Türkiye

 1. İstanbul'daki 8 Mart Gece Yürüyüşü: "Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz."

  View more on twitter

  İstanbul'da Beyoğlu Sıraselviler'de başlayan 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'nde eylemciler basın açıklaması okudu:

  "Gücünü feminizmden, gücünü dayanışmadan, gücünü sokaklarda her şeye rağmen bir arada olmaktan alan bizler, kahkahamız, öfkemiz, isyanımız ve mücadelemizle tam 19. kez 8 Mart feminist gece yürüyüşünde buradayız! Yan yanayız, feminist dayanışmamızla güçlüyüz.

  "Pandemi nedeniyle eve kapanmak zorunda kaldığımızda ev işini, çocuk bakımını üstümüze yıkanlara, ailede baba, koca, sevgiliye, erkek şiddetine karşı isyan ediyoruz! Feminist isyan evde, ailede!

  "Toplumsal cinsiyet eğitimlerini engelleyip kadın üniversitesi açmayı planlayanlara, öğrencileri taciz edenlere, seçilmiş değil atanmış yönetimlere karşı feminist isyan akademide, kampüste, okulda!

  "Pandemiyi bahane edip görevini yapmayarak kadınların şiddetten uzaklaşmasına engel olanlara, kadın cinayetlerini önlemeyenlere, kadınları tekrar tekrar mağdur eden yargılamalara, hayatını savunan kadınlara en ağır cezaları reva görürken şiddet uygulayan erkekleri ödüllendiren erkek adalete karşı feminist isyan karakolda, adliyede!

  "Erkek şiddetiyle mücadele etmek yerine kadın düşmanlarının sözüne uyarak İstanbul Sözleşmesi’ni, nafaka hakkını, eşit ve şiddetten uzak yaşama hakkımızı tartışmaya açarak ayrımcılığı ve şiddeti destekleyenlere karşı feminist isyan sözümüzün ulaştığı her yerde!

  "Kürtaj ve doğum kontrole erişim haklarımızı kısıtlayanlara, bizi çocuk doğurmaya mecbur görenlere karşı feminist isyan kadınların kararlarında!

  "Cinsiyetçi ve aşağılayıcı muameleye, nefrete, homofobik ve transfobik saldırılara, toplumsal cinsiyetten korkan, 'LGBT yoktur' diyenlere karşı feminist isyan her yerde!

  "Patriyarkaya, kapitalizme, ırkçılığa, dini baskılara karşı feminist isyan gelecekte; barışı, demokrasiyi, eşit ve özgür bir ülkeyi istiyoruz!"

 2. İstanbul'da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü başladı

  Neyran Elden

  8 Mart

  8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Beyoğlu Sıraselviler’e yakın sokaklarda toplanan yüzlerce kadın eylem yapmak üzere çağrının yapıldığı Sıraselviler Caddesi’ne doğru yürümeye başladı.

  8 Mart Feminist Gece Yürüşüyü için İstiklal Caddesi ve Taksim Meydanı araç trafiğine kapatıldı.

  “Yaşasın kadın dayanışması” “Erkek adalet değil gerçek adalet” ve “feminist isyan” sloganları atan eylemciler, anonslarla sosyal mesafeyi koruma uyarıları yapıyor.

 3. Milli Savunma Bakanlığı: Ani hava değişimi olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış bulut içine girilmiştir

  Helikopter kazası

  Milli Savunma Bakanlığı, 4 Mart'ta Bitlis'te 11 askerin hayatını kaybettiği helikopter kazasıyla ilgili açıklama yaptı.

  Açıklamada "Ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir. Bunun üzerine pilotlar tarafından geri dönüş kararı verilmiştir. Ancak maalesef 14.41'de kaza kırım meydana geldiği değerlendirilmektedir. Olayda helikopterden kaynaklanan bir neden olmadığı, bakımlarının mevzuata uygun ve zamanında yapıldığı değerlendirilmiştir. Olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve görüşü kaybetmesi nedeniyle olayın meydana geldiği değerlendirilmektedir." ifadeleri yer aldı.

  Açıklamada aynı zamanda 15 Temmuz 2016'daki adrbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvveleri'nden 21 bin 192 personelin ihraç edildiği, 3 bin 414 personel hakkında ise idari sürecin devam ettiği belirtildi. "2021 yılında 394 personel görevinden çıkarılmıştır." denildi.

  Tatvan'da askeri helikopter düştü, 11 asker hayatını kaybetti

 4. Erdoğan: Meclis'te yeni komisyon için çalışmalara başladık

  Erdoğan

  Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara’da düzenlenen Kadın Kolları Kongresi’nde konuştu. Kadına yönelik şiddetle ilgili TBMM’de yeni bir komisyon oluşturulacağını belirten Erdoğan, “Grup başkanımızla da konuştum böyle bir komisyonu oluşturacağız.” dedi.

  Komisyonla ilgili ayrıntı vermeyen Erdoğan, Türkiye’nin ilk imzacılarından olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin daha etkin uygulanması konusundaki çağrılara ise değinmedi. İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması, bir süredir AKP içinde gündemde. Erdoğan, son olarak Aralık ayında “İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere, bu çerçevede zaman zaman yaşanan tartışmaların işin özünden ziyade hala süren yanlış uygulamalarla ilgili olduğunu düşünüyorum. Kimi yanlışları düzeltirken kimi yanlışlara yol açacak savrulmalara meydan vermeyeceğiz. Adımlarımızı toplumumuzu ayakta tutan dinamiklerin zarar görmesine yol açmadan atacağız” demişti.

  AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş da, Erdoğan’ın konuşması sırasında “TBMM'de kadına karşı işlenen şiddeti araştırmak üzere 'TBMM Araştırma Komisyonu' kuracağız. Bugün önergemizi vereceğiz.” açıklaması yaptı.

 5. ingiltere

  Türkiye, hem gidiş hem de gelişlerde İngiltere'nin genel seyahat düzenlemelerine tabi ülkeler arasında yer alıyor. Ancak Türkiye açısından tersi bir durum söz konusu. Türkiye'nin Aralık'ta başlattığı İngiltere'ye özgü kısıtlayıcı düzenlemeler halen yürürlükte.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Gazeteciler Müyesser Yıldız ve İsmail Zeki Dükel'e hapis cezası verildi; cezalar ertelendi

  Müyesser Yıldız

  Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Zeki Dükel ile Astsubay Erdal Baran'ın, 'devletin güvenliği veya yararları bakımından gizlik kalması gereken bilgileri açıklamak' suçundan yargılandıkları davada karar çıktı. Mahkeme, Yıldız'a 3 yıl 7 ay 10 gün, Dükel'e 1 yıl 15 gün, Baran'a ise 7 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

  Ankara 26'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya tutuksuz sanıklar Müyesser Yıldız ile İsmail Dükel, tutuklu sanık Erdal Baran ve avukatları katıldı. Savcının mütalaasına karşı savunma yapan Yıldız ile Dükel, suçlamaları kabul etmeyerek gazetecilik faaliyetlerinden dolayı yargılandıklarını ifade etti.

  Tutuklu sanık Baran da, suçsuz olduğunu, verdiği bilgilerin açık kaynaklardan alınan bilgiler olduğunu söyledi.

  Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, Yıldız’a 'yasak bilgileri temin etme' suçundan 1 yıl 1 ay 10 gün, 'yasak bilgileri açıklama' suçundan 2 yıl 6 ay, Dükel'e, 'yasak bilgileri açıklama' suçundan 1 yıl 15 gün hapis cezası verdi. Mahkeme, her iki sanık için de verilen cezanın ertelenmesine hükmetti. Tutuklu sanık Baran'a ise aynı suçlardan 7 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, hükümle birlikte tahliyesi kararlaştırıldı.

  Müyesser Yıldız'ın avukatı Erhan Tokatlı, 11 Haziran'da Yıldız'ın tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamada, Yıldız’a isnat edilen suçlamaya kanıt olarak iki haberin gösterildiğini belirtip; Yıldız hakkında verilen kararın“Kim bu Hafter'le görüşen Türk komutanlar”ve“Libya'ya hangi komutan gitti… Yerine kim geldi” başlıklı iki haber nedeniyle alındığını vurgulamıştı.

  Yıldız, 155 gün tutukluuktan sonra ilk kez 9 Kasım 2020'de görülen duruşmada tahliye edilmişti.

 7. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle sosyal medya hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı etiketleyerek yaptığı paylaşım, İYİ Parti'de rahatsızlık yarattı. Akşener tepkileri haklı bulduğunu söyledi, İmamoğlu "Tümüyle iyi duygular ile yazılmıştır mesajımız" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İBB Başkanı İmamoğlu'nun Pervin Buldanlı 8 Mart paylaşımı İYİ Parti'de tepki yarattı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  Meral Akşener

  İstabul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle sosyal medya hesabından, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı etiketleyerek yaptığı paylaşım, İYİ Parti'de rahatsızlık yarattı.

  View more on twitter

  İmamoğlu'nun bu paylaşımına çok sayıda İYİ Partili tepki gösterdi. Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Ağıralioğlu da “anneleri yıllardır evlatsız bırakan bir cinayet şebekesine mesafesizliğini milli hassasiyet ve haysiyet itirazımız olarak ifade ettiğimiz HDP ve siyasilerinin isimlerinin, şehit annelerine borcunu vatan borcu bilen Meral Akşener ile birlikte zikredilmesini doğru bulmuyorum” mesajıyla tepki gösterdi.

  Ağıralioğlu 8 Mart paylaşımında da İmamoğlu'na yönelik şu ifadeleri kullandı:

  “Öcalan'a mektup yazdırılmasının, milli iradeyi ne istikamette kamçıladığını ve ikinci seçimin sonuçlarına ne yönde tesir ettiğini hiç kimse unutmamalı. En başta da Ekrem Bey."

  Akşener: Arkadaşlarımın çoğu beğenmedi, haklıdırlar

  Ankara Sincan'da inelemelerde bulunan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de gazetecilerin sorusu üzerine İmamoğlu'nun paylaşımından rahatsız olduğu mesajını verdi, ancak bunun düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine de vurgu yaptı:

  “Sayın İmamoğlu bir mesaj attı, milletvekilimiz Ağıralioğlu da buna tepki gösteren bir tweet attı. İkisi de fikir hürriyetidir. Arkadaşlarımın çoğu da beğenmedi, haklıdırlar.”