Açlık

 1. Andrew Harding

  BBC Afrika Muhabiri

  In the absence of food people eat locusts to survive.

  Birleşmiş Milletler'e göre Madagaskar, dünyada "iklim değişikliği nedeniyle kıtlık görülen" ilk ülke olmak üzere. BM yetkilileri, ada ülkesinde on binlerce kişinin, 4 yıldır yağmur yağmaması nedeniyle şimdiden "feci" seviyelerde açlık çektiğini söylüyor. BBC Afrika Muhabiri Andrew Harding'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Tigray bölgesinde bir çocuk yardımların üzerinde uyuyor

  Birleşmiş Milletler'in Etiyopya'da gelecek aylarda kıtlık yaşanabileceğini ortaya koyan bir raporunun ardından BM İnsani Yardımdan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, kıtlığın halihazırda yaşanmakta olduğunu açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Yemen

  Birleşmiş Milletler, koronavirüs salgını nedeniyle dünya genelinde insani yardıma ihtiyaç duyanların sayısında yüzde 40 artış olduğunu açıkladı ve bu ihtiyacı karşılamak için 35 milyar dolar yardım çağrısı yaptı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Oxfam: Koronavirüs nedeniyle açlıktan ölenlerin sayısı artabilir

  Nijerya

  Yardım kuruluşu Oxfam, koronavirüs bağlantılı açlığın hastalığın kendisinden daha çok ölüme neden olabileceği uyarısında bulundu.

  ‘Açlık Virüsü’ (The Hunger Virus) adlı rapora göre bu yıl, ekonomik ve toplumsal sıkıntılar nedeniyle yaklaşık 122 milyon kişi açlık sınırında olabilir.

  Kitlesel işsizlik, gıda üretiminin ve tedarikinin aksaması ve yardımların azalmasının bunda büyük rol oynadığı ifade ediliyor.

  Oxfam, virüsün dünya geneline yayıldığı Nisan 2020’ye kadar açlık nedeniyle yaşanan günlük ölümlerin pandemi sonrası günde 2000 artış gösterebileceğini söylüyor.

  Raporda, aralarında Coca Cola, Unilever ve Nestle’nin de bulunduğu dünyanın en büyük gıda ve içecek şirketlerinin artan açlığa karşı yaklaşık 18 milyar dolar bütçe sağladıkları belirtiliyor.

  Şirketlerin yaptığı bu ödeme, BM’nin Covid-19 bağlantılı açlığa karşı yaptığı yardım çağrısının 10 katına denk geliyor.

 5. BM: Koronavirüs aynı anda birden çok açlık krizine yol açabilir

  Afrika'da sağlık çalışanları

  Birleşmiş Milletler "milyonlarca yaşamı kurtarmak ve kırılgan ülkelerde koronavirüsün yayılışını durdurmak için" 4,7 milyar dolarlık ek kaynak çağrısında bulundu.

  BM daha önce de Mart ayında küresel insani yardım planını başlatırken 2 milyar dolar talep etmiş ve bu miktarın yaklaşık yarısını toplayabilmişti.

  BM'ni İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, koronavirüs salgınının "en yıkıcı" sonuçlarının, dünyanın en yoksul ülkelerinde görüleceğini söyledi.

  Lowcock "Şimdi harekete geçmezsek, çatışma, açlık ve yoksullukta önemli bir artışa hazır olmalıyız. Birden çok açlık krizi ihtimali yaklaşıyor" dedi ve "olağanüstü önlemlerin" gerektiğini söyledi.

  Dünyanın bir çok kırılgan ülkesinde hastalığın üç ya da altı ay içinde zirve yapması bekleniyor. İstenen paranın, Aralık ayına dek yapılacak insani yardım operasyonlarına harcanması planlanıyor.

 6. BM: Salgın nedeniyle akut açlıkla karşılaşacak insan sayısı iki katına çıkabilir

  Gıda yardımı

  BM Dünya Gıda Programı (WFP), koronavirüs nedeniyle dünya genelinde akut açlıkla karşı karşıya olan insan sayısının neredeyse iki katına çıkabileceği uyarısında bulundu.

  WFP'nin projeksiyonlarına göre, koronavirüsün ekonomik etkileri yüzünden akut gıda güvensizliğiyle karşılaşacak insanların sayısı 2020'de 265 milyona çıkabilir. Geçen yıl bu sayı 130 ila 135 milyon kişiydi.