AKP - Adalet ve Kalkınma Partisi

 1. Ayşe Sayın

  Ankara

  KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır

  KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, seçmen eğilimlerine ilişkin BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı. Ağırdır, "Seçmen AK Parti ile ilgili kararını verdi ama yerine kim olsunla ilgili hükme varamadı" dedi. Ağırdır, eski HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin açıklaması ile ilgili olarak ise "Ülke açısıdan da HDP açısından da son derece yanlış olmuştur” yorumunu yaptı. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 2. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

  İki partinin çalışmalarını tamamlama aşamasına geldiği Seçim ve Siyasi Partiler Yasası konusunda "sınırlı değişiklik" yapılması gündemde. Daraltılmış bölge, ittifak içi baraj düzenlemesi konularında ilerleme sağlanamadığı ve pakette yer almayabileceği belirtiliyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 3. Bolu’da AKP Milletvekili Aydın ve Belediye Başkanı Özcan arasında tartışma

  Arzu Aydın
  Image caption: AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın

  AKP Bolu Milletvekili Arzu Aydın, düzenlediği bir basın toplantısında Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ı “Benim genç kızım yarın Bolu Belediyesi’ne iş istemeye gitti, bunu nasıl algılayacaksın bre mübarek ya? Yani o genç kızı senin makamına iş istemeye ben nasıl göndereceğim?” sözleriyle eleştirdi.

  Özcan, çocuğu olmayan bir kadının kendisinden yardım istediğini anlatmış ve “‘Hanımefendi ben size nasıl yardımcı olabilirim’ dedim. Meğer kadın tüp bebek tedavisi olmak istiyormuş. Tabi öyle konuya böyle girince çevredekiler gülüyor” demişti.

  Özcan bu sözleri nedeniyle CHP’nin MYK toplantısında uyarı talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmişti.

  Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan
  Image caption: Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan

  AKP’li Aydın’ın bu eleştirilerine bir basın toplantısıyla yanıt veren Özcan ise “Ben her gün onlarca kadınla görüşüyorum. Genç kızımızla görüşüyorum. Ne demektir bu ya? Biz sapık mıyız? Benim özür dilediğim bir gafımdan dolayı kadın bizi resmen sapık yerine koyuyor. Bolu halkı adına ayıplıyorum” dedi ve ekledi:

  “Ben burada binlerce insanla görüşüyorum. Üstelik 2,5 yıldır kendisi belediyeye gelmiş de başına kötü bir şey mi gelmiş bir kadın milletvekili olarak.”

 4. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

  Türkiye'de AKP ve MHP'nin seçim barajının yüzde 7'ye indirilmesinde anlaşması sonrası öne çıkan iddia, iki partinin ayrı ayrı genel seçime girmesi. AKP'de bu senaryoların yaşama geçme şansı nasıl görülüyor, böyle bir niyet var mı? Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 5. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici

  Cumhur İttifakı'nda yer alan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, AKP ve MHP'nin üzerinde uzlaştığı yüzde 7'lik seçim barajına karşı çıktı. Destici, "Başkanlıkla yönetilen hangi ülkede baraj var? Başkanlık sisteminde baraj olmamalı" dedi. BBP, seçim barajının en fazla yüzde 3 olmasını istiyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 6. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  sandık

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP ile yaptıkları görüşmeler sonucunda seçim barajının "yüzde 7 olarak tescillendiğini" duyurdu. Peki bu karar nasıl alındı, partiler hangi tavizleri verdi? Ayşe Sayın, Ankara kulislerinde konuşulanları ve yeni seçim yasasında olması beklenen diğer düzenlemeleri aktardı.

