Cinsiyet

 1. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Belçika Kadın Basketbol Takımı

  Belçika'da spor yorumcusu Eddy Demarez'in Flaman kamu yayıncısı VRT'nin Facebook canlı yayınında, Kadın Basketbol Milli Takımı (Belçika Kedileri) oyuncuları hakkında homofobik ve cinsiyetçi yorumlarda bulunması tartışma yarattı. VRT, Demarez'in ekrana çıkmasını yasakladı. Belçika Basketbol Federasyonu, Demarez hakkında suç duyurusunda bulunabilir.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. madrid

  Tasarı Parlamento'da onaylanırsa, trans bireyler herhangi bir tıbbi teşhis veya hormon tedavisi olmadan isimlerini ve resmi evraklarda cinsiyetlerini istedikleri gibi değiştirebilecek. 14 ve 15 yaşındaki çocukların da ebeveynlerinin izniyle cinsiyet değiştirmeleri yasal hale gelecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Melissa Hogenboom

  BBC Future

  A father reads a newspaper to his son, a mother to her daughters.

  Çocuklara verdiğimiz oyuncaklar ya da onlara atfettiğimiz davranışlar yaşamları boyunca etkisini sürdüren derin izler bırakabilir. BBC muhabiri Melissa Hogenboom, cinsiyet rollerine ilişkin önyargıların beynimizi nasıl şekillendirdiğini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Fundanur Öztürk

  BBC Türkçe, Ankara

  Cevher Erdem

  Buhra Yurdakul, Türkiye'nin ilk başörtülü kadın hakemi oldu. Cevher Erdem de ticaret hayatından kulüp başkanlığı koltuğuna geçti. Yurdakul ve Erdem, Fundanur Öztürk'e, futbol dünyasında yaşadıklarını anlattı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Kadınlar, "Tecavüzlerin nedeni, kadınların kısa elbise giymesi değil" diyerek eylem yaptı.

  Hindistan'ın kuzeyindeki Uttarakhand eyaletinin yeni başbakanı Tirath Singh Rawat'ın yırtık kot pantolon giyenler için "ahlaksızlık" imasında bulunmasından sonra binlerce kadın ve erkek sosyal medyada yırtık pantolonlu fotoğraflarını paylaşmaya başladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. A woman at the gathering in Clapham Common hold a sign that reads: "Killed by the system we're told protects"

  İngiltere’de akşam eve yürürken kaçırılarak öldürülen 33 yaşındaki Sarah Everard’ı anmak ve kadına yönelik şiddeti protesto etmek için toplanan kalabalığa müdahale eden Londra Polis Teşkilatı’na hem iktidar hem de muhafeletten büyük tepki gösterildi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Aktivistlerin yargılanmasına neden olan Meryem Ana tasviri.

  Polonya'da Meryem Ana'yı gökkuşağı çemberiyle tasvir eden poster nedeniyle "dini duyguları aşağılamakla" suçlanan üç kadının yargılandıkları davada karar açıklandı. 2 yıla kadar hapisleri istenen aktivistler beraat etti.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Hollandalı üniversite öğrencisi Indy Mellink, papaz, vale, kız yerine; insanların olimpiyat oyunlarından aşina olduğu aktın, gümüş ve bronz sıralamasını seçti.

  Hollandalı üniversite öğrencisi Indy Mellink, iskambil destelerindeki erkek kahramanların, neden kadın kahramandan daha değerli olduğu sorusundan yola çıkarak, "cinsiyetsiz" oyun kartları tasarladı.

  Daha fazla bilgi
  next