ve etkin kurumlara sahip olmalıyız” dedi.

  Erdoğan, “Uluslararası örgütlerdeki itibar kaybının önüne geçmek için öncelikle zihniyetimizi, kurumlarımızı ve kurallarımızı gözden geçirmeliyiz” diye konuştu.

  Aşı çalışmaları

  Erdoğan, dünyadaki aşı çalışmalarını işaret ederek “Hangi ülkede üretilirse üretilsin, kullanıma hazır hale getirilecek aşılar insanlığın ortak istifadesine sunulmalıdır” ifadelerini kullandı.

  "Türkiye gibi ülkeler insanlık onurunu kurtarıyor"

  "Uluslararası toplum olarak tüm terör örgütlerine karşı aynı ilkeli tutumu takınmadan Suriye meselesine kalıcı çözüm bulamayız” diyen Erdoğan, Türkiye gibi ülkelerin sığınmacılara ev sahipliği yaparak insanlık onurunu kurtardığını ifade etti.

  İsrail ile diplomatik ilişki kuran ülkeler

  Erdoğan, İsrail ile diplomatik ilişki kuran ülkelerle ilgili olarak, “Türkiye olarak Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz” dedi.

  Cumhurbaşkanı, konuya ilişkin şöyle konuştu:

  "İnsanlığın kanayan yarası olan Filistin'deki işgal ve zulüm düzeni vicdanları acıtmaya devam ediyor. 3 büyük dinin kutsallarına ev sahipliği yaban Kudüs'e uzanan el cüretini artırıyor.

  "Asrın anlaşması adı altında Filistin tarafına dayatılmaya çalışılan teslimiyet belgesi reddedilince bu kez İsrail, kaleyi içten fethetme girişimlerin hız vermiştir. Türkiye olarak Filistin halkının rıza göstermediği hiçbir plana destek vermeyeceğiz.

  "Filistin meselesi ancak 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi devamlılık için bir Filistin devletinin kurulmasıyla çözülebilir. Bunun dışında çözüm arayışları beyhudedir, tek taraflıdır, adaletsizdir."

  Doğu Akdeniz'deki gerilim

  Erdoğan, Kıbrıs sorununda çözümün tek engelinin "Rum tarafının uzlaşmaz, hak tanımaz, şımarık yaklaşımı" olduğunu ifade eden Erdoğan, "Kıbrıs Türk halkının güvenliği ile Ada’daki tarihsel ve siyasi haklarını kalıcı biçimde teminat altına alacak her çözümü destekleyeceğiz" dedi.

  Doğu Akdeniz'deki gerilime ilişkin olarak Erdoğan şunları söyledi:

  "Bölgede bugün yaşanan sıkıntıların sebebi, Yunanistan ile Rum kesiminin 2003’ten beri maksimalist taleplerle attıkları tek yanlı adımlardır."

  "Kitle imha silahları ortadan kaldırılmalı"

  2020 yılının Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atılmasının 75. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Silahların kontrolü mimarisi son yıllarda önemli hasarlar aldı. Uluslararası toplumun bu konuda eşitlik ve adalet temelinde ilerleyerek kitle imha silahlarını ortadan kaldırması gerekiyor" diye konuştu.

  Dijital işbirliği haritası

  Erdoğan, BM Genel Sekreteri'nin dijital işbirliği haritasını desteklediğini ifade etti ve şöyle konuştu:

  "En doğudaki Avrupalı ve en batıdaki Asyalı olmak üzere her alanda Türkiye'nin özgül ağırlığını artırdığımızı bilmeniz lazım. Yeniden Asya girişimimizle ilişkilerimize yeni bir dinamizm kazandıracağız. Afrika ile ilişkilerimizde ciddi ivme yakaladık."

 5. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan BM'ye İstanbul önerisi: İstanbul'un BM merkezine dönüşmesi küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) 75’inci yıl dönümü için bir video mesaj yayımladı.

  Erdoğan, BM'ye "küresel barış ve istikrar çabalarına destek vereceği" sebebiyle İstanbul'un BM merkezine dönüşmesi önerisinde bulundu.

