Almanya

 1. Değer Akal

  Berlin

  Yeşiller Partisi Eş Başkanı Annalena Baerbock, Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Olaf Scholz ve Hür Demokrat Parti lideri Christian Lindner

  Sosyal Demokrat Parti'nin liderliğinde kurulması beklenen yeni koalisyon hükümetinin dış politika çizgisi şekillenmeye başladı. Koalisyon müzakereleri için kabul edilen belge, Türkiye’yi zor bir dönemin beklediğini gösteriyor. Berlin'den Değer Akal'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. merkel ve erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'i bugün İstanbul'daki Huber Köşkü'nde ağırladı. İki lider basına kapalı görüşme ve yemeğin ardından düzenledikleri basın toplantısında 16 yıllık işbirliklerini vurguladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Merkel ve Erdoğan

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2005'te Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerine başlamasından hemen önce göreve geldi. Merkel, Pazar günü sona erecek 16 yıllık yönetiminde, Türkiye'nin Avrupa ile ilişkilerinin seyrinde kritik rol oynadı. İktidarının son yıllarında yaşanan derin Türkiye-AB geriliminin soğutulmasına katkıda bulundu ve ilişkilerde yeni bir çerçeve oluşturulmasını sağladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Oruç Reis

  Türkiye, 8 Ekim'de yayımladığı Navtex'le, araştırma gemisi Oruç Reis'in 8 Ekim-16 Aralık tarihleri arasında Anamur ile Kıbrıs arasında kalan Türk karasularında sismik araştırmalar yapacağını duyurdu. Türkiye'nin duyurusuna hem iç hem de dış kamuoyundan tepkiler geldi. Kıbrıs Cumhuriyeti, Navtex'e karşı yayımladığı duyuruda egemenlik alanlarının ihlal edildiğini kaydetti. İç kamuoyunda ise Navtex, "Mavi Vatan" olarak tanımlanan politikadan geri adım atıldığı anlamına geldiği yönünde eleştirilere neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Sosyal Demokratların lideri ve başbakan adayı Olaf Scholz

  Yeşiller Partisi ve liberal Hür Demokrat Parti, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile koalisyon görüşmelerine başlama kararı aldı. Bugün başlayan görüşmeler başarılı olursa Almanya tarihinde ilk kez bu üç partiden oluşan bir koalisyon ülkeyi yönetecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Josef S, 1942 yılında, 21 yaşındayken Sachsenhausen kampında güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başladı

  Josef S isimli eski Nazi subayının yargılanmasına başlandı. 100 yaşındaki eski Nazi subayı, 2. Dünya Savaşı sırasında Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampında 3518 tutuklunun öldürülmesine yardımcı olmakla suçlanıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Syrian women get ready to leave the Kurdish-run al-Hol camp holding relatives of alleged Islamic State (IS) group fighters

  Almanya, IŞİD'e katılmış sekiz kadınla birlikte 23 çocuğun Suriye'nin kuzeyindeki bir kamptan Almanya'ya getirildiğini açıkladı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Suriye'deki vatandaşlarını geri almak Almanya ile ortak bir operasyon yapan Danimarka'nın da üç kadın ve 14 çocuğu ülkelerine geri götürdüğünü duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next