  Daha fazla bilgi
  next
 7. Bahçeli’den seçim barajı açıklaması: “Yüzde 7 olarak tescillendi”

  Ayşe Sayın

  Ankara

  bahçeli

  MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'nın seçim barajının yüzde 7 olarak “tescillendiğini” açıkladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim barajı konusunda yaptığı, “MHP’li arkadaşlarımızın nihai kararını bizim arkadaşlarımız henüz almış değiller. Ancak yüzde 7 netleşmiş vaziyette. MHP de 7’ye olumlu bakıyor” açıklamasının ardından, bu konudaki tartışmalar üzerine MHP lideri Bahçeli, yeni seçim barajının yüzde 7 olacağını açıkladı.

  Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, seçim barajı üzerinden yapılan “yüzde 5 mi, yüzde 7 mi olsun” tartışmalarını “lüzumsuz emek ziyanı” olarak nitelendirdi.

  Bahçeli, ittifak ortakları olarak kurulan komisyonlar aracılığıyla seçim sistemi ve barajı konusunda samimi ve iyi niyetli görüşmeler yapıldığını belirtirken, barajın da netleştiğini duyurdu:

  “Televizyon ekranlarında bilirkişilik taslayan kerameti kendinden menkul şahıslarla, gazete köşelerinde ahkâmlar kesen bazı kalem sahiplerinin seçim barajı etrafında anlamsız tartışmaları körüklemek istedikleri anlaşılmaktadır.

  “Bu yolla da Cumhur İttifakı sanki bir görüş ayrılığı varmış gibi ima, ihsas ve hatta iddia içine gömülmüşlerdir.

  “Sayın Cumhurbaşkanımız Bosna-Hersek ve Karadağ ziyaretinin ardından uçakta bulunan basın mensuplarına barajın yüzde 7 olacağını açıklamıştır.

  “Nitekim baraj konusundaki arayış ve çalışmalar bu açıklamayla noktalanmış ve Cumhur İttifakı’nın baraj kararı yüzde 7 olarak tescillenmiştir.

  Artık başka bir değerlendirmeye de gerek kalmamıştır.

  “Siyasi gündemi meşgul eden sadece seçim sistemi ve barajın ne olacağı değil, zillet ittifakının siyasi düşkünlüğü, bu zihniyetin üslubuna ambargo koyan tehlikeli kirliliktir.”

 8. Ayşe Sayın

  Ankara

  Getty Images

  AKP, "yalan haber ve dezenformasyonla mücadele" gerekçesiyle, hem sosyal medya kuruluşları hem de kullanıcılara yönelik yaptırımlar içeren yasal düzenlemeyle ilgili çalışmaları hızlandırdı. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın başkanlığında Adalet, Ulaştırma, İletişim Başkanlığı temsilcilerinin katılımıyla bugün yapılacak toplantıda, yeni düzenlemenin çerçevesinin büyük ölçüde netleşmesi ve Ekim ayında da Meclis'e sunulması planlanıyor. Ankara'dan Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next
 9. Zeynep Gül Yılmaz

  Aracını durduran trafik polisine hakaret ettiği görüntüleri ortaya çıkan AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, özür diledi. Olay anını gazeteci Cüneyt Özdemir'in YouTube kanalında katıldığı yayında anlatan Yılmaz, "Üzgünüm. Orada bir gün dahi bekletilsem kesinlikle o kelimeleri sarf etmemem gerekiyordu. O kelimeleri sarf ettiğim için milletimizden özür diliyorum" dedi.

  Daha fazla bilgi
  next
 10. Ayşe Sayın

  BBC Türkçe, Ankara

  Afganistan

  Taliban'ın kontrolü ele geçirdiği Afganistan'da, Türkiye, atılacak adımları netleştirmek için yeni yönetimin şekillenmesini bekliyor. Afganistan'da geçiş hükümeti kurulması ya da Taliban'ın doğrudan hükümetini ilan etmesi seçeneklerine göre "bekle-gör" politikası izleme eğilimindeki Ankara, yeni rejimi tanıma konusunda ise uluslararası toplumla birlikte hareket etmeyi planlıyor. BBC Türkçe'den Ayşe Sayın'ın haberi.

  Daha fazla bilgi
  next