Güney Afrika

 1. Elinde silah tutan bir adam havaya ateş ediyor

  Bir haftayı geride bırakan yağma ve şiddet olaylarında ölenlerin sayısı 200'ü aşmış durumda. Ülkenin en zengin eyaletleri arasında olan KwaZulu-Natal'daki yağmanın maddi karşılığının 1 milyar dolara ulaştığı hesaplanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Looters empty a store of goods in the Springfield Value Centre during protest in, Durban, South Africa, 12 July 2021

  Güney Afrika'da 9 Temmuz'dan bu yana devam eden yağma ve şiddet olayları nedeniyle kentlerde askeri güçler konuşlandırıldı. Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa'nın "1990'lardan bu yana ülkenin gördüğü en büyük şiddet olayları" olduğunu söylediği eylemlerde, siyasi nedenlerin yanı sıra, ülkede zengin ve fakir kesimler arasındaki derin uçurum da rol oynadı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Michelle Roberts

  BBC Sağlık Editörü

  koronavirus

  Koronavirüs bir yıl içinde mutasyona uğradı, farklı varyantlar ortaya çıktı. Bunlardan en 'kaygı verici' olarak görülenleri Hindistan, Brezilya, Güney Afrika ve İngiliz varyantları. BBC Sağlık Editörü Michelle Roberts bu varyantların özelliklerini ve aşılara karşı etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ed Butler, Edwin Lane ve Bryan Lufkin

  BBC Business Daily

  Türkiye'de 17 Mayıs'a kadar alkol satışının yasaklanması pek çok kişinin tepkisini çekti

  Bazı ülkeler pandemi sırasında dönem dönem alkollü içecek tüketimini yasaklayarak hastaneler üzerindeki baskıyı azaltmayı hedefledi. Peki bunun etkisi ne oldu?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Victoria Gill

  Bilim Muhabiri, BBC News

  Afrika filleri

  Bilim insanları bu görüntüleri kullanarak Afrika fillerinin sayısını uzaydan takip etmeye başladı. Dünyadan 600 kilometre uzaktaki bir uydu sayesinde kaydedilen bu görüntüler sayesinde bulutsuz tek bir günde 5 bin kilometrekarelik bir alandaki filleri saymak mümkün.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Koronavirüs

  İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüs türünün ardından, Güney Afrika'da belirlenen varyantın daha hızlı bulaştığını ve endişe verici olduğunu, bunun İngiltere'ye de ulaştığını açıkladı. 501.V2 adı verilen bu türle ilgili şu ana kadar elde edilen bilgiler neler?

  Daha fazla bilgi
  next