Sağlık

 1. Rachel Schraer

  BBC Sağlık Muhabiri

  people in masks crossing road

  İsrail'in önde gelen doktorlarından Prof. Eyal Leshem, ülkenin koronavirüsüne neden olduğu Covid-19 hastalığına karşı toplumsal bağışık kazanmak üzere olduğunu söyledi. Covid'in yayılmasının önüne geçmek için nüfusun yüzde 65-70'ini kapsayacak bir toplumsal bağışıklığa ulaşılması gerektiği tahmin ediliyor. Ancak İngiltere'deki bilim insanları bu konuya daha temkinli yaklaşıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Brezilya, dünyada Covid-19 can kaybı sayısının en yüksek olduğu ikinci ülke

  Brezilya'nın Rio de Janeiro şehrinde altı aydır ölenlerin sayısı, doğanlardan fazla. Bu durum ülkedeki koronavirüs krizinin ne kadar ağır olduğunu gösteren bir veri olarak görülüyor. Brezilya'da resmi veriler, nüfusu yarım milyondan fazla olan 10 şehirde daha, ölenlerin sayısının, doğanlardan fazla olduğunu gösteriyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. İstanbul

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de artan koronavirüs vakalarının ele alındığı kabine toplantısı sonrası, "Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz" dedi. Yasaklara ilişkin detaylar, İçişleri Bakanlığı'nın 81 şehrin valiliklerine gönderdiği "Kısmi Kapanma" konulu genelgede yer aldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Ahmen Khawaja

  BBC Dünya Servisi

  pide

  Dünyada her yıl milyonlarca Müslüman, Ramazan ayı boyunca oruç tutuyor. Peki 30 gün boyunca oruç tutan bir kişinin vücudunda ne gibi değişiklikler yaşanıyor? Son yıllarda Ramazan ayının günlerin daha uzun, havaların da daha sıcak olduğu döneme denk gelmesinin etkisi ne?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından bir basın açıklaması düzenledi. Koca, Mayıs ayında az miktarda BioNTech aşısı gelebileceğini, Haziran'da ise 30 milyon doz BioNTech aşısı beklendiğini belirtti.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'ye bugüne kadar 26 milyon doz Sinovac, 4,5 milyon doz da BioNTech aşısı geldiğini, görüşmelere bağlı olarak 4-5 ay sonra Rusya'da üretilen Sputnik aşısının da gelebileceğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Sağlık Bakanı Koca: Haziran ayında en az 30 milyon doz BioNTech aşısı bekliyoruz, en fazla aşı yapan 6. ülkeyiz

  Koca

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından bir basın açıklaması düzenledi.

  “Aylardır süren şartlar herkesi yordu. Sorunu tam gerilettiğimizi düşündüğümüz noktada ise yeni zorluklar ortaya çıktı” diyen Koca, Türkiye’nin salgın başından beri en zor dönemlerden birinden geçtiğini belirtti.

  Bakan Koca, toplumun psikolojik direncinin azaldığını vurguladı.

  Dünkü koronavirüs vaka sayısını 52 bin 676, ölüm sayısını ise 248 olarak açıklayan Koca, “Nüfusun yüzde 80’i çok yüksek risk grubundaki illerde yaşıyor” dedi ve ekledi:

  “İki olumsuz faktör güçlerini bize karşı birleştirdi: Bunlardan biri belirsizliğin verdiği gerginlik içinde zamanla yorulmuş olmamızdır.

  “Diğer olumsuz faktör virüsün yeni varyantlarıdır. Mutasyon ve varyantlar konusunda ise genelde beklenti şansın bizden yana olmasıydı, fakat bu gerçekleşmedi. Bilim insanları virüsün daha hızlı ilerlemesini varyantlara bağlamaktadır.

  “Virüsün geçirdiği değişim bazen daha etkisiz hale gelmesine de yol açabilir. 2003’te ortaya çıkan SARS’ın ortadan kaybolması buna bağlanmıştır. Koronavirüste ise mutantların işi zorlaştırdığı bir gerçektir.”

  'Vakaların yüzde 85'i İngiltere varyantı'

  Bakan Koca, yeni vakaların yüzde 85’inin İngiltere varyantı olduğunu açıkladı.

  “Türkiye genelinde yüzde 59 olan yatak doluluk oranı ve yüzde 67,4 olan yoğun bakım yatak doluluk oranında dramatik artış yoktur ama gelişmeler ciddi, veriler ikaz edicidir” diyen Koca, sağlık hizmetlerinin henüz aksayacak durumda olmadığını söyledi.

  Kasım ayında yoğun bakıma yatan hastaların 69’unu 65 yaş üstü oluştururken bugün bu oranın yüzde 53’lere kadar düştüğünü belirten Koca, “65 yaş üstü vatandaşlarımızın 1 Ocak’ta toplam vakalar içindeki oranı 17,7 iken şimdi yüzde 8,2. Sağlık çalışanlarının vakalar içindeki payı yüzde 5,3 iken şu an 1,37’ye kadar indi” ifadelerini kullandı.

  Koca, Türkiye’nin en fazla aşılama yapan altıncı ülke olduğunu söyledi.

  Financial Times ve Our World In Data verilerine göre Türkiye ABD, Çin, Hindistan, Birleşik Krallık ve Brezilya’nın ardından 18,5 milyon doz aşı ile en fazla aşı yapan 6. ülke.

  Türkiye kişi başına yapılan aşı sırasında ise 23. sırada.

  İki doz aşı alan kişilerin nüfusa oranında ise Türkiye 12. sırada yer alıyor.

  Rusya sorusu: Tedbirleri gördüklerinde farklı bir yaklaşım içinde olacaklar

  Basın toplantısının soru-cevap bölümünde Koca'nın, Rusya'nın açıkladığı seyahat yasağı sorusuna yanıtı şöyle oldu:

  "Dün Rus mevkidaşımla iki kere görüşmüştüm. Yakın zamanla bir heyet göndereceklerini, Muğla, Aydın, İzmir, Antalya gibi bölgelerde aldığımız tedbirleri görme noktasına geleceklerini söylediler.

  "Turizmin yoğun olduğu bölgelerde aldığımız tedbirleri ve sertifika uygulamalarını gördüklerinde farklı bir yaklaşım içinde olacaklarını söyleyebilirim."

  Bakan Koca Türkiye'ye bugüne kadar 26 milyon doz Sinovac, 4,5 milyon doz da BioNTech aşısı geldiğini, görüşmelere bağlı olarak 4-5 ay sonra da Sputnik aşısı gelebileceğini söyledi.

  Koca, Mayıs ayında çok büyük olmayan bir miktarda BioNTech aşısı gelebileceğini, Haziran'da ise 30 milyon doz BioNTech aşısı beklendiğini belirtti.

  Fahrettin Koca, yerli aşının da 2-3 hafta içinde 3. faz araştırmasına geçeceğini, Eylül ayında 3. faz deneylerin tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

 7. Birmingham'da bir mağaza

  İngiltere'de koronavirüs önlemleri bugün bir kademe daha gevşetildi. Hükümetin açıkladığı politika kapsamında aylar sonra pubların, restoranların, cafelerin bahçeleri; mağazalar, kapalı havuzlar ve kuaförler açıldı.

  Daha fazla bilgi
  next