Dağlık Karabağ

 1. Ece Göksedef

  BBC Türkçe

  Türkiye ve Ermenistan bayrakları

  Ankara ile Erivan arasında 30 yıldır atılan her adım ya 1915 olayları, ya Dağlık Karabağ sorunu ya da üçüncü ülkelerin müdahalesi nedeniyle geri tepti. Öyle ki, 2009'daki ortak bildiri için "Bir bardak suda fırtınalar koparıldı" denilerek geri adım atıldı. Bugün normalleşme için yeni bir adım atılırken, son 30 yılda yaşananları derledik.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. arşiv fotoğrafı

  Geçen yıl Dağlık Karabağ bölgesinde iki ülke arasında yaşanan askeri gerginlikten bu yana görülen en kanlı çatışmalarda, Ermenistan Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre üç Ermeni askeri yaşamını yitirdi. Azerbaycan, iki askerinin yaralandığını duyurdu. İki ülke de gerginliğin tırmanmasından birbirini sorumlu tuttu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. catısma

  Azerbaycan ve Ermenistan arasında cuma günü yaşanan çatışmalar neticesinde bir Azerbaycan askeri hayatını kaybetti, üç Ermenistan askeri yaralandı. Bugün ise bölgenin sakin olduğu dile getirildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ermenistan, Dağlık Karabağ çatışmasına katkıda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi AİHM’e şikayet etti

  bayraktar
  Image caption: Azerbaycan'ın Türkiye ile savunma anlaşması bulunuyor

  Ermenistan Türkiye’yi, geçen yıl Dağlık Karabağ’da yaşanan çatışmalara katkıda bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet etti.

  Başvuruda Türkiye’nin Azerbaycan’a silah yardımı yaparak insan haklarını ihlal ettiği öne sürüldü.

  AİHM dosyanın kabul edilip edilmeyeceğini görüşecek.

  AİHM’de Ermenistan’ın Azerbaycan’la da karşılıklı davaları bulunuyor.

 5. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Kanada’dan, SİHA parçalarının ihracat iznini dondurma kararını gözden geçirmelerini talep etti, Kanada dondurulan izinleri tamamen iptal etti

  drone

  Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullanıldığının tespit edilmesi üzerine bugün söz konusu teknolojinin Türkiye’ye ihracat izninin iptal edildiğini söyledi.

  İhracat izni Ekim ayında askıya alınmıştı.

  Türkiye ve Kanada, NATO üyesi iki müttefik ülke.

  Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da, Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu bugün Kanada’yı dondurulan izinleri tekrardan vermeye davet etmişti.

  Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu,ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti.

  Görüşmenin ardından Kanada, dondurulmuş olan ihracat izinlerini iptal etti.

  Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" dedi.

  Kanadalı L3HarrisWescam şirketi, Türkiye’ye insansız hava araçlarında kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu.

  Kanada Türk SİHA'larının Libya'da da kullanıldığını ve bunun BM'nin ambargosunu ihlal ettiğini belirtti.

  Kanada daha önce de Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları nedeniyle Ekim 2019'da ihracat izinlerini askıya almış, Mayıs 2020'de izinler tekrar verilmişti.

 6. BBC Monitoring

  BBC İzleme Servisi

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ve eşi Mihriban Aliyeva geri alınan toprakları birçok kere ziyaret etti

  Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Dağlık Karabağ'da çatışma döneminin kapandığını açıklasa da bağımsız gözlemciler bölgedeki anlaşmazlığın çözümden uzak olduğunu ve ufukta yeni çatışmaların görülebileceğini söylüyor. BBC İzleme Servisi'nin değerlendirmesi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Hocalı Katliamı

  1992 yılında 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece, Dağlık Karabağ'ın Hocalı kentindeki yüzlerce kadın, yaşlı ve çocuk, Ermeni ablukasındaki şehri terk etmeye çalışırken vurularak ve donarak hayatını kaybetti. Hocalı Katliamı'nın 29. yılında, gazeteci Arzu Geybullah ve Kafkas Enstitüsü Direktörü Alexander İskenderyan; katliamının gerçekleştiği ortamı, o geceyi ve sonrasında bölgenin nasıl etkilendiğini değerlendirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. pasinyan

  Ermenistan'da 2018'de değişim vaadiyle iktidara gelen Başbakan Nikol Paşinyan, Dağlık Karabağ'daki çatışmalar ve ardından kendisine yönelen eleştiriler nedeniyle en zor dönemlerinden birini geçiyor. Son olarak ordunun istifasını istediği Paşinyan bunu bir "darbe girişimi" olarak adlandırarak halkı sokağa çağırdı. 45 yaşındaki eski gazeteci Paşinyan kimdir?

  Daha fazla bilgi
  next