Türkiye

 1. CHP lideri Kılıçdaroğlu’ndan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı: Kış boyunca elektrik ve doğal gazdaki KDV ve ÖTV’yi kaldır

  kılıçdaroğlu

  CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a elektrik faturalarındaki KDV ile doğalgaz ve mutfak tüplerindeki KDV ve ÖTV’yi kış boyunca kaldırma çağrısında bulundu.

  Kılıçdaroğlu “Her saat başı yeni bir zam geliyor. Korkunç bir pahalılık var” dedi.

  CHP lideri, düşük gelirliler için daha uygun fiyatlı elektrik ve doğalgaz faturası yaratılması gerektiğini de söyledi:

  "Türkiye'de 14 milyon asgari ücretli açlık sınırının altında yaşıyor. Bu insanlarımızın çocukları da sefalet içinde yaşıyor. İnsanımızın bu kış hayata tutunabilmesi için uygun fiyatlı enerjiye erişimi sağlanması çok kritik.

  “Sosyal tarife uygulamasını başlat. Bu vatandaşlar daha ağır bir fatura ödemesin. Çözümü önlerine koyuyoruz. Kimin lehine; vatandaşın lehine.

  “Bunları yaparlarsa puan toplayacaklar ama amacımız onların puan toplaması ya da toplamaması değil. Bu ülkede fakirin fukaranın bu kışı en azından rahat geçirmesinde."

 2. Eran Hakim & Evren Topaloğlu

  BBC Türkçe

  Göller

  Türkiye'nin Göller Yöresi'ndeki su kaynakları kuruyor. BBC Türkçe ekibi Karataş Gölü, Burdur Gölü, Akgöl, Işıklı Göl, Eber Gölü, Akşehir Gölü ve Meke Krater Gölü'nün son hallerini görüntüledi. Kuraklığın sonuçlarından etkilenenlerle konuştu. Uzmanlar ve halk kritik eşiğin geçildiği görüşünde.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Sağlık Bakanı Koca: Doktor Rümeysa arkadaşımızın kazadan önce 36 saat çalıştığı bilgisi yanlış

  koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Ankara Şehir Hastanesi çalışanı Dr. Rümeysa Şen hakkında “Dr. Rümeysa arkadaşımızın kazadan önce 36 saat çalıştığı şeklindeki bilgi yanlıştır. Arkadaşımız günlük mesainin ardından nöbet tutmuş, sabah hastaneden ayrılmıştır” dedi.

  Koca bazı kliniklerde asistan hekimlerin 36 saat çalıştığı durumlar olduğunu söyledi ve ekledi:

  “36 saat, 24 saate varan bir çalışma süresini de insani bulmuyoruz.

  “36 saatin, 24 saatin ne demek olduğunu asistan olduğum yıllardan ben de biliyorum. Benim hocalarım da aynı şekilde asistanlık yıllarında 24 saat, 36 saat ter dökmüşlerdi.

  “Zamanla bu uygulamalara meslek disiplininin, hatta hekimlik özverisinin bir tür eğitimi gözüyle de bakılır olmuş. İhtiyaçlar, mecburiyetlere yol açmış. 2021 yılındayız. Değişmesi gereken, yapılması gereken çok şey var.”

  Bakan Koca, Türkiye’de hekim başına 457 kişi düştüğünü, bunun çok ağır bir iş yükü olduğunu, hekim sayısını artırmak istediklerini belirtti.

 4. Bayraktar SİHA

  Rusya, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Türkiye'de üretilen silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) kullanmasına tepki gösterdi. Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, bu gelişmenin Ukrayna'nın doğusunda istikrarsızlığa yol açabileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Cumhurbaşkanlığı 2022 Programı: Güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesi artacak, kömür ve gazda artış olmayacak

  Karaburun'da bir güneş enerjisi santrali
  Image caption: Karaburun'da bir güneş enerjisi santrali

  2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı dün resmi gazetede yayımlandı.

  Anadolu Ajansı’nın programdan derlediği verilere göre bu yıl 10 bin 167 megavat seviyesinde bulunan rüzgar enerjisi kurulu gücü 2022 sonunda 10 bin 900 megavata çıkacak.

  Güneş enerjisi kapasitesi ise aynı dönemde 7 bin 750 megavattan 8 bin 750’ye yükselecek.

  Hidroelektrik kapasitesinin de 31 bin 688 megavattan 32 bin 228 megavata çıkması planlanıyor.

  Kömür ve doğal gazdan elektrik üretim kapasitesinin ise artması planlanmıyor.

 6. Son dakikaMerkez Hakem Kurulu'nun yeni başkanı Ferhat Gündoğdu oldu

  TFF

  Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu'nun yeni başkanının Ferhat Gündoğdu olduğunu duyurdu.

  TFF daha önce Ferhat Gündoğdu'yu, istifa eden Metin Tokat'ın yerine MHK üyelliğine atamıştı.

  MHK Başkanı Serdar Tatlı ve kurulun tüm üyeleri geçen hafta istifa etmişti.

  Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, bu sabah yaptığı açıklama ile yeni başkanın kısa süre içinde ilan edileceğini söylemişti.

  MHK'nin diğer üyeleri ise şöyle oldu:

  Yunus Yıldırım, Ahmet Şahin, Sebahattin Şahin, Hakan Sivriservi, Kamil Abitoğlu, Nihat Mızrak, Hikmet Öksüzoğlu, Serdar Çakıroğlu.

 7. türkiye'de rüzgar türbinleri

  Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) hazırladığı yeni bir raporla, Türkiye'nin 30 yıl içinde "karbonsuzlaşmış bir ekonomiye" geçmesinin mümkün olduğunu açıkladı. "Net sıfır emisyon" hedefine ulaşmak için izlenmesi gereken yolu bilimsel verilerle ortaya koyan ilk araştırma olduğu söylenen "Türkiye'nin Karbonsuzlaşma Yol Haritası: 2050'de Net Sıfır", bugün internet üzerinden yapılan bir etkinlikle kamuoyuna duyuruldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 büyükelçinin Osman Kavala hakkında yaptığı çağrı sonrası başlayan gerilimi değerlendirdi. Erdoğan, "Amerika gazetelerinde bazı manşetler gördük bugün. 'Erdoğan krizden kaçtı, geri adım attı' gibi. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Ben nasıl geri adım attım? Ben taarruzdayım. Benim kitabımda geri adım atmak yok" yanıtını verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Getty Images

  ABD Temsilciler Meclisi'nin 11 üyesi Başkan Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a bir mektup göndererek Türkiye'ye F-16 savaş uçakları satılmaması çağrısında bulundu. Aralarında hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Parti'den isimlerin yer aldığı üyeler mektupta, Amerikan Kongresi'nin F-16 satışını engelleyeceğinden emin olduklarını söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next