Dolar

 1. lira döviz bürosu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nda iki başkan yardımcısı ve bir Para Politikası Kurulu üyesini görevden almasının ardından Türk Lirası'nın değeri, tarihin en düşük seviyesine geriledi. Ekonomistler nasıl yorumlar yapıyor?

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  dolar

  Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş'ın görevden alınmalarının ardından Dolar/TL kuru önce 9,18'i aşarak rekor kırdı, daha sonra 9,20'ye yükselerek rekor tazeledi. Kurdaki bu yükselişin Amerikan Doları ve küresel piyasalar kaynaklı nedenleri olsa da Türk Lirası'nın yılın başından beri yüzde 20'ye yakın değer kaybetmesinde Merkez Bankası'nın para politikasının büyük etkisi var.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Ekonomistler Merkez Bankası’ndaki görev değişikliği ve dolar/TL kuru hakkında ne düşünüyor?

  View more on youtube

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez Bankası’nda iki başkan yardımcısı ve bir Para Politikası Kurulu üyesini görevden almasının ardından Türk lirasının değeri, tarihin en düşük seviyesine geriledi.

  BloombergHT’ye göre Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Eylül ayında Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Programı’nda 2021 için dolar kuru 8,30 olarak öngörülüyordu.

  Merkez Bankası’nın Eylül’de yaptığı beklenti anketinde ise yıl sonu dolar tahmini 8,92 olarak yer almıştı.

  Dolar/TL kurunun bugün kırdığı 9,18 rekoru ise bu öngörülerin çok üzerinde.

  Konuyla ilgili NTV’de bir canlı yayına katılan Eski Ekonomi Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi “Merkez Bankası çok istikrarlı olması gereken bir kurum, çok sık yönetici değişmemesi lazım. Örneğin bizim yönettiğimiz dönemde Merkez Bankası Başkanı bir kere değişti, iki başkan da beş seneden fazla görevde kaldı” dedi.

  Çelebi, makro iktisat açısından en önemli konunun belirsizliğe meydan vermemek ve güvenilir bir ortam yaratmak olduğunu söyledi ve “Türkiye’de görev değişikliğini oyuncak haline getirmenin” riskli olduğunu ekledi.

  Prof. Çelebi, faizleri indirmenin ülkeyi olumsuz etkilediğini de vurguladı.

  TÜSİAD Baş Ekonomisti, Sabancı ve Özyeğin üniversitelerinde ders veren Gizem Öztok Altınsaç da sosyal medya hesabında “Bir taraftan FED, bir taraftan içeride yaptığımız yoğun hatalar sonucunda kurda baskı ve ülkemizde fakirleşme devam ediyor. Bu yöntemle ekonomiyi, büyümeyi desteklememiz sürdürmemiz olası değil” mesajını paylaştı.

  Koç Üniversitesi’nden ekonomi profesörü Selva Demiralp ise “Herkes hata yapabilir. Ama asla yapılmaması gereken hatalar da var. İnsan en çok yapılmaması gerekende ısrar edilmesi sonucu ödenen bedele üzülüyor” dedi ve ekledi:

  View more on twitter

  Ekonomist Refet Gürkaynak ise merkez bankacılığını polis teşkilatına benzettiği bir paylaşımda bulundu:

  View more on twitter

  Gürkaynak “Kabızlığın değil ama ciddiyetin ne kadar kıymetli olduğunu öğrendiğimiz günler. Ders çok pahalıya geliyor ama böylesi lazımmış” dedi.

  Ekonomist Uğur Gürses ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Merkez Bankası bir ülkenin züccaciye dükkanıdır. Siyasi 'filler' oraya girdiğinde kırılıp dökülen o ülkenin parası olur” ifadelerini kullandı.

  Ekonomist Atilla Yeşilada da “Her sabah, her sabah bir şokla uyanıyoruz. Dün de TCMB başkan yardımcılar görevden alındı. Sanki Erdoğan döviz krizi istiyor. Kimse bana Başkan'ın çok kurnaz planları var demesin, bu hamleler akıl tutulması işareti” dedi ve ekledi:

  “TL serbest düşüşte, ne halk ne de yatırımcılar Erdoğan'ın hatalarını affetmiyor artık.”

 4. TL karşısında rekor kıran dolar, gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybetti

  dövizler

  Dolar/TL kuru bugün tarihin en yüksek noktasına çıkarken ABD doları gelişmiş ülkelerin para birimleri karşısında değer kaybediyor.

  ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasında sıkılaşmaya işaret etmesine rağmen doların değer kaybetmesi hakkında Reuters’a konuşan Mizuho Bank Döviz Kurları Başkanı Neil Jones, “Bu klasik bir ‘Söylentiyi satın al, gerçekleşince sat’ mantığı. Fed yatırımcıların beklentilerini gerçeğe çevirdi ve uzun zamandır ellerinde dolar tutan kişiler için bu bir satma gerekçesi oldu” dedi.

  Dolar karşısında euro yüzde 0,1, Avustralya doları yüzde 0,3, Yeni Zelanda doları yüzde 0,5, İsviçre Frankı yüzde 0,2 ve İngiliz sterlini de yüzde 0,4 değer kazandı.

  Reuters, dolar endeksinin yüzde 0,1 gerilemeyle 93.994’e düştüğünü, bunun 5 Ekim’den bu yana en düşük nokta olduğunu aktarıyor.

  Endeks dün 94.563 ile son bir yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı.

 5. Dolar/TL'de yükseliş devam ediyor: 9,03'ün üzeri görüldü

  Dolar TL

  Dolar/TL kuru 9 seviyesini aşmasının ardından Salı günü de yükselmeye devam ediyor.

  Kur, 9,03'ün de üzerini aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

  10.30'da Dolar/TL kuru 9,01 civarlarında seyrediyor.

 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Şahap Kavcıoğlu

  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkası Şahap Kavcıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı sunumda, 8 Ekim itibarıyla Merkez Bankası rezerv rakamının 123,5 milyar dolar seviyesine yükseldiğini açıkladı. Merkez Bankası'nın Eylül ayında politika faizini 100 baz puan indirdiğini anımsatan Kavcıoğlu, "Para politikasında bundan sonraki dönemde de olası riskleri gözeten bir yaklaşım sergilemeyi sürdüreceğiz" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Özge Özdemir

  BBC Türkçe

  Tarım Kredi Kooperatifi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta önce yüksek gıda fiyatlarından zincir marketleri sorumlu tuttu, Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin sayısının artırılarak fahiş fiyatlarla mücadele edileceğini söyledi. Ekonomistlere göre ise marketler yüksek gıda fiyatlarında sorunun bir parçası olsa da gıda enflasyonunun tek nedeni değil. BBC Türkçe'den Özge Özdemir'in haberi.

  Daha fazla bilgi
  next