Hizbullah

 1. Posters of Hezbollah leader Hassan Nasrallah, Syrian President Bashar al-Assad and Iranian Supreme Leader Ali Khamenei on a building in al-Ain, as lorries bring Iranian fuel from Syria into Lebanon (16 September 2021)

  Yakın tarihteki en ağır ekonomik krizlerden birinin yaşandığı Lübnan'da, Hizbullah aracılığı ile dört konvoyluk İran petrolü ülkeye ulaştı. Henüz bir hafta önce kurulan Lübnan hükümeti, izinlerinin alınmadığını açıkladı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Golan tepeleri harita

  Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, İsrail'in Pazartesi günü Suriye'nin başkenti Şam'ın güneyine hava saldırısı düzenlediğini, saldırıda iki Suriye ordusu askeri ile üç müttefik savaşçının öldüğünü söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. hariri'nin fotoğrafları

  Hollanda'da Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Lübnan Mahkemesi, eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri'nin 2005'te öldürüldüğü suikast ile ilgili davada, Hizbullah üyesi Selim Cemil Ayyaş'ı suçlu buldu. Kararı okuyan hakim David Re, "Dava dairesi, Suriye ile Hizbullah'ın Hariri ve siyasi müttefiklerinin saf dışı bırakılması için sebepleri olduğu görüşünde ama Hariri cinayetinde Hizbullah liderlerinin veya Suriye hükümetinin müdahalesi olduğuna dair bir kanıt yok" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Fehim Taştekin

  Gazeteci-Yazar

  Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke'de evlerini terk etmek zorunda kalanlar için kamplar kuruldu.

  ABD'nin İran'ı geriletme stratejisi, Irak, Suriye ve Lübnan'da toplumsal hareketler, Suriye'nin kuzeyinde ABD'nin petrol misyonu ve Doğu Akdeniz, Mısır, Libya, Sudan ve Cezayir'deki dönüşümler 2020'nin bölge coğrafyası açısından gündemlerini oluşturacak. Gazeteci yazar Fehim Taştekin, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'yı 2020'de nelerin beklediğini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Jonathan Marcus

  Savunma ve Diplomasi Muhabiri

  Smoke rises from shells fired from Israel in Maroun al-Ras village

  İsrail'in Hizbullah'ın Beyrut'taki kalesi olan Dahiya mahallesini vurması, 2006'da İsrail ve Hizbullah arasındaki savaştan bu yana İsrail'in Lübnan'ın başkentine düzenlediği ilk saldırıydı. BBC Savunma ve Diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, şimdilik sükunet hakim olsa bile emarelerin halen ciddi bir çatışmanın muhtemelen kapıda olduğuna işaret etiiğini belirtiyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Karşılıklı saldırılar sonrası Lübnan sınırları içinde yangın çıktı.

  Lübnanlı Şii milis grubu Hizbullah İsrail'e anti-tank roketleriyle saldırdı. Hizbullah, İsrail'in kuzeyinde gerçekleştirilen bu saldırının, İsrail Beyrut'ta geçen hafta bir insansız hava aracıyla düzenlediği saldırının intikamı olduğunu açıkladı ve saldırıya karşılık verdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Suriye hava savunma sistemi, İsrail'e ait olduğu belirtilen roketlere karşılık veriyor (Arşiv fotoğraf)

  İsrail ordusu, İsrail askeri hedeflerine karşı insansız hava aracıyla planlanan bir saldırıyı engellemek için Suriye'nin başkenti Şam yakınlarında İran'a ait hedeflere hava saldırıları düzenlendiğini açıkladı. Şam yönetimi hava savunma sistemlerinin devreye girdiğini duyururken, üst düzey bir İranlı yetkili hedeflerinin vurulduğu iddiasını yalanladı.

  Daha fazla bilgi
  next