Deva Partisi

 1. Ayşe Sayın

  Ankara

  AKP Genel Merkezi

  Adalet ve Kalkınma Partisi'nde (AKP) 2023'te hem cumhurbaşkanlığı seçimini, hem de genel seçimi kazanmaya dönük adımlar tartışılıyor. Bunun için partide oy kaybına neden olabilecek etkenler değerlendiriliyor ve sorun alanı olarak görülen konularda atılacak adımlar netleştirilmeye çalışılıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ayşe Sayın

  Ankara

  @BBahadirErdem

  2023 seçimlerine "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" vaadiyle gitmeye hazırlanan 6 muhalefet partisi, bu konudaki ilkeleri belirlemek ve ortak bir metin hazırlamak için Meclis'te üçüncü kez bir araya geldi. Ayrı ayrı öneriler hazırlayan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve DEVA Partisi'nin hukukçu genel başkan yardımcılarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için yapılması öngörülen konu başlıkları netleştirildi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ayşe Sayın

  Ankara

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" önerisini, Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu ile birlikte "Demokrasiye Geçiş Eylem Planı" başlığı altında açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Türkiye'de "demokratik gerileme süreci" başlattığını belirten Babacan, "çöküş sürecini"ni önlemek için Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem önerisini hazırladıklarını söyledi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM

  "Güçlendirilmiş parlamenter sistem" vaadiyle seçmene gitmeye hazırlanan muhalefet partilerinin temsilcileri, bu konuda ortak metin oluşturmak için toplantı yaptı. Toplantıya, geçen seçimde "millet ittifakı" içinde yer alan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin yanı sıra, ittifak dışından DEVA Partisi ve Gelecek Partisi temsilcileri de katıldı. Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. DEVA Partisi Arnavutköy İlçe Başkanlığı'na gece saatlerinde silahlı saldırı düzenlendi

  İstanbul Arnavutköy ilçesindeki Fatih Caddesi üzerinde bulunan DEVA Partisi Arnavutköy İlçe Başkanlığı’na, gece saat 03.30 civarlarında bir kişinin yedi el ateş açtığı bildirildi. İddiaya göre kurşunlar camlara ve masalara isabet etti.

  View more on twitter

  DEVA Partisi İstanbul İl Başkanı Erhan Erol, saldırıya ilişkin fotoğraflar paylaştı.

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "Gece saatlerinde partimizin Arnavutköy İlçe Başkanlığına gerçekleştirilen silahlı saldırıyı kınıyorum. Olayın faillerinin bir an önce tespit edilip yakalanmasını temenni ediyorum" mesajını paylaştı.

 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, parlamenter sistem isteyen siyasi partilerin ayrı ayrı kamuoyuna açıkladıkları sistem önerilerini tekleştirmek için ortak çalışma ve işbirliği çağrısı yaptı. Babacan, partisinin henüz bir seçim ittifakı kararı almadığını söyledi. Babacan, "Eğer ileride bir ittifaktan söz edilecekse, bugünden siyasi partiler arasında ilişki zemininin sıcak tutulması önemlidir. Tema bazlı işbirliği alanının genişletilmesi önemlidir" dedi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ali Babacan: Cumhurbaşkanlığı için doğal adayım

  Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, cumhurbaşkanlığı seçimleri için partisinin doğal adayı olduğunu söyledi.

  Babacan partisinin Gaziantep'teki ilçe kongrelerine katıldı. Kongrenin ardından Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Babacan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  DHA'nın haberine göre, kendisine yöneltilen bir soru üzerine Babacan şöyle konuştu:

  Quote Message: Biliyorsunuz her siyasi partinin genel başkanı partisi içerisinde doğal bir aday. Bunu söylemenin çok bir anlamı yok. Bizim gibi yeni kurulmuş iddialı bir siyasi parti içinde teşkilatlarda genel merkezde iddialı olacaktır. Bununla birlikte genel başkan da iddialı olacaktır. Dolayısıyla bu zaten doğal durum. Her partinin olduğu gibi Deva Partisi’nin de genel başkanı doğal bir adaydır. İttifaklar konusunda da adaylık konusunda da bugünden net bir tavır almıyoruz. Seçim tarihi belirlendiğinde o günün şartlarına göre hem ittifak hem aday konusu partinin yetkili organları tarafından belirlenecektir. Hiçbir partinin genel başkanı 'ben aday değilim' demez. Doğal durumdur bu. Bazı partiler belki öyle düşünmeyebilir ama bizim durumumuz doğal olandır.
  BABACAN
 8. DEVA Partisi lideri Babacan: Kapalı mekanlara giriş için aşı zorunluluğu getirilmeli

  babacan

  DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Türkiye’de kapalı mekanlara girmek için aşı yaptırma zorunluluğu getirilmesi gerektiğini söyledi.

  Babacan, “Ağustos ayında, risk altındaki vatandaşlarımız ve sağlık çalışanlarımız öncelikli olmak üzere mutlaka pekiştirme aşısına başlanmalıdır” dedi.

  Avrupa’da kapalı mekanlara girişte benzer bir şart arayan bir ülke bulunmuyor.

  Öte yandan bu öneriye bazı sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi.

  Aralarında aşı karşıtlarının da bulunduğu kullanıcıların açtığı #AliBabacanHaddiniBil etiketi Twitter Türkiye gündeminde ilk sıraya yükseldi.

  View more on twitter
 9. DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan: Siyasi partilerin kapatılmasına karşıyız

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

  DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, AYM'nin HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianameyi kabul etmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Biz siyasi partilerin kapatılma cezasıyla karşı karşıya kalmasına karşıyız" diye konuştu.

  Halk Radyo’da gazeteciler Elif Doğan Şentürk ile Savaş Kerimoğlu’nun sorularını yanıtlayan Babacan şöyle konuştu:

  Quote Message: Siyasi içerikli davaların maalesef hükûmetin ve hükûmet başkanının yoğun etkisi altında sürdüğünü görüyoruz. Yargı sürekli sinyal bekliyor. Suç kişiseldir, şahıslarla ilgilidir. Biz siyasi partilerin kapatılma cezasıyla karşı karşıya kalmasına karşıyız. Partilerin mensuplarının, yöneticilerinin hukuk karşısında her an hesap vermeleri gerektiğini düşünüyoruz. Tabela değiştirmekten kolay bir şey yok. HDP’nin temsil ettiği siyasi çizginin evveliyatında harfin birisi öne, birisi arkaya konuyor. Bunlar yanlış yöntemlerdir, siz kişilerin suç işleyip işlemediğine bakın.”