NATO

 1. Görsel Gazetecilik Ekibi

  BBC News

  Taliban 2001

  ABD birliklerinin ülkeden çekilme süreciyle birlikte Taliban, Afganistan'daki ilerleyişini sürdürüyor. Örgüt, son 2 ay içerisinde 2001'deki devrilişinden bu yana en geniş topraklara sahip oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Görsel Gazetecilik Ekibi

  BBC News

  Kabil

  ABD ve NATO birlikleri 20 yıllık savaşın ardından Afganistan'dan çekiliyor. Taliban ise ülke genelinde kontrolündeki toprakları genişletiyor. BBC Görsel Gazetecilik Ekibi, savaşın Afganistan'ı nasıl değiştirdiğini ve ülkeyi nelerin beklediğini sayılarla aktardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Berza Şimşek

  BBC Türkçe

  Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın havadan görüntüsü (2016)

  Türkiye'nin, NATO güçlerinin çekilmesinin ardından Kabil'deki Hamid Karzai Uluslararası Havaalanı'nın güvenliğini üstlenmesi gündemde. Salı günü Türkiye’yi uyaran Taliban, “Bu karar akılsızcadır, egemenliğimizin ve toprak bütünlüğümüzün ihlâlidir ve ulusal çıkarlarımıza aykırıdır” dedi. BBC Türkçe'ye konuşan uzmanlar, olası misyonun Türkiye için büyük riskler ama aynı zamanda fırsatlar taşıdığını söyledi; TSK'nın, ülkede kontrol ettiği bölge sayısını artıran Taliban'ın hedefi haline gelebileceği uyarısında bulundu. Berza Şimşek'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Frank Gardner

  BBC Güvenlik Muhabiri

  People gather with their heavy weapons to support Afghanistan security forces against the Taliban

  ABD'nin Afganistan çekilmesiyle ilgili konuşan Batılı istihbarat örgütlerinin yöneticileri El Kaide ve IŞİD gibi örgütlerin bölgede güçlenmelerinden endişe duyuyorlar. BBC Güvenlik Muhabiri Frank Gardner'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Afganistan'da güvenlik güçleri araçlarda arama yapıyor.

  ABD'nin ve uluslararası güçlerin çekildiği Afganistan'da Taliban varlığını güçlendirmeye, kontrolündeki toprakları genişletmeye devam ediyor. Vekalet savaşlarının 1979'a uzandığı ülkede çıkarlar, bölgesel faktörler ve sahadaki gelişmeler bugün yaşananlara ışık tutuyor. Gazeteci, yazar Fehim Taştekin Afganistan'da savaşın tarihini ve bölgedeki gelişmeleri yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. afganistan havalimani

  Türkiye, ABD ve NATO askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'ın başkenti Kabil'deki Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliğini sağlamaya devam etmeyi önerdi. Bu havalimanı neden önemli ve Türkiye'nin önerisi ne anlama geliyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Taliban militanları

  ABD ve Türkiye dışındaki NATO ülkeleri 11 Eylül'e kadar Afganistan'dan çekilmeyi planlarken başkent Kabil'deki uluslararası Hamid Karzai Havalimanı'nın güvenliği pek çok ülkenin endişe duymasına yol açıyor.

  Daha fazla bilgi
  next