AKP - Adalet ve Kalkınma Partisi

 1. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Yüksel Taşkın

  CHP'nin Temmuz ayında yapılan 37'inci Olağan Kurultayı'nın ardından belirlenen Merkez Yönetim Kurulu'nda (MYK) ilk kez görev alan Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, MHP içerisinde yüzde 40-50'lik bir kesimin Millet İttifakı'na yakın refleksler verdiğini söyledi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fransız ürünlerine boykot çağrısı: Milletime sesleniyorum sakın Fransız malları satın almayın

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuştu.

  "İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğini görüyorum" diyen Erdoğan, Fransa ile devam eden gerginliğe ilişkin de Fransız mallarına boykot çağrısı yaptı.

  Erdoğan, "Nasıl Fransa’da Türk markalı mal satın alınmayın deniyorsa ben de şimdi milletimi sesleniyorum. Sakın Fransız markalarını satın almayın" diye konuştu.

  Quote Message: Merkel'e sesleniyorum, hani sizde din özgürlüğü vardı. Peki bir sabah namazında nasıl oluyor da 100'e aşkın polis camiye saldırıyor? Bunların tam tersini siz bugüne kadar Türkiye'den duydunuz mu? Hayır. Çünkü bizde gerçek din özgürlüğü var. Ama bunlarda bu yok.
  Quote Message: Batı'da yükselen İslam karşıtlığı bugün artık kitabımıza, peygamberimize topyekun bir saldırıya dönüşmüştür.
  Quote Message: Müslümanlara farklı isimler altında islamsız bir dindarlık dayatılmaktadır. Bu olaylar oldukça tehlikeli, Avrupalı müslümanlar için çok vahim sonuçlar doğurabilecek bir sürecin işaret fişeğidir.
  Quote Message: Kuran'ı Kerim'i hedef alan alçaklıkla muhatap olmuyoruz. Fransa'nın akli noktada kontrole muhtaç liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başlandı. Demokrasiyi kimseye bırakmayan batılı devlette, Müslümanlara yönelik saldırılar sıradan hale gelmiştir. Irkçı terörizm... Buradan sesleniyorum, siz faşistsiniz, siz Nazi'nin zincir halkalarısınız. 2. Dünya Savaşı öncesi Avrupa'daki Musevilere yönelik linç kampanyasının benzerine Müslümanlar maruz kalıyor.
  Quote Message: Fransa’nın akli noktada kontrole muhtaç olan liderinin teşvikiyle bu saldırılar yapılmaya başladı. Bu saldırılar bizzat devlet başkanı seviyesinde teşvik edilen bir politika haline gelmiştir.
  Quote Message: AB Konseyi, İslam düşmanlığını görmezden gelemez. Müslüman şahit olduğu kötülükler karşısında sessiz ve tepkisiz kalamaz Önceki gün yaptığım çağrıyı tekrarlamak istiyorum. Irkçılık ve İslam düşmanlığı, görevi, konumu, makamı ne olursa olsun insanın akli ve vicdani melekelerini yok eden bir psikozdur. Camilerin emlak niyetine satıldığı günlerimiz oldu. Bu ülkede Allah ve ahlak demenin yasak olduğu zorlu, utanç verici günler yaşadık.
 3. Trump

  İsveç Gothenburg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü, ABD'de Cumhuriyetçi Parti'nin 2000 yılından beri demokratik normlardan uzaklaşarak "Macaristan ve Türkiye'deki otokratik iktidar partilerine benzer bir çizgi izlemeye başladığını" öne sürdü.

  Daha fazla bilgi
  next
 4. AKP Grup Başkanı Bostancı: Meclis, açık cezaevlerinde bulunanlara verilen iznin uzatılmasın sıcak bakıyor

  AKP Grup Başkanı Naci Bostancı, Adalet Bakanlığı'nın açık cezaevlerindeki kişilere iki aylık izin verme yetkisinin Kasım 2020'de dolacağını ancak Meclis'in bu süreyi uzatmaya sıcak baktığını söyledi.

  Quote Message: Sağlık Bakanlığı'nın önerisi üzerine Adalet Bakanlığı'nın açık cezaevlerinde bulunanlara ikişer ay süreyle izin verme yetkisinin süresi kasım sonunda doluyordu. Meclis iki artı iki aylık süreyle uzatımına sıcak bakıyor.
 5. AKP'li Bülent Turan'dan Akşener'e yanıt: "İl başkanının FETÖ'cü iddialarını açıklasın"

  Bülent Turan
  Image caption: AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan

  AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, İYİ Parti lideri Meral Akşener ile arasında süren Gülen yapılanması polemiğine ilişkin yeni bir açıklama yaptı.

  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Turan şöyle konuştu:

  "Muhalefetin ne kadar önemli olduğunu bilen bir partiyiz. Bir yıl önce yaptığım bir konuşmayı bugünmüş gibi Bülent Turan'a bağladı. İl başkanı ile ilgili 'Fetöcü' iddialara cevap vermesini beklerdik. İl başkanının, 'Fetöcü' iddialarını açıklasın."

  İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ ise Turan'a "Bu İYİ Parti’nin meselesidir; siz önce kendi bahçenizi temizleyin" sözleriyle yanıt verdi.

  View more on twitter

  Özdağ'ın, İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun FETÖ'cü olduğunu iddia etmesiyle başlayan tartışma hakkında AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan dün akşam Twitter'da bir paylaşım yapmıştı.

  Turan'ın paylaşımında, "Partisine küsen Gn Bşk, Mv istifaları, kongrede liste oyunları derken şimdi de malum tartışma. Bekleyin, Grup bile kuramayacaklar" ifadeleri yer almıştı.

  Akşener: Turan'ın yazdıklarına baktığımız zaman başka bir gözle inceleyeceğiz

  Akşener ise Turan'a partisinin Meclis grup toplantısından sonra yanıt vermiş ve şunları söylemişti:

  Quote Message: Ama sayın Bülent Turan'ın bugün büyük bir zevkle ortaya koyduğu düşünceleri de benim için çok manidar oldu. Ve birden kendimi 1997'lerde 1998'lerde hissettim. Sayın Bülent Turan'ın yazdıklarına baktığımız zaman başka bir gözle inceleyeceğiz. Biz partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette. Çünkü araştırma şirketlerinde 13-15 sonuçlarını bulunca, kış kışlığını yapar ama şimdi bakacağız duruma.
 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  TBMM

  Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), koronavirüs salgınının istihdam alanındaki olumsuz etkilerini giderme amacı taşıdığını belirttiği yeni istihdam paketiyle ilgili yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Varlık barışı, hızlı işe dönüş ödeneği öngören yasa teklifine, vergi ve sigorta prim affı ekleneceği bildirildi. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Ayşe Sayın

  Ankara

  Ayhan Bilgen

  25 Eylül'de tutuklanan ve Kars Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Ayhan Bilgen, HDP'nin seçime girme ve mali yardım almasını engelleyecek yeni yasal düzenlemenin zemininin oluşturulduğunu savundu. Sincan Cezaevi'nden, BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın sorularını yanıtlayan Bilgen, partisini de eleştirdi.

  Daha fazla bilgi
  next
 8. HDP, gözaltıların "hukuki değil siyasi" olduğunu savunuyor

  Haftalık The Economist dergisi son sayısında, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart 2019'da yapılan son yerel seçimlerde kazandığı belediyelere kayyum atanmasını ve HDP'li belediye başkanlarının tutuklanmasını değerlendirdi. Dergiye göre HDP'ye yönelik operasyonlarla parti, "köşeye sıkıştırılmaya çalışılıyor".

  Daha fazla bilgi
  next