Almanya

 1. Japonya Alman BioNTech ile 120 milyon doz aşı anlaşması yaptı

  aşı

  Japon hükümeti, koronavirüse karşı ABD şirketi Pfizer ile birlikte aşı geliştirmekte olan Alman BioNTech firmasıyla 120 milyon doz koronavirüs aşısı için anlaşma yaptı.

  AFP’nin haberine göre anlaşmanın mali detayları açıklanmadı.

  Fakat benzer bir miktarda, 100 milyon doz aşı anlaşması yapan ABD 2 milyar dolar ödemişti.

  Japonya’ya ilk aşıların 2021’in ilk yarısında gönderilmesi planlanıyor.

  Dünya genelinde 200’den fazla aşı geliştirme çalışması var.

  Bunların 20’den fazlası insanlar üzerinde deneme aşamasında.

  Koronavirüs: Dünya COVID-19 aşısına ne kadar yakın?

 2. Almanya Başbakanı Angela Merkel

  Bloomberg'de dış politika konulu köşe yazıları yazan Bobby Gosh, bu hafta Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de Yunanistan ile anlaşmazlık halinde olduğu bölgede sismik arama faaliyetini ertelemesiyle, ortaya nadir bir diplomatik müdahale fırsatı çıktığını yazdı. Gosh'a göre bu konuda arabuluculuk yapmaya en uygun ülke Almanya.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Almanya

  Türkiye'de yasalaşan sosyal medya düzenlemesinin 'Almanya modeli'ni örnek aldığı hükümet tarafından dile getiriliyordu. Peki Almanya neden Avrupa'nın en kapsamlı sosyal medya düzenlemesine gitme ihtiyacı duydu, 2017'den bu yana yürürlükte olan yasaya yöneltilen eleştiriler neler?

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ryanair

  İngiltere'nin Manchester şehrindeki tatillerinden Almanya'nın başkenti Berlin'e dönen bir Türk çiftte koronavirüs görülmesi üzerine Almanya da acil temas takip uygulaması başladı. Çift ile temasta bulunan 50 kişi karantinaya alındı. Karantinaya alınanlardan 13'ünün Covid-19 testleri pozitif çıktı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. koronavirüs

  Avrupa'da birçok ülkede koronavirüs vakalarınının artması üzerine Cumartesi günü yeni önlemler açıklandı. İspanya ve Belçika'da 'ikinci dalganın' başlamış olabileceği belirtiliyor, Fransa ve Almanya'da da vaka sayılarında büyük artış yaşanıyor. İngiltere de İspanya'dan ülkeye gireceklere 14 günlük karantina uygulamasını geri getirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Almanya'da araştırmacılar, narkotik köpeklerinin koronavirüsü tespit edebildiğini açıkladı

  narkotik köpek

  Almanya’da araştırmacılar, narkotik ekipleri tarafından uyuşturucu aramalarında kullanılan köpekleri, Covid-19 hastalığına yol açan Sars-Cov-2 adlı koronavirüsü tespit edecek şekilde eğitmeyi başardıklarını açıkladı.

  Hannover’deki Veterinerlik Üniversitesi’nde Alman ordusunun da desteğiyle yapılan araştırmada, bir haftalık eğitimin ardından sekiz köpeğin koronavirüs bulaşmış numuneler ile temiz kontrol numunelerini yüzde 94 doğruluk payı ile ayırt edebildikleri görüldü.

  Araştırmacılar, havalimanları ve spor etkinlikleri gibi kalabalık kamu alanlarında virüsün yayılmasını tespit etmede bu bulgulardan yararlanılabileceğini söylüyor.

  İngiltere ve diğer bazı ülkeler de narkotik köpeklerinin virüsü tespit etme potansiyeli üzerinde araştırmalara başladı.