Girişimcilik

 1. Michael Dempsey

  BBC Teknoloji ve İş Dünyası Muhabiri

  Verilere bakan bir kadın

  İş dünyasının yükselen alanlarından biri veri bilimi. Verilerin işlenmesi, bulunması, analiz edilmesi şirketlerin de en çok talep ettiği özelliklerden. Her ne kadar karmaşık görünse de bu dünyaya giriş sanıldığı kadar zor değil.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Pandora Belgeleri Araştırma Ekibi

  BBC Panorama

  London property traced to offshore firms

  BBC'nin araştırmasına göre İngiltere'de 1500 gayrimenkul, gizli sahiplerinin off-shore şirketleri aracılığıyla satın alındı. Detayları Pandora Belgeleri adlı araştırmada yer alan verilere göre bu mülklerin değeri 4 milyar sterlini aşıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Çevresindekilerin 'kadın başına yapamazsın' dediği girişimci, 600 hayvanlı bir çiftlik kurdu

  Gülçin Sakaroğlu

  Gaziantep’te yaşayan Gülçin Sakaroğlu, eşinin ölümü sonrasında yarım kalan çiftliğin inşasını tamamlayarak, 3 inekle başladığı besicilikte bugün 600 hayvan sayısına ulaştı.

  Sakaroğlu geçmişte kendisine yönelik “Eşin ölmüş, kadın başına yapamazsın” gibi cinsiyetçi söylemlerin olduğunu belirterek, "Kadınlar, asla hayallerinden vazgeçmemeli ve çalışarak başarıya ulaşmalıdır" dedi.

  DHA’nın aktardığı habere göre, Gaziantep’in Yavuzeli ilçesine bağlı Yöreli Mahallesi'nde yaşayan 59 yaşındaki Sakaroğlu, 2011 yılında kalp krizi geçiren eşini kaybetti.

  Çevresindekiler, çocukları evlendiği için yalnız olan Sakaroğlu'nu, yapamayacağını söyleyerek vazgeçirmeye çalıştı. Ancak, eşinin hayalini gerçekleştirmek istediğini söyleyen Sakaroğlu, elindeki birikimle 3 inek alarak besiciliğe başladı.

  Sakaroğlu, Tarım ve Orman Bakanlığı'na başvurup 183 koyun alarak çiftliğini büyüttü.

  Hayvanlardan elde ettiği süt ürünlerini satarak, aradan geçen süre içerisinde 600 koyun ve 20 inek sahibi oldu.

  Çiftliğinde 12 kişiyi istihdam eden Sakaroğlu, 3 yıl önce araç kullanmayı da öğendi.

  Gülçin Sakaroğlu
  Quote Message: Eşim ölmeden önce çiftlik için inşaata başladı. Ancak, eşim kalp krizinden vefat etti. Çocuklarım 'burası babamın hatırasıdır, yaşatalım' dediler. Ben da çocuklarımın desteğini aldıktan sonra yarım kalan inşaatı bitirerek bu işe başladım. Bana çevremdekiler 'eşin ölmüş, kadın başına yapamazsın' dedi. Ama ben yılmadım, kimse inanmıyordu ama ben başardım. 3 inekle başladım ama şimdi 600 hayvanım var.
  Quote Message: Kadın isterse her şeyi başarır. Ben 59 yaşındayım ve işimin yorucu olması gerekçesiyle 3 yıl önce araç kullanmayı dahi öğrendim. Artık her işimi kendi aracımla hallediyorum. Aracımla süt ürünlerini taşıyorum. Bana yapamazsın diyenlere inat her şeyin en iyisini yapmaya çalıştım. Şimdi bana yapamazsın diyenler beni görünce 'helal olsun' diyor.
  Quote Message: Günüm tamamen burada geçiyor. Doğal olduğu için insanlar gelip süt ve süt ürünlerini çiftlikten alıyor. Çocuklarım, 'artık yoruluyorsun bu işi bırak' diyorlar ama ben bu işi severek yapıyorum. Bir iş yapıyorsanız mutlaka sevmeniz lazım. Şimdiki gençler rahat iş arıyor. Ama ben tüm gençlere hayvancılık yapmalarını tavsiye ediyorum. Devlet desteklerini değerlendirsinler ve en önemlisi de işi yapmak için kararlı olsunlar. Ben bu yaşımda başardım ve inan herkes bunu başarabilir. Kadınlara da tavsiyem asla hayallerinden vazgeçmeyerek, çevresinin sözlerine kulak tıkayarak çok çalışarak başarılı olsunlar."
  Gülçin Sakaroğlu
 4. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Kozmetik, pandemiye rağmen büyüyen sektörlerden biri. Kozmetik sektörünün Türkiye'de de dünyada da büyümesinin en büyük nedenlerinden biri ise sosyal medya. Kozmetik sektörünü Türkiye'deki diğer sektörlere göre farklı kılan etmenlerden biri de ithalat azalırken ihracatın artması.

  Kozmetik, pandemiye rağmen büyüyen sektörlerden biri. Kozmetik sektörünün Türkiye'de de dünyada da büyümesinin en büyük nedenlerinden biri ise sosyal medya. Kozmetik sektörünü Türkiye'deki diğer sektörlere göre farklı kılan etmenlerden biri de ithalat azalırken, ihracatın artması.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. İş insanı Elon Musk, roket şirketi SpaceX'in bundan sonra dogecoin adındaki kripto para birimiyle ödemeleri kabul edeceğini açıkladı.

  İş insanı Elon Musk, roket şirketi SpaceX'in bundan sonra dogecoin adındaki kripto para birimiyle ödemeleri kabul edeceğini açıkladı. Musk, pazar günü attığı tweetinde ise uzay şirketi SpaceX'in Doge-1 adındaki bir uyduyu gelecek yıl Ay'a göndereceğini açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Twitter

  Twitter, hesap sahiplerinin ilave içerikleri için takipçilerinden ücret talep edebileceği "Süper takip" özelliğini getirmeye hazırlanıyor. Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu içeriğin ilave tweet, grup üyeliği ya da haber bülteni formunda olabileceği belirtildi. Bu özelliğin bu yıl içinde devreye gireceği açıklandı ancak tarih verilmedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Mark Johanson

  BBC Worklife

  Helsinki

  Finlandiya, yurt dışından yetenekleri cezbetmek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Başvuruları kabul edilenler, başkent Helsinki'de deneme süresi olarak belirlenen 90 gün boyunca yaşıyor. Denemesi başarılı olursa, oturum izni başvurularına yardım ediliyor. Peki bu uygulama, profesyonelleri bu kuzey ülkesine çekebilecek mi?

  Daha fazla bilgi
  next