Sağlık

 1. Koronavirüs

  Türkiye'de koronavirüs salgınında vaka sayısındaki artış sürüyor. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saatte 16 bin 809 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 63 kişi ise hayatını kaybetti. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "vaka sayılarındaki artış hızı salgını kontrol altında tutmayı güçleştirdiğini" duyurdu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Jim Reed

  Sağlık Muhabiri

  People wearing face mask in central London, after the final coronavirus legal restrictions were lifted in England.

  İngiltere’de yeni Covid-19 vaka sayısındaki düşüş devam ediyor. Pazar günü açıklanan verilere göre, son 24 saatte Covid-19 test sonucu pozitif çıkan kişi sayısı 29 bin 173 oldu. Bundan bir hafta önce günlük vaka sayısı 48 bin 161 olmuştu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Paul Rincon

  Bilim editörü, BBC News

  Protein yapısı

  Yapay zeka, insan vücudundaki neredeyse her proteinin yapısını tahmin etmek için kullanılmaya başladı. Bu gelişme, bazı hastalıkların tedavisi için başka birçok uygulamasının yanı sıra yeni ilaçların da bulunmasını çok büyük oranda kolaylaştırabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. toplu taşıma

  Cİngiltere genelinde koronavirüs vakaları hızla artıyor. 19 Temmuz'da birçok kısıtlamanın kaldırılmasının sonuçları görülmeye başladığında, vaka sayısındaki artışın daha da hızlanmasından endişe ediliyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. COVID

  Dünya genelindeki yoğun aşılama programına rağmen Covid-19 vakaları yeniden hızlı bir artış eğilimine girdi. Ancak aşılamayla birlikte hastaneye yatış ve ölüm verileri karar alıcılar tarafından daha belirleyici bir hal almış durumda.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Rachel Schraer

  Sağlık Muhabiri

  Woman wearing a mask

  Aralarında İngiltere’nin de olduğu bazı ülkeler kapalı alanlarda maske zorunluluğunu kaldırdı. Bilimsel bulgulara göre, maskeler bulaşıcı hastalıklara karşı ne kadar etkili? Bu zorunluluğun kaldırılmasının riskleri neler?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  ilaç (arşiv)

  Hollanda'nın Eindhoven kentinde, temin ettiği ölümcül bir ilaçla birçok kişinin intihar sonucu hayatına son vermesine yardımcı olduğu belirtilen 28 yaşındaki bir erkek tutuklandı.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Rachel Schraer

  BBC Sağlık Muhabiri

  hasta kadın

  Covid-19'a yakalanan pek çok kişi hastalığı ağır geçirmiyor ve kısa sürede iyileşiyor. Ama hastalığı ağır geçirmeyenlerde bile, iyileştikten sonra uzun vadeli sorunlar yaşayanların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Bu olgu 'uzatmalı Covid' olarak adlandırılıyor.

  Daha fazla bilgi
  next