2. Dünya Savaşı

 1. Matthew Wilson

  BBC Culture

  şişme tank

  Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarında, askeri donanımın yanı sıra başka yöntemler de etkili oldu. Müttefikler, düşmanı yanıltmak amacıyla optik illüzyona (göz yanılması) ve bunu başaracak ressamların yardımına baş vurdu. Matthew Wilson, İkinci Dünya Savaşı'nda düşmanı yanlış yönlendirme amaçlı bir kamuflaj birimi ile "Hayalet Ordu"nun Müttefiklerin zafere ulaşmasında nasıl bir rol oynadığını araştırdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Amsterdam'daki Holokost İsimler Anıtı'na ilk taşı Anne Frank'ın çocukluk arkadaşı koydu

  Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da yapılacak olan 250 metre uzunluğunda ve on binlerce eşsiz taştan oluşan Holokost İsimler Anıtı'na ilk taşı, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi faşizminin kurbanlarından biri olan Anne Fank'ın çocukluk arkadaşı 91 yaşındaki Jacqueline van Maarsen koydu.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Japonya

  Dünya, insanlığın en acımasız silahlarından biriyle tam 75 yıl önce tanıştı. ABD atom bombasını ilk kez 6 Ağustos 1945'te Japonya'nın Hiroşima kentinde kullandı. Saldırı sırasında 14 yaşında olan Şair Bun Hashizume, atom bombasının Hiroşima'yı vurduğu o günü anlatıyor...

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Yusuf Özkan

  Lahey, Hollanda

  Auschwitz

  1944'te her yaş ve cinsiyetten 4 bin 300 Roman ve Sinti'nin Auschwitz'de gaz odasına gönderildiği 2 Ağustos günü, Roman ve Sinti Soykırımını Anma Günü olarak kabul ediliyor. Yusuf Özkan, Amsterdamlı 22 Roman'ın soykırımdan sıra dışı kurtuluş hikayesini aktarıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. James Badcock

  BBC Madrid Muhabiri

  Sousa Mendes ve ona vize vermeyi durdurması için Portekiz hükümeti tarafından yollanan telgraflardan biri

  Fransa'yı işgal eden Hitler güçlerinden kaçan binlerce insana zamanın Salazar diktatörlüğünün emirleri hilafına vize veren Portekiz'in Bordeaux konsolosu Aristides de Sousa Mendes görevden atılmış ve sefalet içinde ölmüştü.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Putin

  Sovyetler Birliği'nin Nazi Almanyasını mağlup ettiği ve 2. Dünya Savaşı Zafer Günü ilan edilen 9 Mayıs, her yıl Rusya'da büyük etkinliklerle kutlanırken bu sene sessiz geçiyor. Koronavirüs önlemleri sebebiyle 75. yıl kutlamalarında askeri geçit töreni yapılamadı. Belarus'ta ise salgın, halkın sokaklara çıktığı kutlamalara engel olmadı.

  Daha fazla bilgi
  next