İtalya

 1. İtalya’da bir hastane koronavirüs aşısı testleri için gönüllü denek arıyor

  Övgü Pınar

  Roma

  İtalya’nın başkenti Roma’daki bulaşıcı hastalıklar hastanesi Spallanzani, bu ay içinde koronavirüs aşısının testlerine başlamak için gönüllü denekler arıyor.

  Roma’nın içinde yer aldığı Lazio bölgesi yönetimi ve Spallanzani Hastanesi’nden yapılan açıklamalara göre, “tamamen İtalya yapımı” aşının ilk dozları dün hastaneye ulaştı.

  Aşının insanlar üzerinde denenmesine 24 Ağustos’ta başlanacak.

  Hastane, testler için 18-55 yaşları ve 65-85 yaşları arasında 90 gönüllü denek aradığını duyurdu. Test süresi 7 ay olarak belirlendi. Lazio Bölge Yönetimi ve Araştırma Bakanlığı, aşı denemeleri için 5 milyon Euro finansman sağladı.

  View more on twitter
 2. Övgü Pınar

  Roma

  Roma'da ev içi şiddet gören kadınlara destek olan aktivist Egilda Orrico

  Torino kentinde partnerinden şiddet gören bir kadın, pizza siparişi verme bahanesiyle polisi aradı. Kadının yardıma ihtiyacı olduğunu anlayan polis yaklaşık 3 dakika içinde eve giderek ismi yalnızca Raul olarak açıklanan 31 yaşındaki kişiyi gözaltına aldı. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Övgü Pınar

  Roma

  Avustralyalı turist heykeli kırarken

  İtalya'da bir müzede heykeltıraş Antonio Canova'nın Paolina Borghese heykeliyle birlikte fotoğraf çektirirken heykelin ayağını kıran turist bulundu. Olay anının görüntülerinde Avusturyalı turistin heykelin üzerine uzanarak fotoğraf çektirdiği, kalkarken heykelin ayağının kırıldığını fark ettiği anlaşılıyor. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Övgü Pınar

  Roma

  Bergamo

  İtalya'da Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı koronavirüs antikor testleri, ülkede gerçek vaka sayısının yaklaşık 1,5 milyon olduğunu ortaya koydu. Bu da gerçek vaka sayısının, resmi verilerin 6 katı olduğunu anlamına geliyor. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Övgü Pınar

  Roma

  İtalya'da bir koronavirüs hastası

  İtalya'da Covid-19 hastaları üzerinde yapılan araştırmada, bu kişilerin yüzde 55'inin hastane tedavisinden bir ay sonra depresyon ve kaygı bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklar yaşadığı belirlendi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Övgü Pınar

  Roma

  otobüs

  İtalya'nın başkenti Roma'da çok sayıda toplu taşıma şoförünün Covid-19 kurallarını uygulamaya çalışırken şiddete uğraması üzerine şoförlere dövüş sanatları dersleri verilmeye başlandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Övgü Pınar

  Roma

  Matteo Salvini

  İtalya'nın eski İçişleri Bakanı Matteo Salvini'nin, göçmenleri taşıyan bir yardım gemisine liman açmayarak yaklaşık 3 hafta denizde kalmasına yol açması nedeniyle yargılanmasının önü açıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. İtalya'da koronavirüs olağanüstü hali Ekim'e kadar uzatıldı

  senato

  İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ülkedeki olağanüstü durumu Ekim ayına kadar uzattı. Bu şekilde başbakan, parlamentonun onayına ihtiyaç duymadan, kısıtlama getirme ve diğer güvenlik önlemlerini alma yetkisine sahip oluyor.

  Conte Senato'da yaptığı açıklamada, ülkedeki enfeksiyon sayısının önemli oranda düşmesine karşın, olağanüstü durumu uzatmanın "kaçınılmaz" olduğunu söyledi.

  Ülkedeki enfeksiyon sayısı azalmakla birlikte, virüs dolaşımda kalmaya devam ediyor ve yerel salgınlar görülüyor.

  Muhalefet partileriyse, olağanüstü halin uzatılması nedeniyle başbakanı eliştirdi.

  Aşırı sağcı Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini "İtalyanları terörize etmek, birbirlerinden uzak ve kilit altındatutmak demokrasimize ve ekonomimize bir saldırı" dedi.