HIV/AIDS

 1. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Ası

  Covid-19 salgınıyla mücadelede tablonun giderek kötüleştiği Hindistan'da vaka ve can kaybı sayılarının en üst düzeye çıkması, aşı patentleri ile ilgili tartışmaları bir kez daha gündemin ön sırasına taşıdı. HIV/AIDS salgını döneminde gündeme alınan Ticaretle Bağlantılı Fikri Mülkiyet Anlaşması (TRIPS) üzerinde yapılan tartışmalar, ABD'nin de devreye girmesi ile ivme kazandı. Efe Öç'ün haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Övgü Pınar

  Roma

  Valentino Talluto

  İtalya'da HIV pozitif olduğunu bildiği halde korunmasız seks yaparak 30 kişiye virüs bulaştırmaktan suçlu bulunan bir kişi 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Roma'da yaşayan Talluto, HIV pozitif olduğunu öğrendiği 2006'dan 2015 yılına kadar onlarca kişiye bilinçli olarak virüs bulaştırdığı gerekçesiyle "ağır yaralama" suçundan mahkum edildi. Roma'dan Övgü Pınar'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. AKP Sözcüsü Çelik, eşcinsellik ve evlilik dışı ilişkinin HIV'e yol açtığını söyleyen Diyanet İşleri Erbaş'ı eleştiren Ankara Barosu'na faşist dedi

  Ömer Çelik

  AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Ankara Barosu'nun Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı eleştirdiği açıklamasının "faşist" olduğunu söyledi.

  Baro, Erbaş'ın Cuma hutbesinde eşcinsellik ve evlilik dışı ilişkinin HIV'e yol açtığını söylemesini eleştirmişti.

  Bugün Twitter hesabından bir açıklama yapan Çelik, "İnsanların inandıkları değer sistemine göre konuşması en doğal haktır. Anormal olan bunun tersini talep etmektir. Ankara Barosu’ndan kafasını uzatan faşist zihniyet, Sayın Erbaş'ı en temel haktan mahrum etmeye çalışan küstahça bir saldırganlık sergilemektedir" dedi.

  Çelik, Ankara Barosu'nun açıklamasının darbe zihniyetinin fotokopisi olduğunu, baronun "cadı avına çıktığını" savundu ve hukukçuları Ankara Barosu'nu kınamaya davet etti.

  View more on twitter

  Ankara Barosu ve İHD suç duyurusunda bulunmuştu

  Ankara Barosu, Erbaş'ın Cuma hutbesinin ardından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı

  Quote Message: Erbaş'ın insanlığın bir kesimini nefretle aşağılayıp kitlelere hedef gösterdiği konuşmasını şaşkınlık ve ibretle izledik. Şaşkınlığımız; sesi çağlar öncesinden gelen bu şahsın, bir devlet kurumunun başında oturup söylemini kutsal sayılan değerler üzerinden inşa ederek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesindeki kan kokan cüreti sebebiyledir. Görevde olduğu süre boyunca çocuk tecavüzcülerine gözlerini kapatıp kadın düşmanlığının manevi zeminini dini söylemlerle meşrulaştırma çabası karşılığında maaş alan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın deprem, LGBTİQ+, kadın ve çocuk söylemlerine rağmen halen görevde kalması durumunda, sonraki konuşmasında halkı ellerinde meşalelerle meydanlarda 'cadı' diye kadın yakmaya davet etmesi kimseyi şaşırtmamalıdır. Anılan şahsı ve ona hak veren zihniyeti büyük bir şaşkınlık ve ibretle kınadığımızı tüm kamuoyuna saygıyla arz ederiz. from Ankara Barosu
  Ankara Barosu

  Baronun dışında CHP, HDP, İnsan Hakları Derneği ve çeşitli LGBTİ+ dernekleri Erbaş'a tepki göstermiş, Ankara Barosu ve İHD suç duyurusunda bulunmuştu.

  Ali Erbaş'ın Cuma hutbesinde söylediği ve bu tepkilere yol açan sözleri ise şöyleydi:

  Quote Message: Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim. from Ali Erbaş
  Ali Erbaş
 4. Son dakikaAnkara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Ankara Barosu'na soruşturma

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ankara Barosu hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladı.

  Başsavcılık, soruşturmanın "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçlamasıyla başlatıldığını duyurdu.

  TCK'nin söz konusu bölümünde "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır" ifadeleri bulunuyor.

 5. Shumaila Jaffery

  BBC Islamabad

  Pakistan

  Pakistan'da çocuklar arasında tarihin en büyük HIV pozitif salgını yaşanıyor. 600 bin diplomasız doktorun bulunduğu ülkede Sağlık Bakanlığı yetkilileri 'gereksiz enjeksiyon'ların kan hastalıklarının yaılmasına neden olduğunu savunuyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Computerised image of a sperm entering an egg

  HIV pozitif olan bağışçılar için dünyanın ilk sperm bankası, hastalıkla ilgili önyargılarla mücadele amacıyla Yeni Zelanda'da açıldı. Bulaşılık düzeyleri tespit edilemeyecek seviyede düşük olan üç HIV pozitif erkek, şimdiden sperm bankasına bağışta bulundu.

  Daha fazla bilgi
  next