100 Kadın

 1. Öykü Altuntaş

  BBC Türkçe

  Çapa Hastanesi'ndeki odasında Türkan Saylan

  Genç hemşire Ayşe Yüksel, hocasının ısrarı üzerine lepra çalışmalarına yardımcı arayan Türkan Saylan'ın kapısına gider. Odasındaki yazmalı perdeler, Anadolu kilimi ve maden işçisi heykeli dikkatini çeker. "Hayır" demek için gittiği odada teklifi kabul eder. Bu, Türkiye'de halk sağlığı ve kız çocuklarının eğitim hakkı için yürütülen ortak bir mücadelenin kıvılcımıdır.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. BLM founders

  2020'ye damgasını vuran olaylar arasında ABD'deki ırkçılık karşıtı protestolar da yer alıyor. Bir sosyal medya etiketi olarak başlayan Black Lives Matter (Siyahların Hayatı Değerlidir), nasıl bir "değişim hareketine" dönüştü? Hareketin kurucusu üç kadın, BBC etkinliğinde anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Rachel Stonehouse

  Newsbeat

  Female doctor with patient, file pic

  BBC, İngiltere'deki bazı özel kliniklerde "bekaret testi" ve "kızlık zarı" tamiri yapıldığını ortaya çıkardı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) insan haklarına aykırı olduğunu söylediği bu testlerin yasaklanmasını istiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Sandrine Lungumbu & Amelia Butterly

  BBC 100 Kadın

  Illustrations of Teni's diary

  Birleşmiş Milletler'in yayımladığı yeni küresel veriler, koronavirüs salgınının kadınların son 25 yıldır eşitlik mücadelesinde elde ettikleri kazanımları yok edebileceğine işaret ediyor. Veriler salgının etkisiyle ortaya çıkan ekstra ev emeği yükünün çok büyük bir kısmını kadınların üstlendiğini ortaya koyuyor. BBC 100 Kadın serisi kapsamında, Sandrine Lungumbu ve Amelia Butterly'nin haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Gülsüm Kav

  BBC'nin 2020 yılı için belirlediği ilham verici ve etkili 100 kadın listesi açıklandı. Türkiye'den Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Gülsüm Kav da listede yer alıyor. Kadın cinayetleriyle mücadelede daha yapılması gereken çok şeyin olduğunu vurgulayan Kav, "Bu yıl hiç kadın öldürülmedi manşetlerini attıracağız" diyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Eleanor Lawrie

  BBC News

  örgü

  Birleşmiş Milletler Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü'nde İngiltere'den bir kadın, koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar döneminde partnerinin tacizlerinin nasıl ağırlaştığını ve bu durumdan nasıl kurtulduğunu BBC'nin 100 Kadın sezonu için anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next