100 Kadın

 1. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Nadira Kadirova

  23 Eylül 2019'da bakıcı olarak çalıştığı AKP İstanbul milletvekili Şirin Ünal'ın Ankara'daki evinde yaşamını yitiren Nadira Kadirova ve olayla ilgili verilen takipsizlik kararı, bugün Ünal'ın Ayasofya Camii'nden yaptığı Twitter paylaşımı ile yeniden gündeme geldi. Paylaşıma sosyal medya kullanıcıları "#NadirayaNeOldu" diye sorarak yanıt verdi. Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Mahjooba Nowrouzi

  BBC Afgan Servisi

  Campaign poster for WhereIsMyName?

  Afgan kadınlar aileleri tarafından isimlerini gizlemeye zorlanıyor; tedavi ya da reçete yazımı sırasında doktorlara bile isimlerini veremiyorlar. Ancak artık bazı kadınlar buna karşı mücadele veriyor. Bu mücadelenin sloganı da "AdımNerede?" oldu. AdımNerede kampanyasıyla Afgan kadınlar, en temel hakları olan kimliklerini geri kazanmaya çalışıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. uygurlu aile

  Uygur Türkü Müslümanları kamplarda tuttuğu için uluslararası kamuoyu ve insan hakları örgütleri tarafından eleştirilen Çin yönetiminin, Müslüman azınlığın nüfusunun artmasını engellemek için mecburi doğum kontrol yöntemleri uygulamaya koyduğu öne sürüldü. Pekin bu iddiaları yalanladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Neyran Elden

  BBC Türkçe

  Lohusalık

  Doğumdan sonra annenin fiziksel ve ruhsal olarak iyileştiği ve kendine geldiği 40 günlük sürece "lohusalık" deniyor. Bu süreç bazı annelerde 6-8 hafta kadar sürüyor, bu süre bazen daha da uzayabiliyor. Peki "post-partum" olarak da anılan lohusalık döneminde neler yaşanıyor? Yeni doğum yapmış annelere ve uzmanlara sorduk.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Öykü Altuntaş

  BBC Türkçe

  Çapa Hastanesi'ndeki odasında Türkan Saylan

  Genç hemşire Ayşe Yüksel, hocasının ısrarı üzerine lepra çalışmalarına yardımcı arayan Türkan Saylan'ın kapısına gider. Odasındaki yazmalı perdeler, Anadolu kilimi ve maden işçisi heykeli dikkatini çeker. "Hayır" demek için gittiği odada teklifi kabul eder. Bu, Türkiye'de halk sağlığı ve kız çocuklarının eğitim hakkı için yürütülen ortak bir mücadelenin kıvılcımıdır.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Harvey Weinstein

  Bir zamanlar "Hollywood'daki en güçlü isim" olarak bilinen 67 yaşındaki Harvey Weinstein, New York'ta yargılandığı davada suçlu bulundu. 67 yaşındaki Weinstein'in cezası ise henüz açıklanmadı. 25 yıla kadar haps istenen 67 yaşındaki Weinstein'in cezası Mart ayında açıklanacak.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Kimia Alizadeh

  21 yaşındaki tekvandocu Kimya Alizade, Instagram hesabından yaptığı açıklamada, "İkiyüzlülüğün, yalanların, adaletsizliğin ve dalkavukluğun parçası olmak istemiyorum" dedi. 2016 Rio Olimpiyatları'nda bronz madalya kazanan Alizade, Ekim ayında BBC'nin "100 ilham veren kadın" listesinde de yer almıştı.

  Daha fazla bilgi
  next