Türkiye

 1. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  Samsun

  Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı son verilere göre her 100 bin kişideki vaka sayısının en yüksek olduğu beş ilin beşi de Karadeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Peki bu durumun nedeni ne? Türk Tabipleri Birliği'nin bölgedeki oda başkanları BBC Türkçe'ye olası nedenleri değerlendirdi. Mahmut Hamsici'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı

  Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Doğru Mu adında bir doğrulama platformunun kurulacağını açıkladı. Uzmanlar ise doğrulama platformlarının temelinde şeffaflık ve bağımsızlık kriterlerinin olduğunu, hükümet tarafından kurulan bir kuruluşun bunu yerine getiremeyeceği görüşünde. Özge Özdemir'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Rusya’dan S-400 açıklaması: Türkiye’nin böylesi gelişkin bir ekipmanı üretebilmesi pek mümkün değil

  s-400

  Rusya Gelişmiş Teknolojili Endüstriyel Ürünlerin Geliştirilmesi, Üretimi ve İhracatı için Devlet Kurumu (Rostec) CEO’su Sergey Çemezov, bu sistemin NATO’nun güvenliğine zarar vermeyeceğin söyledi.

  RT kanalına konuşan Çemezov “Bu bir savunma silahı, saldırı amacıyla kullanılamaz. NATO’nun savunmasına nasıl zarar verebilir anlamıyorum. Aksine, Türkiye bununla NATO’nun güvenliğini temin ediyor” dedi.

  TASS ajansının aktardığına göre Türkiye ile yapılan anlaşma sonucu S-400’lerin kısmen yerelleştirilebileceğini belirten Çemezov, Rusya’ya karşı kullanılabilecek bir teknolojinin tamamen transfer edilmesinin ise mümkün olmayacağını söyledi ve ekledi:

  “İsteseydik bile, Türkiye’nin böylesi bir gelişkin ekipmanın üretimini örgütleyebilmesi pek mümkün değil.”

  Türkiye’deki S-400 sistemi bir süredir Türkiye – ABD ilişkilerinin gündeminde.

  ABD bu sistem nedeniyle Türkiye’yi F-35 savaş uçağı programından çıkarırken, Türkiye Yunanistan’ın S-300’leri Girit adasına yerleştirmesine benzer bir model önerisinde bulundu.

  Fakat son olarak ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby 23 Şubat’ta yaptığı açıklamada “Tekrar etmek gerekirse, Türkiye’yi S-400 sisteminin teslimat sürecini devam ettirmemeye ve bu sistemi elinde tutmamaya çağırıyoruz” ifadesini kullandı.

  Kirby, “Türkiye’nin son 10 yılda ABD’den Patriot savunma sistemi satın almak için çok sayıda fırsatı vardı ama bunun yerine Rusya’ya gelir, erişim ve nüfuz sağlayan S-400’ü seçtiler” dedi.

 4. BM'den Nisan sonunda Kıbrıs için gayriresmi toplantı açıklaması

  kıbrıs

  Birleşmiş Milletler Kıbrıs’ta siyasi çözüm için 27-29 Nisan tarihleri arasında Cenevre’de bir gayriresmi toplantı yapılacağını duyurdu. Gün boyu gelişmeler canlı anlatım sayfamızda.

  Toplantıya Kıbrıs’taki Rumlar ve Türklerin temsilcilerinin yanı sıra garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere katılacak.

  BM Genel Sekreterliği Sözcüsü Stephane Dujarric toplantının amacını, tarafların bir çözüm için ortak zeminde buluşmasının mümkün olup olmadığını görmek olarak açıkladı.

 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  tbmm

  Büyük bölümü HDP milletvekillerine ait 33 dokunulmazlık dosyasının TBMM'ye sevk edilmesinin ardından, gözler dosyaları görüşüp karara bağlamakla görevli olan TBMM Anayasa Adalet Karma Komisyonu'na çevrildi. Ayşe Sayın partilerin dosyalar hakkındaki yaklaşımını inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. 51 il ve 2 ilçede, sigorta prim teşvik süresi yıl sonuna kadar uzatıldı

  Zehra Zümrüt Selçuk

  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 51 il ve 2 ilçede üretim ve istihdamı artırmak için sigorta prim teşvik süresinin Cumhurbaşkanlığı kararı ile yıl sonuna kadar uzatıldığını duyurdu.

  Selçuk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararını paylaşarak, "51 il ve 2 ilçemizde üretim ve istihdamı artırmak için 5510 sayılı Kanun’daki 5 puanlık indirime ilave olarak, sigorta primine esas kazanç alt sınırı üzerinden ilave 6 puan olarak uygulanmakta olan sigorta prim teşvikinin süresi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar uzatılmıştır" ifadelerini kullandı.

 7. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe, İstanbul

  Kabaktepe

  Adalet ve Kalkınma Partisi'nin İstanbul İl Kongresi'nde İl Başkanlığı görevine Osman Nuri Kabaktepe seçildi. Peki daha önce AKP'de herhangi bir görev almayan Kabaktepe kim ve AKP'nin İstanbul il örgütündeki değişim nasıl yorumlanıyor? Mahmut Hamsici'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Sağlık Bakanlığı: 9.561 yeni vaka tespit edildi, 72 kişi hayatını kaybetti

  tablo

  Sağlık Bakanlığı'nın günlük yayımladığı koranavirüs verilerine göre, 9.561 yeni vaka tespit edilirken, 72 kişi hayatını kaybetti.

 9. Anayasa Mahkemesi, Altun'un AA üzerindeki yetkilerini iptal etti

  AA logosu

  Anayasa Mahkemesi, Fahrettin Altun'un başkanlığını üstlendiği Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın Anadolu Ajansı üzerindeki “faaliyet” ve “örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi” üzerindeki denetim yetkisini Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

  AYM, CHP'nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığ'nın Anadolu Ajansı üzerindeki yetkilerini düzenleyen 14 Nolu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin iptaline ilişkin başvurusunu karara bağladı.

  Ankaragazetecisi.com'dan Alican Uludağ'ın haberine göre, Resmi Gazete'de yayımlanan AYM kararında Anadolu Ajansı'nın tarafsızlık ve özerkliğine vurgu yapılarak, “Ajansın faaliyetlerinin yürütmenin içinde yer alan ve Cumhurbaşkanlığına bağlı olan başkanlıkça denetlenmesi, ajansın özerkliğiyle bağdaşmadığı gibi yayınlarının tarafsızlığını da etkileme ihtimalini barındırmaktadır” ifadelerine yer verildi.

  Başkanlık sistemine geçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yayımlanan 14. No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle şu hüküm getirilmişti:

  “Bakanlık her yıl kendi bütçesinin Anadolu Ajansı bölümündeki ödeneği aşmamak üzere Anadolu Ajansı ile en çok 5 yıllık sözleşme yapmaya yetkili olup; Anadolu Ajansının faaliyet, bütçe, örgütlenme ve insan kaynakları yönetimi üzerinde denetime de sahiptir. Bu denetime ilişkin usul ve esaslar Başkanlıkça belirlenir. Yapılacak sözleşmede Anadolu Ajansı yöneticilerinin atanma yolları da belirlenir."