Euro Bölgesi

 1. Efe Öç

  BBC Türkçe

  Edirne'de oy kullanan Bulgar vatandaşı Türk

  Bulgaristan'da ikinci turu yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, resmi olmayan sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Rumen Radev kazanmış görünüyor. AFP ajansı, Radev'in oyların yüzde 63-65'ini aldığını belirtiyor. Türkiye'deki Bulgar vatandaşlarının dikkat çekici bir artışla sandığa gitmesi, Bulgaristan'da seçim öncesi ana tartışma konularından biri oldu.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Stelyo Berberakis

  Atina

  Eski Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras

  Avrupa Birliği'nin (AB) Yunan ekonomisine "çeki düzen verilmesi için" ülkeye dayatmak istediği tasarruf programı, altı yıl önce solcu lider Çipras'ın başını çektiği kampanyayla Yunan halkı tarafından veto edildi. Stelyo Berberakis, referandum ve takip eden süreçte AB ile Atina arasında yaşanan çetin restleşmeyi yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Bar in Madrid

  Koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayatı durma noktasına getirmesi nedeniyle Euro Bölgesi'nde gayri safi yurt içi hasıla ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 12,1 daraldı. Bugün açıklanan veri, kayıtların tutulmaya başlandığı 1995'ten beri görülen en büyük düşüşe işaret ediyor.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. Prof. Dr. Selva Demiralp

  Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi

  Piyasalar

  Koronovirüs salgını giderek daha geniş bir alanı etkisi altına alırken ülkeler bir hafta öncesine göre daha koordine bir şekilde önlem paketlerini açıklamaya başladılar. Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selva Demiralp, ABD'den AB ve Türkiye'ye alınan tedbirleri ve olası etkilerini yazdı.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ergin Yıldızoğlu

  İktisatçı

  Ursula von der Leyen ve Almanya Başbakanı Angela Merkel

  Eski Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Avrupa Komisyonu Başkanı seçildi. Belçika Başbakanı Charles Michel AB Konseyi'nin, eski IMF Başkanı Christine Lagarde Avrupa Merkez Bankası'nın başına geliyor. İktisatçı Ergin Yıldızoğlu'na göre AB'nin yeni yol haritası, Avrupa'nın ABD, Rusya ve Çin karşısında kendisini hegemonya adayı olarak görmesinin işareti.

  Daha fazla bilgi
  next