Kolombiya

 1. Emniyet'ten Kolombiya'da ele geçirilen kokain ile ilgili açıklama: "Adli yardımlaşma talebimiz henüz cevaplanmadı"

  Emniyet Genel Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Kolombiya'da ele geçirilen ve Türkiye'ye gönderileceği iddia edilen 4 ton 900 kilogram kokaine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

  Emniyet açıklamada, Kolombiya adli makamlarına iletilen adli yardımlaşma talebinin henüz cevaplanmadığını duyurdu.

  Açıklamada, "Ülkemizde adli soruşturmalar cumhuriyet savcılarımız tarafından yürütülmektedir. Yürütülen adli soruşturmalardaki içerik ve iddiaların kamu davası açılmadan yetkisiz kişilerle paylaşılması ve elde edilen bilgilerin açıklanması, 'masumiyetin korunması' ve 'soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmemesi' ilkelerine aykırı olacaktır" denildi.

  View more on twitter

  2020 yılında Kolombiya, "son varış yeri Türkiye olan" yaklaşık 265 milyon dolar değerinde 4,9 ton kokain ele geçirildiğini açıklamıştı.

  Haberi duyuran dönemin Savunma Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Twitter hesabından paylaştığı mesajda narkotik polisini tebrik etmişti.

  View more on twitter
 2. Kolombiya

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de 2 kişide Mu varyantı görüldüğünü açıkladı. Koca, "Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı Mu ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde, yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu" dedi. İlk olarak Kolombiya'da tespit edilen koronavirüs varyantı, sağlık birimleri tarafından yakından izleniyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. haiti

  Polis yetkilileri suikasti 26 Kolombiyalı emekli asker ve iki Haiti asıllı ABD vatandaşından oluşan bir timin gerçekleştirdiğini söylüyor. Ancak suikastin hangi sebeple kimler tarafından planlandığı hala netleşmiş değil.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. protestocu

  Güney Amerika ülkesinde 28 Nisan'da başlayan, hükümetin daha sonra geri çektiği vergi reformu tasarısına yönelik protestolar aralıksız sürüyor. Başkent Bogota'da göstericilerin bazı karakollara saldırılar düzenlediği açıklandı. Gösterilerde biri polis en az 24 kişi hayatını kaybetti. Peki göstericiler ne istiyor, hükümet ne diyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. protestolar

  Kolombiya Ombudsmanlığı, ülkedeki vergi protestolarında en az 16 gösterici ve bir polisin hayatını kaybettiğini duyurdu. Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ülke genelinde dört gün süren protestoların ardından tartışmalı vergi reformu yasasını geri çektiğini açıklamıştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Steven Brocklehurst

  BBC İskoçya

  Peter McAleese paralı asker olarak Rodezya, Angola ve Güney Afrika'da savaşmıştı

  Bu ay İngiltere'de gösterime girecek bir belgesel, Medellin karteli lideri Escobar'ı öldürmek üzere rakip Cali karteli tarafından kiralanan suikast timinin başı Peter McAleese'in hikayesini anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Kolombiyalılar neden evlerine kırmızı bayrak asıyor?

  Kolombiya

  165 binden fazla koronavirüs vakasının görüldüğü ve 6 bine yakın can kaybı görülen Kolombiya’da, 1 Ağustos itibarıyla yeniden 2 haftalık sokağa çıkma yasağı uygulamaya başlanacak.

  Ancak günlü ücretli çalışanlar için bu durum, hayatta kalmak için ihtiyaçları olan gelirin tamamen kesilmesi anlamına geliyor.

  Günlük ücretlerle hayatını sürdüren işçilerin ve ailelerinin yaşadığı bu mahallelerde, hükümetten maddi yardım isteyen evlere kırmızı bayrak asılıyor.

  Başkent Bogota’da yaşayan işçilerden Claudia, BBC radyoda “Benim gibi geri dönüşümcü olarak çalışan işçiler, ilk kısıtlamalar zamanında hiç çalışamadı. Hükümet de hiçbir yardımda bulunmadığı için yardım çağrısı olarak bu kırmızı bayrakları astık. İkinci kez yasaklar gelirken yine hiçbir yardım yok” diyerek durumu anlattı.

  Bogota’nın hemen dışında yaşayan Nanci de, 5 çocuğuna nasıl yemek çıkaracağını düşünüyor:

  “Hükümetten hiçbir yardım almıyoruz, gıda yardımı bile yapılmıyor. Kahvaltıya yiyecek bulursam öğlen yemeğine bulamıyorum. Çocuklarım gittikçe daha da zayıflıyor.”

 8. Kolombiya: Belediye Başkanı, karantina kurallarını ihlal eden kendi oğlunu polise teslime etti

  Belerdiye başkanı ve yakınları

  Bazı ülkelerdeki yetkililer, karantina kurallarını ihlal eden yakınlarını kayırmakla suçlanırken, Kolombiya'da bir belediye başkanı, kendi oğlunu, yeğenini ve "çok iyi bir arkadaşını" kendi elleriyle polise teslim etti.

  Ülkenin kuzeyindeki Juan de Acosta kentinin Belediye Başkanı Carlos Higgins Villanueva, üçlünün kurallara aykırı davrandığını fark ettikten sonra, aracına koyup, polise götürdü.

  Villanueva, Blu Radio'ya yaptığı açıklamada, üçlünün bir evde birlikte alkol aldıklarına dair bir ihbarda bulunulduğunu anlattı.

  Belediye Başkanı Twitter'da paylaştığı mesajlarda da "Kurallara ilk uymaları gereken benim yakınlarım. İçmek uğruna kent sakinlerinin yaşamlarının risk altına alınmasına izin vermeyeceğim" dedi.

  Villanueva'nın tutumu büyük övgü aldı.

  Johns Hopkins Üniversitesi'ne göre şu ana dek Kolombiya'da 95 bin koronavirüs vakası tespit edildi ve 3.376 kişi hayatını kaybetti.

  View more on twitter