Lira

 1. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  TCMB

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın faiz ve enflasyona dair son açıklamalarının ardından Merkez Bankası'nın yarın açıklayacağı faiz kararı kritik hale geldi. Ekonomist Selva Demiralp, faiz indirim çağırlarının enflasyon ve Merkez Bankası para politikası üzerindeki etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Şahap Kavcıoğlu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yılın üçüncü enflasyon raporunda 2021 sonu için enflasyon beklentisini yükseltti. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun, enflasyonun yılın son çeyreğinde belirgin bir şekilde düşeceğini söylemesine karşın, yıl sonu beklentisi yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e çıkartıldı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  TCMB

  Yıllardır temin edilemeyen ve giderek bozulan fiyat istikrarına katkı sağlamak amacıyla yeni bir komite kuruldu: Fiyat istikrarı Komitesi. Böyle bir komite görevi zaten fiyat istikrarını sağlamak olan Merkez Bankası ve Merkez Bankası'nın bağımsızlığı için ne anlama geliyor? Ekonomist Selva Demiralp yeni komitenin nasıl algılanabileceğini ve olası sonuçlarnı inceledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Dolar/TL kuru yüzde 0,4 yükselerek tarihi zirvesine yaklaştı

  dolar tl

  Dolar/TL kuru bugün yüzde 0,4 yükseldi. Güne 8,72’den başlayan kur gün içinde 8,7948’i gördü.

  Kurda tarihi rekor 8,8008 ile kırılmıştı.

  Kur bugün gün içinde 8,79’u gördükten sonra bir miktar geriledi ve Türkiye saatiyle 16.40 itibarıyla 8,77 oldu.

  Euro/TL yüzde 0,68 artışla 10,44; sterlin/TL ise yüzde 1,15 artışla 12,18 civarından işlem görüyor.

 5. TCMB

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası rezervleriyle ilgili yaptığı son açıklama dikkatin tekrar bu konuya yönelmesine yol açtı. Peki rezerv nedir, neden farklı rezerv hesaplamaları var? Uluslararası rezervlerin ne olduğuna dair bir sözlük hazırladık.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Türk lirası güne dolar ve euro karşısında yüzde 1 değer kazanarak başladı

  dolar tl

  Türk lirası piyasaların açılmasıyla birlikte değer kazanmaya başladı.

  TL Türkiye saatiyle 11.45 itibarıyla dolar karşısında yüzde 1, euro karşısında ise yüzde 1,1 değer kazandı.

  Dolar/TL 8,3, euro/TL 10,15, sterlin/TL ise 11,8 civarından işlem görüyor.

  Böylece Türk lirası, hafta başından bu yana dolar karşısında yüzde 4,5'tan fazla değer kazanarak gelişen ülke para birimleri arasında en fazla yükseliş kaydeden para birimi oldu.

 7. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan: ÜFE ve TÜFE arasında artan makas bizleri oldukça rahatsız ediyor

  lütfi elvan

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan “Son dönemde üretici fiyatlarıyla tüketici fiyatları arasında artan makas bizleri oldukça rahatsız ediyor” dedi.

  Ankara Sanayi Odası Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’nda konuşan Elvan, üretici fiyatlarındaki hızlı yükselişte döviz kuru ve artan küresel emtia fiyatlarının temel bir rol oynadığını söyledi.

  Elvan, enflasyona karşı yeni bir komite kurulacağını da duyurdu:

  “Yakın zamanda kuracağımız Fiyat İstikrarı Komitesi, enflasyon üzerinde risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerileri geliştirmeye yönelik olacak.

  “Bu komite Merkez Bankası politikalarının yerini almayacak, bilakis Merkez Bankası’nca uygulanan politikaları tamamlayıcı bir fonksiyon üstlenecek.

  “Biz burada verimliliği odağa alarak üretim yapısında kalıcı ve rekabetçi bir yapıyı hakim kılıp fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek istiyoruz.”

 8. Piyasalar kapanırken Dolar 8,70 seviyesinin üstünde işlem gördü

  Güne yükselişle başlayan Dolar/TL kuru piyasalar kapanırken önceki kapanışın yüzde 1,4 üstünde 8,7138'den işlem gördü.

  Euro/TL ise yüzde 0,9 artışla 10,5893'e çıktı.

  Dolar
 9. pazar

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı son verilere göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 16,59'a, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ise yüzde 38,33'e yükseldi. İki gösterge arasındaki fark, 2003'ten bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Peki bu durum ne anlama geliyor?

  Daha fazla bilgi
  next