Cinsel şiddet

 1. cuomo

  11 farklı kadına cinsel tacizde bulunmakla suçlanan ABD'nin New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo, televizyonlarda canlı yayınlanan konuşmasında istifa ettiğini açıkladı. Cuomo, hakkındaki taciz iddialarını ise reddetti. İstifa eden Cuomo'nun yerini alacak Kathy Hochul, New York'un ilk kadın valisi oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Virginia Giuffre, Prens Andrew'la yan yana görüldüğü bu fotoğrafı Jeffrey Epstein'in çektiğini söyledi.

  İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in 3. çocuğu Prens Andrew ile 17 yaşındayken cinsel ilişkiye zorlandığını iddia eden ABD vatandaşı Virginia Giuffre, New York'ta bir mahkemede dava açtı. Giuffre, Prens Andrew'in Londra ve New York'ta kendisine cinsel saldırıda bulunduğu öne sürüyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Salman Ravi

  BBC Hindi, Delhi

  Protests outside the crematorium

  Hindistan'da 9 yaşındaki bir kız çocuğunun toplu tecavüze uğradığı, öldürüldüğü ve cansız bedeninin yakıldığı iddiaları protestolara neden oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Rachel Stonehouse

  Newsbeat muhabiri

  Couple with condom

  Erkeklerin seks sırasında, birlikte oldukları kadının bilgisi ya da rızası dışında prezervatiflerini gizlice çıkarmaları (stealthing), İngiltere yasaları kapsamında tecavüz sayılıyor. Peki buna maruz kalan kadınlar neler yaşıyorlar, ne anlatıyorlar?

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Wael Hussein

  BBC News, Kahire

  Ağzı kapatılan bir kadın

  Mısır'da evlilik içi tecavüz mağdurları seslerini sosyal medyada duyurmaya başladı. Ülkede daha önce konuşulması bir tabu olarak görülen konu artık çözüm arayışındaki kadınların mücadele ettiği alanlardan biri.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Cinsel istismar suçlarında tutuklama için “somut delil” şartı yargı paketinde kaldı

  Ayşe Sayın

  Ankara

  TBMM

  TBMM Genel Kurulu’nda, 4. Yargı paketinin birinci bölümü kabul edildi.

  Teklifin, kamuoyunda tartışma yaratan ve kadın örgütlerinin de tepkisine yol açan, cinsel istismar ve cinsel saldırı suçlarının da aralarında bulunduğu “katalog suçlardan tutuklama” için “somut delil” koşulunda değişikliğe gidilmedi.

  Genel Kurul’da teklifin katalog suçlardan tutuklamada “kuvvetli suç şüphesinin” somut delillere dayandırılmasını içeren 13. maddesi aynen kabul edildi. Madde üzerinde üzerinde İYİ Parti’nin, “cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı” suçlarından tutuklamada somut delil kriterinin aranmaması yönündeki önergesi ise iktidar partisi oylarıyla reddedildi.

  Genel Kurul’daki görüşmelerde İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel, Elmalı’da iki çocuğun cinsel istismara uğradığı davaya göndermede bulunarak, cinsel istismar suçlarında tutuklama için “somut delil” kriterinin getirilmesini eleştirdi.

  Dünyadaki hukuk sistemlerinde çocuğa cinsel istismar suçlarında, mağdurun beyanının esas alındığını belirterek, “Görüşmekte olduğumuz yasa teklifinde somut delil şartı, açıkça bu teklifi hazırlayan siyasi iradenin, çocuğa karşı işlenen cinsel istismar suçlarında mağdur çocuğu korumak yerine istismarcıyı koruduğunu göstermektedir” görüşünü dile getirdi.

  AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu ise yargı kararlarında cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar bakımından mağdurun her aşamada değişmeyen “tutarlı beyanları”nın delil olarak görüldüğünü savundu:

  “2019 yılında kabul edilen 7188 sayılı Kanunu’yla Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 236’ncı maddesinde cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçların mağdurlarıyla ilgili olarak önemli düzenlemeler Meclisimizin iradesiyle yasalaşmıştır. Buna göre cinsel suç mağduru çocukların beyanlarının cumhuriyet savcısı nezaretinde, uzman kişiler tarafından çocuk izlem merkezlerinden, diğer mağdurların ifadelerinin ise yine uzmanlar adli görüşme odalarında alınması zorunlu hâle getirilmiştir. Dolayısıyla cinsel suçlar bakımından mağdurların beyanları özel ortamlarda uzmanlar eşliğinde alınmaktadır. Ayrıca, çocukların beyanları yeniden örselenmelerini engellemek amacıyla kayda alınmakta, özellikle bu merkezlerde uzmanlar eşliğinde alınan mağdur beyanları mahkûmiyet bakımından önemli bir delil olarak kabul edilebileceği gibi tutuklama bakımından da suçun işlendiğine dair somut delil niteliği taşımaktadır.”

  İki çocuğun yakınları tarafından cinsel istismara uğradığı Elmalı davası sonrasında, kamuoyundan gelen tepkiler üzerine, teklifin geçen hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi ertelenmiş, AKP’de de maddeyle ilgili değişiklik konusunda formül arayışları gündeme gelmişti.

 7. Ishleen Kaur

  BBC'den Ishleen Kaur dünyadaki en büyük yoga hareketlerinden olan Şivananda’da tutkulu bir yoga öğretmeniydi. Ta ki bir gün bir sosyal medya paylaşımını gördükten sonra çok sayıda cinsel istismar şikayetini ortaya çıkarana kadar.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. bacot davası

  12 yaşındayken kendisini tecavüz etmeye başlayan, önce üvey babası ve ardından kocası olduğu dönemde cinsel istismara devam eden erkeği silahıyla vurarak öldüren Valeria Bacot'nun yargılandığı dava başladı. Bacot'nun serbest bırakılması yönündeki kampanyaya 600 binden fazla kişi imza attı.

  Daha fazla bilgi
  next