Çin

 1. China flag superimposed on microchip.

  ABD, 12'si Çin'den 27 şirketi, ulusal güvenlik ve dış politika konularındaki tereddütlerini gerekçe göstererek kara listeye aldı. Washington'dan yapılan açıklamada, ticari sınırlama getirilen şirketlerin bazıları Çin ordusunun kuantum bilişim programının geliştirilmesine yardımcı oldukları belirtildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. CHEN MAN/DIOR

  Çinli moda fotoğrafçısı Man Chen'in Fransız lüks giyim markası Dior için çektiği bir fotoğraf, sosyal medyada tepki çekti. Asyalı kadınları "tek tipleştirmekle" eleştirilen 41 yaşındaki fotoğrafçı özür diledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. GETTY IMAGES

  Kadınlar Tenis Birliği (WTA), iki haftadır kendisinden haber alınamayan tenisçi Shuai Peng'in yaptığı cinsel saldırı suçlamalarına tatmin edici bir yanıt alamadıkları takdirde Çin'de yapılacak onlarca milyon dolarlık turnuvaları ülkeden alacaklarını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Stephen McDonell

  BBC Çin Muhabiri

  Getty Images

  Dünyanın her yerinde Covid dolayısıyla uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş kaldırılırken, herkes yeni normale alışmaya başladı. Ancak koronavirüsün görüldüğü ilk ülke olan Çin, virüsün kökünün kazınması için sıkı bir politika uygulamaya devam ediyor. Pekin'den BBC Çin Muhabiri Stephen McDonell'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. REUTERS

  Çin yönetimindeki Komünist Parti tarihi bir karara imza attı. Devlet Başkanı Şi Jinping'e, parti tarihinde üçüncü kez verilen ve kendisini "en üstün lider" olarak değerlendiren bir belge uygun görüldü.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Getty Images

  ABD ve Çin, İskoçya'nın Glasgow kentinde devam eden COP26 İklim Zirvesi'nde "iklim değişikliğiyle mücadelede iş birliği yapacaklarını" açıkladı. İki ülke, Paris Anlaşması'nda belirlenen, küresel ısınmayı 1,5 santigrat dereceyle sınırlandırma hedefine ulaşmak için birlikte çalışma konusunda kararlı olduklarını duyurdu. Çevreciler ise iki ülkeden, karbon salımlarını azaltmaları için somut şekilde harekete geçmelerini istiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Catherine Early

  BBC Future

  santral

  Çin, sahip olduğu veya planladığı büyük yatırımlar ile gelişmekte olan ülkelere, kömürle çalışan santrallerle enerji üretimi vadediyor. Ancak Çin 2021'de bu politikasında bazı değişikliklere gitti. BBC Future'dan Catherine Early'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next