  Suriye, Filistin, Yemen ve Afganistan başta olmak üzere pek çok ülkede istikrarın sağlanamadığını söyleyen Erdoğan, “Ortaya konulan ideallere rağmen BM sistemi ne çatışmaları önlemede ne başlayan çatışmaların bitirilmesinde etkili olabilmekte. Konsey yapısı, adil olmadığı gibi sürdürülebilir de değildir” diye konuştu.

  Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

  “Önceki asrın ihtiyaçlarına göre şekillenen yapılarla bugünkü imtihanların üstesinden gelemeyeceğimizi artık hepimiz görüyoruz.

  “BM sistemini yeniden etkin kılmak için Güvenlik Konseyi’ni reforma tabi tutmamız gerekiyor. 7 milyarı aşkın insanın kaderini 5 ülkenin insafına bırakan bir Konsey yapısı, adil olmadığı gibi sürdürülebilir de değildir.

  “Demokratik, şeffaf, hesap verebilir, etkili ve adil temsile dayalı bir Konsey mimarisi, insanlık için tercihten öte zorunluluk halini aldı.

  “BM Genel Kurulu’nun da güçlendirilmesi ve canlandırılması faydalı olacaktır.

  “Kıtaların kavşak noktası İstanbul'un bir Birleşmiş Milletler merkezine dönüşmesi de küresel barış ve istikrar çabalarına destek verecektir.”

  BM Güvenlik Konseyi nasıl çalışıyor?

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 15 üye ülkeye sahip. Bu ülkelerden beş tanesi daimi üye, on tanesi ise seçilmiş üyeler.

  BMGK'nin daimi üyeleri, aynı zamanda Birleşmiş Milletler'in kurucu üyeleri olan Rusya ve Çin, SSCB ve Çin Cumhuriyeti'nin halefleri olarak, konsey tarafından tanınmışlardır.

  BMGK'de kararları veto etme hakkı bulunan daimi üyeler Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti ve Rusya ile on geçici üye ülke bulunur.

  Dönüşümlü 10 üye ülke her iki yılda bir Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerle belirlenir. Konsey Başkanlığı ise ayda bir üye ülkeler arasında el değiştirir.

 6. asi

  WHO ve UNICEF, dünya genelinde hayati öneme sahip aşıları olabilen çocuk sayısının kritik düzeylere gerilediği uyarısı yaptı. WHO Başkanı Ghebreyesus, önlenebilen hastalıkların yarattığı riskin Covid-19'dan daha büyük olabileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. İdlib

  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK), Suriye'ye yapılan uluslararası insani yardımlara izin verilmesini sağlayan programın uzatılmasını Rusya ve Çin veto etti. Rusya'nın çarşamba günü sunduğu farklı karar teklifi de kabul edilmedi. İnsani yardım programına imkan sağlayan karar maddesi, 10 Temmuz Cuma günü sona eriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. BM: Koronavirüs aynı anda birden çok açlık krizine yol açabilir

  Afrika'da sağlık çalışanları

  Birleşmiş Milletler "milyonlarca yaşamı kurtarmak ve kırılgan ülkelerde koronavirüsün yayılışını durdurmak için" 4,7 milyar dolarlık ek kaynak çağrısında bulundu.

  BM daha önce de Mart ayında küresel insani yardım planını başlatırken 2 milyar dolar talep etmiş ve bu miktarın yaklaşık yarısını toplayabilmişti.

  BM'ni İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, koronavirüs salgınının "en yıkıcı" sonuçlarının, dünyanın en yoksul ülkelerinde görüleceğini söyledi.

  Lowcock "Şimdi harekete geçmezsek, çatışma, açlık ve yoksullukta önemli bir artışa hazır olmalıyız. Birden çok açlık krizi ihtimali yaklaşıyor" dedi ve "olağanüstü önlemlerin" gerektiğini söyledi.

  Dünyanın bir çok kırılgan ülkesinde hastalığın üç ya da altı ay içinde zirve yapması bekleniyor. İstenen paranın, Aralık ayına dek yapılacak insani yardım operasyonlarına harcanması planlanıyor.