Otomotiv endüstrisi

 1. Magnus Bennett

  BBC İskoçya Servisi

  David Buick

  Mucitler söz konusu olduğunda, David Dunbar Buick en iyilerinden biridir. Yaşamı boyunca, çim fıskiyesi, tuvalet sifonu düzeneği ve bugün bile kullanılmakta olan dökme demir lavabo ve küvetleri emaye ile kaplamanın yolunu buldu. Ancak en büyük icadı, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan General Motors'un temeli olacak araçtı.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Getty Images

  Araç satışında Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) esas olan matrah sınırları artırıldı. Matrah artırımı, motor hacmi 1,600 olan araçlarla 50 kW'ya kadar elektrikli motora sahip 1,800 cm3 motor hacimli hibrit araçların satışında geçerli olacak. Böylelikle fiyatı 320 bin TL'ye kadar olan otomobillerin fiyatları yaklaşık yüzde 16 düşecek.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. AirCar in flight

  Slovak mucit Štefan Klein tarafından geliştirilen ve AirCar adı verilen verilen uçan otomobil, Slovakya'da iki havalimanı arasında test uçuşu yaptı. AirCar, yaklaşık 75 kilometre süren test uçuşunda 35 dakika havada kaldı ve 170 kilometre sürate ulaştı.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Justin Rowlatt

  BBC Çevre Muhabiri

  Jaguar I-Pace (I-PACE) battery-electric crossover SUV on display at Brussels Expo on January 9, 2020 in Brussels

  Pek çok otomotiv uzmanı kritik eşiğin aşıldığını ve elektrikli araç satışlarının çok kısa bir sürede benzinli ve dizel araçları geçeceğini düşünüyor. BBC Çevre Muhabiri Justin Rowlatt, bunun nasıl mümkün olacağını anlatıyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. araçtan geriye kalanlar

  ABD'nin Teksas eyaletinde Tesla marka "sürücüsüz seyir" özelliği olan bir aracın yaptığı kazada 2 kişi hayatını kaybetti. Polis, olay sırasında sürücü koltuğunun boş olduğuna inandıklarını açıkladı. Tesla CEO'su Elon Musk ise ellerindeki ilk verilere göre otopilot özelliğinin devrede olmadığını belirtti.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Otomotiv satışında taksit sayısına yeni düzenleme

  arabalar

  Ticaret Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğine göre taksit sayıları fatura değeri 120 bin TL’nin altında olan araçlar için 60 ay, 750 bin TL üzerinde araçlar için 24 ay oldu

  Belirlenen taksit sayıları şöyle;

  • 120 bin TL ve altındaki araçlarda 60 ay
  • 120- 300 bin TL 48 ay
  • 300 - 750 bin TL 36 ay
  • 750 bin TL üzeri 24 ay

  Değişiklik yapılan madde, kıymetli evrak düzenlenerek veya düzenlenmeksizin gerçekleştirilecek taksitli mal ve hizmet satışlarında taksitlendirme süresini 12 ayla sınırlıyordu.

  Daha önce bu maddede belirtilen sınırlamaya tabi olmayan otomobil satışlarının da değerine göre 24 ile 60 ay arasında taksitli satışa konu olabileceği hükme bağlandı.