Çin

 1. Sinovac

  Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac'ın üçüncü faz testleri devam ederken Türkiye, bu şirketle 50 milyon doz için sözleşme imzaladığını açıkladı. 3 milyon dozluk ilk parti, Türkiye'ye ulaşmış durumda. Peki CoronaVac hakkında neler biliniyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Çin: Türkiye’de 24 Nisan - 4 Mayıs arasında düzenlenecek Afganistan toplantısına davet edildik

  lijian

  Çin Dışişleri Bakanlığı Afgan barış süreci için Türkiye’de düzenlenmesi planlanan toplantıya dair bir açıklama yaptı.

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Afganistan’da barışı desteklediklerini söyledi ve İstanbul’da 24 Nisan’dan 4 Mayıs’a kadar sürecek görüşmelere katılmak için bir davet aldıklarını açıkladı.

  Lijian “Afganistan sorununda uluslararası toplumun yardımı ve desteği olmadan bir çözüm bulmak mümkün değildir” dedi.

 3. Mahmut Hamsici

  BBC Türkçe

  İstanbul

  Nisan 2020'de Bakan Koca, koronavirüsün Çin'de ortaya çıktığı Vuhan kentine gönderme yaparak, "İstanbul, Türkiye'nin Vuhan'ı oldu" demişti. Bugün birçok bilim insanına göre İstanbul, Koca'nın bir yıl önce söylediği noktada. İstanbul'da hastanelerde son durum ne? Salgın en çok hangi ilçeleri etkiledi? İstanbul için ne yapılmalı? Mahmut Hamsici'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. aşılar

  Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri Başkanı Gao Fu, ülkesinde üretilen aşıların koruyuculuk oranının yüksek olmadığını söyledi. Çin gazetesi South China Morning Post'un haberine göre Gao, bunu bir sorun olarak niteledi. Gao daha sonra "Yanlış anlaşıldım" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Dünyada en çok dolar milyarderinin yaşadığı şehir Pekin oldu

  pekin

  Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan dolar milyarderine 33 kişi daha katıldı, böylece şehirdeki milyarder sayısı 100’e ulaştı.

  Forbes dergisinin yayınladığı verilere göre Pekin, yedi yıldır listenin zirvesinde bulan ve 99 milyarderin yaşadığı New York’u geçerek bu alanda ilk sıraya yerleşti.

  Pekin bir farkla New York’u geçse de, New York’ta yaşayan milyarderlerin net varlıkları Pekin’dekilerden 50 milyar dolar daha fazla oldu.

  Çin’de yaşayan milyarderlerin sayısı 210 artarak 698’e çıktı. Böylece Çin, 724 milyarderin yaşadığı ABD’ye yaklaştı.

  Bu alanda üçüncü sırada yer alan ülke ise 140 milyarder ile Hindistan.

  Forbes’a göre dünya genelinde her 17 saatte bir kişi milyarderler kulübüne katılıyor.

 6. Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin, 15 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a güven mektubunu sunmuştu

  İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesi, Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu Şaobin'in, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Salı günü Dışişleri Bakanlığına çağrılmasını değerlendirdi. Gazeteye göre Çin Büyükelçisi "azarlandı" ve Türkiye ile Çin arasında bugünlerde "iki ülke ilişkilerinde nadir görülen bir anlaşmazlık" var.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Meral Akşener

  İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Uygur Türkleri konusunda Çin Büyükelçiliği ile yaşanan polemiğe değinerek, "Bizim herhangi bir ülkenin egemenliği ile ilgili sorunumuz yok, ama Çin'in egemenlik adı altında Uygur kardeşlerimize yaptığı zulümle ilgili çok büyük bir sorunumuz var" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Çin'in Ankara Büyükelçiliği Akşener ve Yavaş'a yanıt verdi, Çin Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrıldı

  Akşener ve Yavaş

  Çin'in Ankara Büyükelçiliği, İYİ Parti lideri Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Sincan bölgesiyle ilgili paylaşımlarına Twitter üzerinden yanıt verdi.

  Akşener Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Barın Katliamı" etiketini kullanarak "Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı anıyorum, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız" demişti.

  Yavaş ve Akşener’in, Sincan’ın Barın kentinde 1990’da yaşanan olayla ilgili paylaşımlarına Çin'in Ankara Büyükelçiliği "Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır" yanıtını verdi.

  View more on twitter
  View more on twitter

  Çin Büyükelçiliği'nin resmi hesabından paylaşılan mesaja, İYİ Parti hesabından yanıt verildi.

  View more on twitter

  Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a yönelik paylaşım sonrası Çin Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Büyükelçi, Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran'la görüştü.